Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) Google Aramaları Arttı! Elon Musk Etkisi mi?

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Dogecoin (DOGE) hakkında tweet atmayı seviyor.

elon musk dogecoin

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Dogecoin (DOGE) hakkında tweet atmayı seviyor. Bunu yaptığında ise kripto para birimi genellikle yükseliş yaşıyor ve aynı zamanda Google’ın ilgisini de artırıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, 20 Aralık 2020’de Twitter takipçileriyle anlamlı bir mesaj paylaştı.

“Tek bir kelime: DOGE.”

Bu kelime bir ulusu, hatta bütün bir dünyayı büyüledi. Kitleler, Doge denen bu kripto para hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için klavyelerine koştu. 2013’te bankalara veya Bitcoin’e alternatif bir ödeme sistemi olarak oluşturulan Dogecoin için arama hacimleri 3-9 Ocak haftasında rekor seviyeye yükseldi. Dogecoin, Musk tarafından iki yıldır aralıklı olarak hakkında tweet atılan çıkış nedeni bir şaka olan kripto para birimi.

Musk, 2 Nisan 2019’da The Onion’dan Bitcoin fiyat oynaklığı hakkında bir hiciv makalesi paylaştı ve şunları ekledi: “Dogecoin’in değeri değişebilir.” Daha sonra başka bir yoruma cevap vererek, “Dogecoin en sevdiğim kripto para birimim olabilir. Oldukça havalı” ifadelerini kullandı.

Google Aramalarında Yükseliş Var

Google Trends verilerine bakın ve 31 Mart’tan 6 Nisan’a kadar olan “Dogecoin” aramalarında, altı aydaki ilgi düzeyinin en yüksele ulaştığını göreceksiniz. Peki bunun sebebi Elon Musk olabilir mi? Evet, olabilir.

Bir yıldan fazla bir süre sonra, 25 Nisan 2020’de Güney Afrikalı işadamı, tekrar Dogecoin’den bahsetti. Dogecoin aramaları 26 Nisan – 2 Mayıs haftasında ikiye katlandı. Bitmedi. O yılın 17 Temmuz’unda Musk, biraz Bitcoin isteyen görünüşte öfkeli bir YouTuber’a cevap verdi: “Affedersiniz, ben sadece Doge satıyorum!”

Screen Shot 2021 01 18 at 5.09.09 PM

Dogecoin’e ilgi yine mi arttı? Evet. Dogecoin, bir TikToker’in takipçilerini 25 dolarlık Doge satın almaya çağırmasının ardından, o ay zaten bir arama artışı yaşıyordu. Tiktoker şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz zengin olalım. Dogecoin pratikte değersizdir. 800 milyon TikTok kullanıcısı var. 1 dolara ulaştığında, 10.000 dolara sahip olacaksınız. Tanıdığın herkese söyle! “(Spoiler uyarısı: Doge 1.00 dolar olmadı ve kimse zengin olmadı.)

Musk, bir Tesla süper bilgisayarına atıfta bulunarak 17 Kasım’da kripto para birimi hakkında tweet atarak, içinde daha fazla şifreli yorum olan bir mesaj bıraktı. Google aramalarında artış oldu mu? Evet.

Bu da bizi 20 Aralık’a getiriyor. Musk’ın tek heceli onayının ardından, arama sorguları hiç olmadığı kadar yükseldi.

Zaten bu bir hikaye. Aslında, fiyatlar yükseldiği için Ethereum da dahil olmak üzere diğer kripto para birimi arama terimleri bu dönemde rekorları kırdı. Bitcoin sorguları da Aralık 2017 boğa koşusu kadar yüksek olmasa da arttı. Sonuçta, birisinin parasını spekülatif varlıklara ilk kez harcamadan önce yapabileceği en önemli şey Google aramasıdır.

Ya da Musk’ın sözlerine güvenebilirlerdi…

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner