Yükleniyor...

Dogecoin Geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk’la Çalışmayı Anlattı

Dogecoin (DOGE) geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk'ın 2019'dan beri kripto para birimi üzerinde çalışan küçük ekibe danışmanlık yaptığını söylüyor.

doge gelistirici elon musk

Dogecoin (DOGE) geliştiricisi Ross Nicoll, Elon Musk’ın 2019’dan beri kripto para birimi üzerinde çalışan küçük ekibe danışmanlık yaptığını söylüyor. İddialara göre Musk, geliştiricileri finanse etmeyi teklif etti ve Dogecoin’in dünyanın baskın kripto para birimi olduğunu görmeye oldukça hevesli.

Nicoll ve diğer DOGE geliştiricileri şu anda ağın 2019’dan beri yaşayacağı en büyük güncellemesinin temelini atıyorlar. Elon Musk’ın Twitter’da Nicoll ve Dogecoin blok zincirinden sorumlu diğer üç çekirdek geliştirici hakkında tweet atmasının ardından açıklama yapan Dogecoin geliştiricisi, “Şaşkına döndüm, bize bunu yapacağını söylemedi” ifadelerini kullandı.

Bir Zoom toplantısında konuşan Nicoll, Musk’ın iki yıl önce hayatına girmesinden bu yana yaşadığı olayları aktarırken, heyecanı aşikardı. Dogecoin’i dünyanın en çok kullanılan kripto para birimi yapma konusundaki sabırsızlığı hali hazırda görülüyor.

Nicoll, akademik olarak uygulama geliştirmeye odaklanan bir araştırma görevlisi olarak geçirdiği 10 yıldan sonra kripto para endüstrisine katıldı. Yakın zamana kadar, ticari bankalarla yakın çalışarak kurumsal blok zinciri projesi R3 için akıllı sözleşmelerde teknik geliştirmeye liderlik etti. Yaklaşımı, bazı blok zinciri projelerinin yaptığı gibi, her üç ayda bir yeni bir yükseltme yayınlamanın aşırı olacağı ticari blok zinciri geliştirme geçmişini yansıtıyor.

“Diğer 3000 blok zincirinin zaten yeniden icat ettiği teknolojiyi yeniden keşfetmeye çalışmıyoruz. Bunu neden yapasınız?”

Dogecoin, Bitcoin üzerinde modellenmiştir, ancak Litecoin gibi, daha az enerji gerektiren ve Musk’ın kripto para birimleri konusundaki yeni, çevre dostu duruşuyla daha uyumlu olan Scrypt adlı farklı bir kod kullanır. Nicoll, ağın şu anda “ağ senkronizasyonuyla ilgili performans sorunları” olduğunu söyledi ve bu, Musk tarafından teşvik edilen, gelecekteki birçok kapsamlı değişikliğin temelini oluşturacak şekilde tasarlanan yaklaşan bir güncelleme ile giderilecek.

Dogecoin ile Kahve Satın Almak

Konuşkan bir şekilde karşımıza çıkan Nicoll, Musk’la sevdiği sohbetlerin çoğunu açığa vurmaktan çekiniyordu, ancak Musk’ın asıl amacı hakkında açıktı: “Dogecoin’i bir fincan kahve almak için kullanılması kolay hale getirmek.”

“Elon’un ödeme işlemlerinde bir geçmişi olduğu açık. Ve bunun neye benzemesi gerektiği konusunda ondan tavsiye alıyoruz.”

Musk, geliştiricilere, bir PayPal kurucusu olarak sahip olduğu bilgilere dayanarak Dogecoin’i bir şakadan gerçek bir yardımcı programa nasıl taşıyabilecekleri konusunda birçok tavsiyede bulundu. Nicoll, “Dürüstçe söyleyebilirim ki, daha yüksek işlem hacmini artırdı” dedi.

Gerçekten de Musk’ın projeye olan coşkusu, geliştiricilerin genellikle onu kontrol altında tutmaları gerektiği anlamına geliyor. Nicoll, “Nihai hedefe koşuyor. Biz de ‘harika, ama A’dan Z’ye bir yol yapmamız gerekiyor’ dedik. Bu yüzden, doğru planların duyurulmasından şimdilik çok uzaktayız” ifadelerini kullandı.

Webp.net resizeimage 32 1280x720 1

Geliştiriciler ve Musk, Dogecoin’in “hala değerlendirmekte oldukları” karbon ayak izini azaltmanın yollarını da tartıştılar. Nicoll, büyük kararlar alınmadan önce yapılması gereken “çok sayıda modelleme” olduğunu söyledi. Musk’ın planları geliştiriciler için heyecan verici olsa da, Nicoll önce ağla ilgili daha acil sorunları çözmeleri gerektiğini söyledi. Ancak ekip, Musk ile kripto para biriminin enerji tüketimini daha da azaltabileceği konusunda iyimser- ki bu Perşembe günü yapılan bir tahmine göre, zaten Bitcoin’in %7’si kadar.

Dogecoin piyasası kızışırken Nicoll, kripto parayı geliştirmeye olan ilginin tavan yaptığını söyledi:

“Bu heyecan verici, daha fazla geliştirme ekibinin geldiğini ve bir şeyler yaptığını görmeyi çok isterim.”

Nicoll, Dogecoin’in zaten üst düzey bir teknik liderliğe ihtiyacı olmadığını söyledi:

“Sahada kodlama yapan birçok insana ihtiyacımız var, daha çok CTO olan birine ihtiyacımız var ve ben bunların hiçbiri değilim.

Dogecoin’in Bir Sonraki Yükseltmesi

Nicoll yeni işine başlamadan bir ay önce, kripto para biriminin 2019’dan bu yana en büyüğü olan 1.21 yükseltmesinin temelini atıyor ve gelecek tüm değişikliklerin temelini atıyor. Güncelleme Bitcoin’e dayanıyor ve Nicoll, çalışma için Bitcoin Core 0.21 geliştiricilerine kredi verdi. “Gerçekten de Bitcoin’e kesinlikle olabildiğince yakın olmaya çalıştık, böylece benimsenmesi çok kolay oldu” dedi.

Yükseltmeden sonra, ekibin bir sonraki hedefi işlem ücretlerini şu anki ortalama 0,4 ABD dolarından 0,01 ABD dolara düşürmek. Nicoll, “Madencilerle biraz müzakere olacak. Ancak onları bunun ağ için sağlıklı olduğuna ikna etmeliyiz” dedi. Yükseltme ayrıca cüzdan yedeklemelerinin sonsuza kadar geçerli olmasını sağlayacak ve servis sağlayıcıların Dogecoin’i entegre etmesini kolaylaştıracak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner