Yükleniyor...

Dolandırıcılar, MetaMask için SMS Atmaya Başladı

Türkiye'de bir grup dolandırıcı, MetaMask'ın sürüm güncellemesi yaptığına yönelik oltalama saldırısıyla SMS'ler göndermeye başladı.

coinkolik metamask ozel haber

Türkiye’de bir grup dolandırıcı, MetaMask’ın sürüm güncellemesi yaptığına yönelik oltalama saldırısıyla SMS’ler göndermeye başladı.

Türkiye’de, daha potansiyelli görüldüğü için merkeziyetsiz borsalardaki kripto para birimlerine yönelim artıyor. Bunu fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar, merkeziyetsiz cüzdan uygulaması MetaMask’ın adını kullanarak oltalama saldırısı yapmaya devam ediyor.

Son zamanlarda Türkiye’de, yeni bir oltalama saldırısı olarak SMS yöntemi kullanılmaya başlandı. Birçok kişiye gönderilen SMS’lerde, MetaMask’ın güncelleme yaptığı ve son sürümünü indirmek için linke tıklamaları gerektiği yer alıyor.

Yatırımcılar, MetaMask Oltalama Saldırısıyla Karşı Karşıya

metamask oltalama saldirisi

Gelişen ve büyüyen kripto endüstrisinde, dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı da giderek artıyor. Merkeziyetsiz bir yanı olan ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla işleyen blockchain sisteminde, birçok dolandırıcı kullanıcıların varlıklarını çalmak için harekete geçiyor.

Özellikle merkeziyetsiz cüzdanların sunduğu anonimlik ve açık kaynak kodları sebebiyle, oltalama saldırısı ve kimlik hırsızlığı gibi birçok yöntem ortaya çıkıyor. Bu kapsamda, dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntem MetaMask’ın adını kullanmak oldu. Birçok oltalama saldırısı, MetaMask kullanıcılarını hedef alarak kullanıcı varlıklarını çalmaya yönelik oluyor.

Türkiye’de, kripto para birimine yaklaşan birçok kullanıcı, henüz borsalarda listelenmeyen potansiyel kripto para birimlerini keşfetmeye çalışıyor. Bu durumda, MetaMask ve Trust Wallet gibi cüzdanlar aktif işlevsellik sergiliyor. Ancak Türkiye’deki kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, kripto konusunda tam donanıma sahip olmadığı için güvenlik ihlallerine açık hale geliyor.

MetaMask ve Trust Wallet üzerinden oltalama saldırısı yapan dolandırıcılar, ağırlıklı olarak Twitter üzerinden ilerliyor. Örneğin, Twitter’da Trust Wallet veya MetaMask kelimeleri geçen bir paylaşım yaptığınızda, hemen altına çeşitli oltalama saldırısı yöntemiyle cevaplar geliyor.

Twitter, bu tarz dolandırıcılık yönteminin önüne geçmek için her ne kadar çaba gösterse de, MetaMask dolandırıcıları yeni yöntemler bulmaya devam ediyor.

Merkeziyetsiz Cüzdan Kullananlar Dikkat! SMS Atmaya da Başladılar!

oltalama saldirisi

MetaMask dolandırıcıları, özellikle Türkiye’deki kripto para yatırımcılarını ve kullanıcılarını etkisi altına aldı. Airdrop, panik ortamı, güncellemeler, transferler gibi söylemler ile Türkiye’de aktif bir işleyiş sergiliyorlar. Bunun önüne henüz geçilemese de, Türkiye’deki yatırımcıların dolandırılmadan bilgilendirilmesi için uğraşlar sürüyor.

MetaMask dolandırıcıları, Türkiye’deki kullanıcılara yönelik yeni bir oltalama saldırısı olarak SMS yöntemini tercih ettiler. Özellikle son günlerde, birçok kişiye ulaştırılan SMS’lerde, MetaMask’ın güncelleme yapacağı ve bunun için linke tıklamaları gerektiği yer alıyor.

Bu şekilde atılan SMS’lerdeki linkler, MetaMask kullanıcılarını farklı bir adrese yönlendirmek ve kimlik hırsızlığını gerçekleştirmek amacıyla kullanılıyor. Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan yeni oltalama saldırısında, kullanıcıların gönderilen SMS’lere dikkat etmeleri büyük önem taşıyor.

Metamask

Bu tarz SMS’ler, kripto para birimlerine ve kripto ekosistemine yönelik tam bilgi sahibi olmayan ancak yatırımlarda bulunan kişileri hedef alıyor. Böylelikle kullanıcılar, linke tıkladıklarında MetaMask cüzdanlarının kurtarma kelimelerini dolandırıcılara teslim etmiş oluyor.

Türkiye’deki kripto yatırımcılarının numaralarına nasıl ulaştıkları, bu numaralara nasıl böyle SMS’ler gönderdikleri bilinmese de, kullanıcıların kendi önlemlerini alarak oltalama saldırılarından korunmaları büyük önem taşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
engineerofshit
engineerofshit
1 yıl önce

Bu smslere kanan kişiler bir an önce metamask kullanmayı bırakmalı.

ck x banner
ck youtube banner