Yükleniyor...

AirDrop Nedir?

[toc] Kripto paralar piyasada olduğundan beri karşımıza sık sık çıkan airdrop kavramı, birçok kripto para için etkili bir tanıtım yöntemi oldu.

airdrop kryptowaluty 1

Kripto paralar piyasada olduğundan beri karşımıza sık sık çıkan airdrop kavramı, birçok kripto para için etkili bir tanıtım yöntemi oldu. Eğer tanıtım yöntemi olması için kullanılmasa da, borsalar bazen kullanıcılarına token’larına verebilirler. Bugünkü yazımızda airdrop nedir, airdrop nasıl alınır, airdropun potansiyel riskleri ve kazançlarından bahsedeceğiz.

AirDrop Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

“Gökten para yağması” deyiminin kripto para dünyasındaki adı AirDrop’tur. Daha da açmak gerekirse; AirDrop, kripto para piyasasına yeni dahil olacak paraların karşılıksız şekilde dağıtılmasıdır. Buradaki amaç, piyasaya yeni girmiş parayı insanlara tanıtmak ve hareketlilik yaratmaktır.

AirDrop sistemini bir nevi, markaların piyasa yeni çıkacak ürünlerinin reklamını yapması ya da promosyon uygulaması gibi düşünebilirsiniz. Reklamlara rağmen ürünlerin satış yapmama ihtimali olduğu gibi, kripto paraların da AirDrop’a rağmen borsaya girmeme ihtimalleri var. Fakat yine de bu sistemi kullanmak, coin yaratıcıları için cazip bir seçenektir.

AirDrop Nasıl Alınır?

Kripto para dünyasının sıkı bir ilgi ve takip istediğini hep söyleriz. AirDrop’tan faydalanmak için de bu durum geçerli. Var olan tüm coin’lerin sitelerini ve kripto para borsası ile ilgili gelişmelerin aktarıldığı mecraları takip etmeniz gerekiyor. Eğer bir coin çatallaşmaya gidecekse, bir altcoin çıkacaksa öncelikle kendi sitesinden duyurusunu yapar. AirDrop için gerekli olan şartlar da yine burada bildirilir ve başvurular açılır. Şartlara uygun olan kişilere yönlendirmeler gönderilir ve bunun sonunda kişiler AirDrop’tan faydalanırlar.

Kripto para dünyasında hatırı sayılır bir unvanınız varsa, sosyal medya mecralarda takipçi sayınız çoksa (bu alanla ilgili paylaşım yapan kişiler için) karşılıksız şekilde de AirDrop’tan faydalanma ihtimaliniz var. Genelde coin yöneticileri, bu kişilere direkt ulaşırlar. 

Borsalardaki AirDrop Etkinliklerine Nasıl Katılabilirsiniz?

Borsalar, kendi kripto paralarını ve anlaştıkları kripto paraları tanıtıp kullanımlarını artırmak için airdrop ve farklı yöntemlerle kullanıcılarına dağıtım yapabilirler. Genellikle kullanıcılar mail ile haber alamadıkları için borsalarda kripto parların dağıtım haberlerine ve kendi hesaplarında dağıtımın yapıldığı yerlere bakmaları kullanıcılar için iyi olur. Bazı durumlarda ise borsalar kullanıcılarından farklı yöntemlerle airdrop etkinliklerine katılmalarını isteyebilirler. Bu durumda ise borsaların airdroplara nasıl katılabileceğinizi anlatan yazıları okuyup onları takip etmenizi öneririz.

AirDrop Üzerinden Nasıl Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Kripto paralar piyasaya çıkmadan önce farklı platformlar için airdrop uygularlar. İlk önce airdrop haberlerini takip eden sitelere abone olmanız önerilir. Abone olduktan sonra ise belli sitelerin mail listelerinde girmeniz ve mailler üzerinden haber almanız önerilir. Belli sitelerden airdrop notifikasyonu aldıysanız, önce ise kendi sitelerinde genel olarak kripto paralarının özelliklerini ve nasıl kullanılacağını anlatan teknik dökümanlar yayınlarlar. Teknik dökümanları okuduktan sonra ise beğendiğiniz projelerin airdrop etkinliklerine katılabilirsiniz. Ama şunu söylemek gerekir ki genelde airdroplarda katılımcılara eser miktarda kripto para verdikleri için miktarı artırmanız sizin çabalarınıza bağlıdır. 

AirDropların Riskleri Nelerdir?

Airdroplar kripto paraların piyasaya sürmeden önce tanıtım etkinlikleri olduğu için para ödemezsiniz. Ama katılabilmek için cüzdan bilgilerinizi paylaşmanız istenebilir. Diğer riskler ise projedeki sorunlar, iyi bir getiri sağlayamaması ve borsalarda listelenememesinde yatıyor. En kötü senaryolarda projelerin saadet zinciri olarak çıkması ve denetleyicilerle yaşadıkları sorunlar yatıyor.

AirDrop Risklerini Nasıl Önleyebiliriz?

Kripto paralara yatırım dahil olmak üzere tüm yatırım faaliyetleri risk içerdiği için projeleri detaylıca araştırmanızı öneririz. Projelerin teknik dökümanları, gelişmeleri ve sosyal medya hesaplarını yakından takip etmeniz öneririz. Projeleri detaylıca araştırdıktan sonra yatırım yapmanız ve ondan sonra ise yine gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririz. Bu sayede riskleri minimize etme şansınız olur.

AirDrop Riskli mi Yoksa Kazançlı mı?

Her zaman, her şeyde olduğu gibi burada riskler ve kazançlar söz konusu. Şöyle ki; size hediye olarak gelen coin’ler, zamanla ciddi ölçüde yükselişe geçebilirler. Yatırım yapmadan sahip olduğunuz bir şeyden kar kazanabilirsiniz. Belki borsaya girdikten sonra verilen coin’leri kullanarak farklı coin’ler de alabilirsiniz. Bu karınız daha da arttırabilir. Daha sonra yatırımlarınızı reel paraya çevirebilir ya da kripto para cüzdanınızda biriktirebilirsiniz; tercih sizin!

Güzel senaryoların yanı sıra, AirDrop ile elde ettiğiniz paralar hiç değer kazanmayabilir hatta borsaya giremeyebilirler bile. Fakat reel bakarsak, bu durum da bir kayıp olarak tanımlanmayabilir. Yani, zaten hiç sizin olmayan bir şeyin olmamaya devam etmesi gibi de değerlendirilebilir. Nasıl baktığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte AirDrop ile yaşayacağınız en kötü durum bundan öteye gitmeyecektir.

Küçük bir ihtimal de olsa bir risk daha var: Dolandırıcılık. Kripto para borsasını kötü amaçlarına alet etmeye çalışan kişi ya da kişiler, sizi bu yöntemle tuzağa düşürebilirler. Bunu yaşamamak için coin’lerin resmi sitelerini bulduğunuzdan emin olun ve bulduğunuz bilgiyi teyit etmek için yerli, yabancı kaynaklara bakmayı ihmal etmeyin. Buna da dikkat ettiğiniz sürece riskli bir durum söz konusu olmayacaktır.

Sonuç

Airdroplar, kripto paralar için ne kadar iyi bir tanıtım yöntemi olsa da, hem kullanıcılar hem de proje hissedarları için yüksek risk içerir. Airdroplara katılabilmek için, airdrop takip sitelerindeki mail listelerine girmenizi ve takip etmenizi öneririz. Eğer kripto para alanında iyi bilinen isimseniz birçok proje yöneticisi sizin için karşılıksız olarak airdrop kampanyalarından faydalanmanız için sizinle iletişime geçecektir. Ama airdroplar potansiyel riskler içerdiği için projelere katılmadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. 


Üyelik
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Fm
Fm
2 yıl önce

Merhaba.
Öncelikle yazınız için elinize sağlık.
Ben de airdrop olayına yeni başladım, aklıma takılan birkaç sorum vardı cevaplarsanız çok mutlu olurum
-Airdrop sayfalarına istenen bilgiler arasında genelde Eth wallet isteniyor. Bunun mantığı nedir, bana eth mi yollayacaklar ki eth isteniyor?
-Cüzdanıma gelecek olan coinleri ben nasıl kullanacağım, o coini destekleyen bir borsa olduğunda o borsaya gönderebilecek miyim?

Ömer Ergin
Ömer Ergin
Cevap Ver  Fm
2 yıl önce

Merhaba,

– ETH Wallet istenilmesinin nedeni dağıtılan kripto paraların çoğunun ERC20 token olmasından kaynaklı. Yani Ethereum Blockchain’inin kullanan kripto paralar bunlar. O sebeple cüzdan olarak ETH Wallet istenir.
– Cüzdanınıza gelen coin’leri listelenen bir borsaya aktarabilir ve oradan satış yaparak fiat paraya (itibari paraya) dönüştürebilirsiniz. Elbetteki parayı Türkiye’ye getirmek için yerli kripto para borsası kullanacaksınız. Bunun için de yeri borsalar çıkış noktanız olacak. Atıyorum X coin’i aldınız AirDrop ile. Bu coin yerli kripto para borsalarında listelenmiyorsa Coinbase gibi bir borsada listeleniyorsa önce oraya atar, orada BTC gibi bir paritede BTC’ye dönüştürür ardından BTC’lerinizi yerli borsaya çekersiniz gibi.

Fm
Fm
Cevap Ver  Ömer Ergin
2 yıl önce

Hocam çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu cevabınız. Saygılarımla.

Ece
Ece
1 yıl önce

En iyi airdrop takip siteleri hangileridir?

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x