Yükleniyor...

Airdrop Nedir?

Kripto paralar piyasada olduğundan beri karşımıza sık sık çıkan airdrop kavramı, birçok kripto para için etkili bir tanıtım yöntemi oldu.

airdrop kryptowaluty 1

Kripto paralar piyasada olduğundan beri karşımıza sık sık çıkan airdrop kavramı, birçok kripto para için etkili bir tanıtım yöntemi oldu. Eğer tanıtım yöntemi olması için kullanılmasa da, borsalar bazen kullanıcılarına token’larına verebilirler. Bugünkü yazımızda airdrop nedir, airdrop nasıl alınır, airdropun potansiyel riskleri ve kazançlarından bahsedeceğiz.

Airdrop Nedir?

“Gökten para yağması” deyiminin kripto para dünyasındaki adı airdrop’tur. Daha da açmak gerekirse; Airdrop, kripto para piyasasına yeni dahil olacak paraların karşılıksız veya belirli şartlar altında dağıtılmasıdır. Buradaki amaç, piyasaya yeni girmiş parayı insanlara tanıtmak ve proje ekosisteminde hareketlilik yaratmaktır.

Airdrop sistemini bir nevi, markaların piyasa yeni çıkacak ürünlerinin reklamını yapması ya da promosyon uygulaması gibi düşünebilirsiniz. Reklamlara rağmen ürünlerin satış yapmama ihtimali olduğu gibi, kripto paraların da Airdrop’a rağmen borsaya girmeme ihtimalleri var. Fakat yine de bu sistemi kullanmak, coin yaratıcıları için cazip bir seçenektir.

Airdrop Nasıl Alınır?

Kripto para dünyasının sıkı bir ilgi ve takip istediğini hep söyleriz. Airdrop’tan faydalanmak için de bu durum geçerli. Var olan tüm coin’lerin sitelerini ve kripto para borsası ile ilgili gelişmelerin aktarıldığı mecraları takip etmeniz gerekiyor. Eğer bir coin çatallaşmaya gidecekse veya bir altcoin çıkacaksa öncelikle kendi sitesinden duyurusunu yapar. Airdrop için gerekli olan şartlar da yine burada bildirilir ve başvurular açılır. Şartlara uygun olan kişilere yönlendirmeler gönderilir ve bunun sonunda kişiler AirDrop’tan faydalanırlar.

Kripto para dünyasında hatırı sayılır bir unvanınız varsa, sosyal medya mecralarda takipçi sayınız çoksa (bu alanla ilgili paylaşım yapan kişiler için) karşılıksız şekilde de airdrop’tan faydalanma ihtimaliniz var. Genelde coin yöneticileri, bu kişilere direkt ulaşırlar.

Borsalardaki Airdrop Etkinliklerine Nasıl Katılabilirsiniz?

Borsalar, kendi kripto paralarını ve anlaştıkları kripto paraları tanıtıp kullanımlarını artırmak için airdrop ve farklı yöntemlerle kullanıcılarına dağıtım yapabilirler. Genellikle kullanıcılar mail ile haber alamadıkları için borsalarda kripto parların dağıtım haberlerine ve kendi hesaplarında dağıtımın yapıldığı yerlere bakmaları kullanıcılar için iyi olur. Bazı durumlarda ise borsalar kullanıcılarından farklı yöntemlerle airdrop etkinliklerine katılmalarını isteyebilirler. Bu durumda ise borsaların airdroplara nasıl katılabileceğinizi anlatan yazıları okuyup onları takip etmenizi öneririz.

Airdrop Üzerinden Nasıl Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Kripto paralar piyasaya çıkmadan önce farklı platformlar için airdrop uygularlar. İlk önce airdrop haberlerini takip eden sitelere abone olmanız önerilir. Abone olduktan sonra ise belli sitelerin mail listelerinde girmeniz ve mailler üzerinden haber almanız önerilir. Belli sitelerden airdrop notifikasyonu aldıysanız, önce ise kendi sitelerinde genel olarak kripto paralarının özelliklerini ve nasıl kullanılacağını anlatan teknik dökümanlar yayınlarlar. Teknik dökümanları okuduktan sonra ise beğendiğiniz projelerin airdrop etkinliklerine katılabilirsiniz. Ama şunu söylemek gerekir ki genelde airdroplarda katılımcılara eser miktarda kripto para verdikleri için miktarı artırmanız sizin çabalarınıza bağlıdır.

Gelişen kripto ekosistemi, airdrop takibini de kolaylaştırmış durumda. Önceden mail ve bülten aracılığıyla takip edilen airdrop’lar, günümüzde sosyal medya üzerinden de takip edilebiliyor. Sosyal medyada bir kripto projesinin airdrop yapacağını duyurması, ilgili kişilerin etkileşim vermesiyle kısa sürede keşfete düşüyor. Bu nedenle airdrop takip edecek kullanıcıların, airdrop avcısı olarak nitelendirilen sosyal medya hesaplarını takibe alması önem taşıyor.

Airdrop Kazanmak için Şartlar Var ise Bunlar Neler Olabilir?

Airdrop kazanmak her zaman kolay bir şekilde gerçekleşmiyor. Eskiden kripto projeleri kullanıcı edinmek amacıyla herhangi bir şart koşmadan airdrop gerçekleştiriyordu. Kripto para piyasasında artan kullanıcı sayısı ve oluşan hacim, piyasaya yeni çıkacak projeleri de farklı yöntemlere itmeye başladı. Birçok kripto girişimi, airdrop yapmadan önce kullanıcılarından bazı şartları yerine getirmesini talep etmeye başladı.

En yaygın olan airdrop şartı ise stake etmek oldu. Kripto projeleri, kendi blokzincirleri üzerinden veya trend haline gelen blokzincirler üzerinden belirli kripto para birimlerini stake edenlere airdrop yapmaya başladı. 2023 yılının ortalarında başlayan bu durum, 2024 yılında büyük bir furya haline geldi.

Özellikle Cosmos (ATOM) stake edenlere Celestia (TIA) airdrop’unun gerçekleştirilmesi, kripto piyasasında büyük yankı uyandırdı. Modüler blokzincir olan Celestia’nın ATOM stake edenlere airdrop edilmesi, birçok projeyi de harekete geçirdi. Celestia sonrası harekete geçen kripto projeler, ATOM, INJ ve TIA stake edenlere airdrop gerçekleştirmeye başladılar. Bu akım, 2024 yılında o denli büyüdü ki son zamanlarda yatırımcılar stake odaklı işlem yapmaya başladı.

Bir diğer airdrop şartı ise airdrop yapma ihtimali bulunan kripto projelerinin blokzincirlerinde veya ekosistemlerinde işlem yapmak olabilir. Örnek vermek gerekirse, A Coin isimli bir proje airdrop yapacağını duyurdu ve bunun için şartları açıklamadı, kripto yatırımcıları bu noktada varsa A Coin’in ekosisteminde aktif işlem yapabilir. DeFi (merkeziyetsiz borsa) tarafında işlem ücretleri ödeyerek alım satım veya likidite ekleme gibi yöntemleri deneyebilirler. Söz konusu projelerin varsa NFT tarafına da yönelebilirler. NFT mint’lemek (basmak), içinde bulunduğu ekosistemden airdrop kazanmayı kolaylaştırabilir.

Kripto yatırımcıları, tüm bunların haricinde puan kazanarak da airdrop elde edebilirler. Galxe gibi çeşitli platformlar, iş birliği yaptığı projeler için görev-ödül mekanizmasını yürütüyor. Bu sayede projelerin belirlediği görevler ve karşılığında verilecek ödüller, kripto yatırımcılarına sunuluyor. Projelerde yapılan her bir görev için puan kazanılıyor ve bu puanlar ilerleyen dönemelerde airdrop hakkına dönüşüyor.

Airdrop Gerçekleştiren Bazı Kripto Projeleri

2023 yılında airdrop gerçekleştirerek kripto para piyasasına giriş yapan Arbitrum (ARB), Aptos (APT) ve Optimism (OP) büyük yankı uyandırdı. Bu projeler, airdrop furyasının öncü isimleri haline geldi. 2023 yılı öncesi çok fazla airdrop görülmezken, bu dönemde büyük bir patlama oldu ve kripto piyasasına yeni girecek projelerden peş peşe airdrop haberleri gelmeye başladı.

Sektördeki son airdrop Solana ekosisteminde yer alan Jupiter Exchange’ten (JUP) geldi. Jupiter, ekosisteminde aktif olan ve merkeziyetsiz borsasında en az bir işlem yapanlara JUP airdrop’u gerçekleştirdi. Jupiter Exchange, büyük yankı uyandıran airdrop’una 800 milyon dolar ayırdı.

Jupiter öncesine gidecek olursak, karşımıza ilk çıkacak projelerden birisi AltLayer olacaktır. AltLayer ekibi, restaking hizmeti sunduğu için ekosisteminde ETH stake edenlere ve ağ aktivitesini artıranlara airdrop gerçekleştirdi. Ayrıca AltLayer, Celestia (TIA) stake edenlere de airdrop yapacağını duyurdu.

Cosmos SDK ile oluşturulan ve kısa sürede popülerlik kazanan Dymension da airdrop dağıtımını tamamladı. Popüler kripto projesi, ekosistemde aktif rol üstlenen, ağ işlemlerine katkı sağlayan ve belirli kripto paraları stake edenlere airdrop gerçekleştirdi.

Airdropların Riskleri Nelerdir?

Airdroplar kripto paraların piyasaya sürmeden önce tanıtım etkinlikleri olduğu için para ödenmez veya şartları yerine getirmek için belirli işlemlerde ödemeler gerçekleştirilir, ancak bu airdrop’lara katılabilmek için cüzdan bilgilerinizi paylaşmanız istenebilir. Diğer riskler ise projedeki sorunlar, iyi bir getiri sağlayamaması ve borsalarda listelenememesinde yatıyor. En kötü senaryolarda projelerin saadet zinciri olarak çıkması ve denetleyicilerle yaşadıkları sorunlar yatıyor.

Airdrop Risklerini Nasıl Önleyebiliriz?

Kripto paralara yatırım dahil olmak üzere tüm yatırım faaliyetleri risk içerdiği için projeleri detaylıca araştırmanızı öneririz. Projelerin teknik dökümanları, gelişmeleri ve sosyal medya hesaplarını yakından takip etmenizi öneririz. Projeleri detaylıca araştırdıktan sonra yatırım yapmanız ve ondan sonra ise yine gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririz. Bu sayede riskleri minimize etme şansınız olur.

Airdrop Riskli mi Yoksa Kazançlı mı?

Her zaman, her şeyde olduğu gibi burada riskler ve kazançlar söz konusu. Şöyle ki; size hediye olarak gelen coin’ler, zamanla ciddi ölçüde yükselişe geçebilirler. Yatırım yapmadan sahip olduğunuz bir şeyden kar kazanabilirsiniz. Belki borsaya girdikten sonra verilen coin’leri kullanarak farklı coin’ler de alabilirsiniz. Bu kazancınızı daha da arttırabilir. Daha sonra yatırımlarınızı reel paraya çevirebilir ya da kripto para cüzdınınızda biriktirebilirsiniz; tercih sizin!

Güzel senaryoların yanı sıra, airdrop ile elde ettiğiniz paralar hiç değer kazanmayabilir hatta borsaya giremeyebilirler bile. Fakat reel bakarsak, bu durum da bir kayıp olarak tanımlanmayabilir. Yani, zaten hiç sizin olmayan bir şeyin olmamaya devam etmesi gibi de değerlendirilebilir. Nasıl baktığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte airdrop ile yaşayacağınız en kötü durum bundan öteye gitmeyecektir.

Küçük bir ihtimal de olsa bir risk daha var: Dolandırıcılık. Kripto para borsasını kötü amaçlarına alet etmeye çalışan kişi ya da kişiler, sizi bu yöntemle tuzağa düşürebilirler. Bunu yaşamamak için coin’lerin resmi sitelerini bulduğunuzdan emin olun ve bulduğunuz bilgiyi teyit etmek için yerli, yabancı kaynaklara bakmayı ihmal etmeyin. Buna da dikkat ettiğiniz sürece riskli bir durum söz konusu olmayacaktır.

Sonuç

Airdroplar, kripto paralar için ne kadar iyi bir tanıtım yöntemi olsa da, hem kullanıcılar hem de proje hissedarları için yüksek risk içerir. Airdroplara katılabilmek için, airdrop takip sitelerindeki mail listelerine girmenizi ve takip etmenizi öneririz. Eğer kripto para alanında iyi bilinen isimseniz birçok proje yöneticisi sizin için karşılıksız olarak airdrop kampanyalarından faydalanmanız için sizinle iletişime geçecektir. Ama airdroplar potansiyel riskler içerdiği için projelere katılmadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Fm
Fm
3 yıl önce

Merhaba.
Öncelikle yazınız için elinize sağlık.
Ben de airdrop olayına yeni başladım, aklıma takılan birkaç sorum vardı cevaplarsanız çok mutlu olurum
-Airdrop sayfalarına istenen bilgiler arasında genelde Eth wallet isteniyor. Bunun mantığı nedir, bana eth mi yollayacaklar ki eth isteniyor?
-Cüzdanıma gelecek olan coinleri ben nasıl kullanacağım, o coini destekleyen bir borsa olduğunda o borsaya gönderebilecek miyim?

Ömer Ergin
Ömer Ergin
Cevap Ver  Fm
3 yıl önce

Merhaba,

– ETH Wallet istenilmesinin nedeni dağıtılan kripto paraların çoğunun ERC20 token olmasından kaynaklı. Yani Ethereum Blockchain’inin kullanan kripto paralar bunlar. O sebeple cüzdan olarak ETH Wallet istenir.
– Cüzdanınıza gelen coin’leri listelenen bir borsaya aktarabilir ve oradan satış yaparak fiat paraya (itibari paraya) dönüştürebilirsiniz. Elbetteki parayı Türkiye’ye getirmek için yerli kripto para borsası kullanacaksınız. Bunun için de yeri borsalar çıkış noktanız olacak. Atıyorum X coin’i aldınız AirDrop ile. Bu coin yerli kripto para borsalarında listelenmiyorsa Coinbase gibi bir borsada listeleniyorsa önce oraya atar, orada BTC gibi bir paritede BTC’ye dönüştürür ardından BTC’lerinizi yerli borsaya çekersiniz gibi.

Fm
Fm
Cevap Ver  Ömer Ergin
3 yıl önce

Hocam çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu cevabınız. Saygılarımla.

Ece
Ece
2 yıl önce

En iyi airdrop takip siteleri hangileridir?

ck x banner
ck youtube banner