Yükleniyor...

Dolar %35 Düşebilir! Bu Bitcoin’i (BTC) Nasıl Etkiler?

Analistler, dolarda yaşanan geri çekilmeyi ve bunun kripto para piyasaları ile Bitcoin fiyatına olabilecek etkilerini yorumladı.

btc dollar

Analistler, dolarda yaşanan geri çekilmeyi ve bunun kripto para piyasaları ile Bitcoin fiyatına olabilecek etkilerini yorumladı. ABD doları piyasasında yakın zamanda yaşanan keskin bir geri çekilme hareketi, tam teşekküllü bir yukarı yönlü kırılmayı kaydetmek için yetersiz kaldı. Morgan Stanley Asia’nın eski başkanı Stephen Roach, böyle düşündüğünü dile getirdi.

Bitcoin yanlısı ekonomist Stephen Roach bir yazısında, güçlenen yabancı para birimleri, ABD’deki hızlı makroekonomik dengesizlikler ve küresel Amerikan hegemonyasının sona ermesi nedeniyle ABD dolarının 2021’in sonunda yüzde 35’e kadar düşebileceğini yazdı. Roach, ABD’deki net ulusal tasarruf türkçe casino oranının 2008-09 ekonomik krizinden bu yana ilk kez negatif bölgeye düştüğünü vurguladı. Bunu alışılmadık şekilde daha yüksek bir aşağı yönlü ivme ile başardı ve bir önceki çeyreğe göre %3,9 düşüşle 1947’den bu yana en keskin düşüşü yaşamış oldu.

Dolarda Tekrar Düşüş Yaşanabilir

Yale üyesi ekonomist, ulusal tasarruflardaki düşüşün kişisel tasarruflarda kısa bir artışa rağmen gerçekleştiğini de sözlerine ekledi. Bu durum, Amerikalıların federal bütçe açığının önüne geçemediklerini gösterdi. Bu, özellikle ABD hükümetinin işsiz Amerikalılara 1.200 dolarlık yardım çeklerini sunmasından sonra oldu. Bu para yardımı, paraların harcanmasından ziyade biriktirilmesine neden oldu. Hal böyle olunca doların dolaşım hızı da ciddi anlamda düşüş yaşadı. Roach’a göre Amerikalılar ABD Kongresi’nden bir tur daha yardım tedbiri alırsa dolarda yine düşüş yaşanabilir.

Ekonomist, göre federal bütçe açığı, doların gelecekte yaşayacaklarına dair ipuçları da sunuyor. Roach, Federal Rezerv’in genişlemeci yaklaşımının doları daha da azaltmasını beklediğini söyledi. Daha önce de belirtildiği gibi ABD merkez bankasının faiz oranlarını 2023’e kadar sıfıra yakın tutma ve enflasyonu yüzde 2’nin üzerinde tutma kararı, ABD dolarını daha fazla düşüş riski altında tutabilir.

Bunun Bitcoin İçin Anlamı Nedir?

Ekonomist ve Bitcoin yanlısı Roach, ABD dolarının düşüş yaşamasının Bitcoin’i beklenenden daha iyi bir yükseliş eğiliminde bırakabileceğini dile getirdi. Ekonomist yine de kripto para birimlerinin ve altın piyasalarının 6,6 trilyon dolarlık küresel dövizdeki büyük ayarlamaları karşılamak için çok küçük olduğunu ekledi. Ancak genel olarak, Bitcoin ve altının ABD dolarının düşüşünden fayda sağlayacağını düşünüyor.

Açıklamasını yaptığı sırada BTC/USD, Mart ayı ortasındaki en düşük seviyesi olan 3 bin 858 dolardan yüzde 148 daha yüksek işlem görüyordu. Bu yılın başlarında, ana akım finans sektöründen birçok ünlü ismi kendilerini Bitcoin ile ilişkilendirdi. Buna 22 milyar dolarlık portföyünün %1-3’ünü Bitcoin Futures’a tahsis eden milyarder hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones da dahildi. Ayrıca halka açık bir firma olan MicroStrategy, iki ayrı turda 425 milyon dolar değerinde BTC satın aldı. İkisi de Bitcoin yatırımlarının ardındaki birincil neden olarak zayıflayan ABD doları görünümünü gösterdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner