Yükleniyor...

Donald Trump vs Joe Biden: Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Hangisi?

ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken, kripto para topluluğunun aklında tek bir soru var:

Donald Trump vs Joe Biden Bitcoin ve Kripto Paralar Icin Hangisi

ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken, kripto para topluluğunun aklında tek bir soru var: “Hangisi Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için daha iyi bir seçenek olur? Trump mı yoksa Biden mı?”

Bitcoin’in ABD’deki durumu, biraz da başkanlık seçimlerinin ardından netleşmeye başlayacak. İki aday -Başkan Donald Trump ve Joe Biden- Kasım ayına doğru kafa kafaya gidiyor. Henüz iki aday da kripto para birimlerini kampanya konusu yapmadı. Bununla beraber teknoloji konusundaki duruşları, önümüzdeki dört yıl boyunca kripto para konusunda yasal durumun yolunu belirleyecek.

Trump: Kripto Paralara Hayran Değilim

Trump’ın kripto para birimlerinin destekçisi olmadığı bilinen bir olgu. Temmuz 2019’da bu konuda oldukça net bir açıklama yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Para olmayan, değeri oldukça değişken Bitcoin ve diğer Kripto para birimlerinin hayranı değilim. Denetlenmeyen kripto paralar uyuşturucu ticareti ve diğer yasal olmayan eylemlerde kullanılabilir.”

Kripto para birimleri için bir vergi aracı olan Zenledger’e göre Trump, 4.8 trilyon dolarlık bütçe teklifinin bir parçası olarak kripto para birimi cezai soruşturmalarının kontrolünü Gizli Servis’e devretmeyi önerdi. Zenledger, raporda kripto para birimlerinin ulusal güvenliğe bir meydan okuma olarak etiketlendiğini söyledi. Trump yönetimi tarafından bu konuyla alakalı başka bir yorum yapılmadı.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1149472282584072192?s=20

Bu arada, Trump’ın tweet’i kripto para birimi çevrelerinde pek de iyi karşılanmadı. Kripto para topluluğu da bu açıklamaların ardından en çok ABD dolarının benzer şekilde yasadışı ticaret yapmak için nasıl kullanıldığına ve aynı zamanda havadan “basılabileceğine” odaklandı. Twitter’da önde gelen bir kripto yorumcusu olan “Crypto Dog”, daha sonra viral hale gelen konuyla ilgili bir tweet bile yayınladı. Ünlü isim attığı tweet’te Trump’ın sözlerini birebir alarak sadece kripto para ibarelerini Fiat para ibaresiyle değiştirdi.

Ancak sektördeki bazı kişiler, Trump’ın kripto para birimleri hakkında yorum yapmasının önemli bir nokta olduğunu belirtti. Ancak milyarlarca dolarlık piyasa değeri nedeniyle kripto paralardan bahsetmek pek de şaşırtıcı değil.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un dediği gibi:

“Başarıyla tamamlandı! Yıllar önce artan kripto para kullanımına yanıt vermesi gereken bir ABD başkanının hayalini kurdum. Önce seni görmezden geliyorlar, sonra sana gülüyorlar, sonra seninle kavga ediyorlar, sonra sen kazanıyorsun. Hepimiz 3. adıma geçtik.”

Ünlü isim ayrıca, ABD küresel teknolojik becerilerin ve faaliyetlerin merkezi olarak kalmaya devam ederse, kripto para düzenleme ve geliştirme çağrısında da bulundu. Armstrong, “ABD bu geçişte dünyaya liderlik edebilir ve tonlarca ekonomik büyümenin kilidini açabilir (tıpkı ABD’nin burada inşa edilen büyük internet şirketlerinden büyük ölçüde faydalandığı gibi) veya başka bir ülke bizi orada yenebilir ve NY dışında bir sonraki finans merkezini kurabilir” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/brian_armstrong/status/1149718958037032962?s=20

Armstrong, Bitcoin’in tıpkı internet gibi doğası gereği küresel olduğunu ve bunun da “öngörü sahibi olanlara onu tanıması için büyük bir fırsat” oluşturduğunu ekledi.

Joe Biden Bitcoin İçin Ne Sunar?

Öte yandan Joe Biden, bazı raporların gösterdiği gibi, teknoloji ve finansal yeniliği destekliyor. Ve Biden’ın halka açık olarak Bitcoin ve kripto paralar hakkında konuştuğuna dair bir kayıt bulunmamakla birlikte, eylemleri ipucu veriyor.

The Hill’e göre 2016’da bir Biden kampanyası bağışlar için Bitcoin kabul etmeye başladı. Parti, bağış başına Bitcoin’e maksimum 100 dolar değerinde bir sınır koydu ve katılımcıların kendilerini bir form ve cüzdan adreslerini kullanarak tanımlamalarını gerektirdi. Ama bu dört yıl önceydi. O zamandan beri Bitcoin yanlısı bir konuşma ya da eylem olmadı. Aslında, Biden’ın Twitter hesabı yaşanan saldırıdan etkilendiğinde, sonra yaptığı açıklamada hiç Bitcoin’i olmadığını ifade etti.

Biden kripto paralar hakkında kötü konuşmadı. Ek olarak, genç Amerikalıların altına ve kripto para birimlerine büyük yatırımlar yaptığını düşünürsek, Biden daha geniş kripto para endüstrisi hakkında yorumlarla (mutlaka yasallaştırma ile ilgili olanlar değil) büyük bir seçmen tabanına dokunabilir.

Sonuç olarak, Trump kripto para birimleri hakkında olumsuz bir görüşe sahipti; bu noktaları yakında değiştireceğine dair hiçbir gösterge yok. Ancak Biden, olumlu bir görüşe sahip görünüyor. 2011’de, interneti kullanırken “hiçbir ülkenin vatandaşı baskıcı bir küresel koda tabi olmamalı” yorumunu yaptı, ancak aynı zamanda “kamu-özel işbirliği”, interneti güvenli ve “çalışır durumda” tutmak için önemlidir de dedi.

Başkanlık Seçimlerine Çok Az Bir Süre Kaldı

Kripto para endüstrisi, önceki günlerde gerçekleşen ilk başkanlık tartışmasına gelen çevrimiçi tepkilere bakarsak, Amerika Birleşik Devletleri’ne liderlik edecek Donald Trump veya Joe Biden’a güvenmiyor. Kripto para topluluğunun Twitter’da yaptığı yorumlara göre, Bitcoin satın almak Donald Trump veya Joe Biden’a oy vermekten daha iyi.

Kraken yöneticilerinden Dan Held de, Trump’ın dün koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklamasının ardından bir kıyaslama yaparak “Bitcoin hiçbir zaman hastalanmaz” ifadelerini kullandı.

Başkanlık seçimleri 3 Kasım’da gerçekleşecek ve kimin kazanacağı hem küresel ekonomi hem de kripto para endüstrisi için aslında büyük önem taşıyor. O zamana kadar yaşanacakları ve seçimlerin ardından gelecek hareketlenmeyi hep birlikte izleyeceğiz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner