Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası “Dijital Euro” Raporunu Yayınladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), "Dijital Euro" ile alakalı raporunu yayınladı.

avrupa merkez bankasi dijital euro

Avrupa Merkez Bankası (ECB), “Dijital Euro” ile alakalı raporunu yayınladı. ECB, raporda Dijital Euro’nun; finansal egemenliğe katkıda bulunacağını dile getirdi.

Yerli kripto para topluluğunun tanınan isimlerinden Bora Erdamar konuyla ilgili bir paylaşım yaparak, rapor hakkında önemli bir noktayı paylaştı. Raporda yer alan ve Erdamar’ın paylaştığı cümleler şu şekilde:

“Dijital euro, Avrupa’nın inovasyona doğru ilerlemesini destekleyecektir. Finansal egemenliğine katkıda bulunacak, euronun uluslararası rolünü güçlendirecektir.”

 

Ödeme Alışkanlıkları Değişiyor

Raporda Eurosystem’in* misyonunun önemli bir kısmının vatandaşlara ödemeleri için risksiz para sağlaması olarak ifade ediliyor. Eurosystem yaklaşık yirmi yıldır euro banknotları sağlamaktadır. Nakit hala en yaygın ödeme aracı olsa da, yeni teknolojiler ve tüketicilerden gelen talebin artması, Avrupa vatandaşlarının ödeme alışkanlıklarını değiştiriyor. Bu, hızlı elektronik ödemelerin artan rolünde belirgin bir durum.

Raporda yer alan önemli noktalar şu şekilde:

ECB’nin Yönetim Konseyi, tüketicilerin dijital çağda ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde merkez bankası parasına sınırsız erişime sahip olmaya devam etmelerini sağlamak için, dijital bir Euro’nun olası ihracı üzerine çalışmaları ilerletmeye karar verdi: Merkez bankası parasının elektronik bir formu.

Dijital bir Euro, özel ödeme çözümleriyle sinerji yaratacak ve daha yenilikçi, rekabetçi ve esnek bir Avrupa ödeme sistemine katkıda bulunacaktır. Avrupa’nın dijital ekonomilerinde birleştirici bir güç olarak hizmet veren dijital bir Euro, devam eden Avrupa entegrasyon sürecinin bir amblemi olacaktır.

Belirli bir dijital Euro tasarımını taahhüt etmek için henüz çok erken. Ancak, herhangi bir tasarım türünün, ilgili mevzuata uyurken, bu raporda tanımlanan -erişilebilirlik, sağlamlık, güvenlik, verimlilik ve mahremiyet dahil- bir dizi ilke ve gereksinimi karşılaması gerektiği açıktır.

Dijital bir Euro çıkarmak, Eurosystem’in yaptığı hemen hemen her şey için geçerli olacak ve bir bütün olarak toplum üzerinde yaygın etkileri olacaktır. Bu rapor, bu nedenle vatandaşlar ve diğer dış paydaşlar ile diyalog için temel oluşturacaktır. Herkesi katılmaya teşvik ettiğimiz bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet edecek. Ve Avrupa Parlamentosu ve diğer Avrupa kurumları ve yetkilileriyle birlikte, dijital bir Euro oluşturmak için gerekli olan operasyonel ve yasal çerçeveyi tartışacağız. Aynı zamanda, farklı seçeneklerin güçlü ve zayıf yönlerini incelemek için dijital bir Euro’nun pratik yönleri üzerine deneyler yapmak gerekmektedir.

Raporda, ECB’nin görevinin dijital Euro hakkında iyi bir analiz yapmak olduğu ifade edilerek, şu cümleler kullanıldı:

“İleriye baktığımızda, ihtiyaç doğarsa dijital bir Euro sunmaya hazır olmalıyız. Şimdilik bunun olup olmayacağı ve ne zaman olacağına ilişkin seçenekleri açık tutuyoruz. Bizim rolümüz paraya olan güveni sağlamaktır. Bu, Euro’nun dijital çağa uygun olduğundan emin olmak demektir.”

*Eurosystem Nedir?

Eurosystem, Euro’yu tek resmi para birimi olarak kabul eden Avrupa Birliği üye devletlerinin kolektifi olan Euro bölgesinin para otoritesidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner