Yükleniyor...

Dünya Bankası Başkanından Övgüler

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, blok zinciri, kripto para ve dağıtılmış defter teknolojisi (LTT) hakkında görüşlerini bildirdi.

dagitilmis defter teknolojisi

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, blok zinciri, kripto para ve dağıtılmış defter teknolojisi (LTT) hakkında görüşlerini bildirdi. Özellikle LTT hakkında oldukça olumlu görüşler beyan etti. Kim: “Dağıtılmış defter teknolojisi devasa bir potansiyele sahip. Bankalar eğer bu yenilikçi teknolojisine ayak uydurabilirse bu tüm bankacılık sektörü için olumlu olacaktır.”

Kim bu görüşlerini, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankalarının Endonezya’da yıllık toplantısında bu bildirdi.

Kim aynı toplantıda yoksullukla mücadele etmenin önemine ve refahı arttırmanın yollarına da değindi. Teknolojik dünyada, yolsuzlukların azaltılması ve kötü tecrübelerin yeni nesillere aktarılmaması gerektiğini de belirtti.

Kim: “Kripto paralardan önce ki toplantılarda bahsettik. Blok zinciri teknolojisi ile oluşturduğumuz ilk blok zincirini Ağustos ayında yayınladık. Bu toplantıyı ise dağıtılmış defter teknolojisine ayırmak istiyorum.”

Kim bu görüşlerine ek olarak, blok zinciri dağıtım grubunun evrak dağıtımı ve diğer maliyetleri azaltmasına yardımcı olduğunu ve gelecekte bu teknolojinin kesinlikle geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Kim’e göre, Dünya bankasının hedefi 2020 yılına kadar evrensel erişimlerini geliştirmek. Onun görüşüne göre de bu zor vizyonu gerçekleştirmek için teknoloji dünyası ile daha derin bağlantılar kurmak gerekiyor.

Yine bu na ek olarak Dünya Bankasının hazine kuruluşu başkanı olan Arunma Oteh ise: “Sermaye piyasalarını daha güvenli ve verimli hale getirmek için teknolojik yöntemleri sürekli olarak araştıracağız.”

Kim bu açıklamalarından önce blok zinciri teknolojisi ile ilgili eleştirilerini de dile getirmişti. 2017 yılı Ekim ayında CNBC’ye konuşan Kim: “Blok zinciri teknolojisi çok heyecanlı. Ama Bitcoin şuanda bu teknolojinin tek örneği. Blok zinciri daha önce Ponzi şemaları ile oluşturulmuştu. Ponzi bizim güvenmediğimiz ve kolay istismar edilebilir bir şema. Bu yüzden temkinli yaklaşmaktayız.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner