Yükleniyor...

Dünyaca Ünlü Bankacılık Devine Göre Bitcoin Altına Zarar Verecek

Yatırım bankacılığı devi JPMorgan'a göre, kurumsal yatırımcıların artan Bitcoin tercihi nedeniyle altın uzun vadede çekiciliğini yitirebilir.

dunyaca unlu bankacilik devine gore bitcoin altina zarar verecek

Yatırım bankacılığı devi JPMorgan’a göre, kurumsal yatırımcıların artan Bitcoin tercihi nedeniyle altın uzun vadede çekiciliğini yitirebilir.

JPMorgan bankasının kantitatif stratejistleri ve genel müdürü Nikolaos Panigirtzoglou, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i yeni benimsemeye başlamasına karşın altının kurumsal yatırımcılar arasında oldukça yaygın olduğunu söylüyor. 

Yatırım bankasının araştırması, Ekim ayından bu yana altının borsada işlem gören fonlarından 7 milyar dolar aktığını, Grayscale Bitcoin Trust’a ise aynı dönemde 2 milyar dolarlık giriş olduğunu ortaya koydu. Grayscale’in yönetimi altında olan varlık miktarı, yakın zamanda ilk kez 10 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

JPMorgan, bu eğilimin devam etmesini ve altının fiyatı üzerinde bir etkiye sahip olmasını beklediğini söyledi. Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olsa da, 343 milyar dolarlık mevcut kapitalizasyonu, altının 10 trilyon doları aşan piyasa değeri ile karşılaştırıldığında oldukça küçük. Bu nedenle, altından Bitcoin’e doğru gerçekleşen nakit transferi altın için büyük kayıp ve kripto para birimi için de büyük kazançlar getirebilir.

JPMorgan’ın stratejistleri şunları söylüyor:

“Bu orta ila uzun vadeli tez doğru çıkarsa, altının fiyatı önümüzdeki yıllarda yapısal bir rüzgar dalgasından zarar görür.”

Altın, kurumsal yatırımcılar tarafından fon tahsisinde yapılan değişikliğin olumsuz etkisini şimdiden hissediyor. Ons başına 1.836 dolar olan cari fiyatta altın, çeyreklik bazda %1.5 düştü. Bitcoin ise, bu çeyrekte %71 değer kazandı. Lider kripto para birimi şu anda 18.454 dolardan işlem görüyor ve 1 Aralık’ta 19.920 dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Halka açık birkaç şirket, son birkaç ay içinde Bitcoin’e para yatırarak, Bitcoin’in rezerv varlık ve enflasyon koruması olarak cazibesini güçlendirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner