Yükleniyor...

Dünyada Bir İlk! Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapan ATM’ler Geliyor!

Rusya'nın en büyük ve en eski bankası Sberbank, kripto para madenciliği yapabilen 5.

Dünyada Bir İlk Bitcoin BTC Madenciliği Yapan ATM’ler Kuruluyor

Rusya’nın en büyük ve en eski bankası Sberbank, kripto para madenciliği yapabilen 5.000 Blockchain özellikli ATM’ye 100 milyon dolardan fazla yatırım yapıyor.

Rusya’nın en eski ve en büyük bankası olan Sberbank, 4.917 ATM’ye “Blockchain işlemlerini” destekleyebilen yerleşik bir grafik kartı ekleyecek. Sberbank, ülkedeki tüm kişisel mevduatların neredeyse %44’üne sahiptir. Ülke genelinde 14.200 şube ve 77.000 ATM işletmektedir. Bankanın en büyük hissedarı devlettir, ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Herman Gref Rusya’nın eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı’dır. Eski bakanın, Blockchain de dahil olmak üzere yeni teknoloji ve yeniliğin büyük bir savunucusu olduğu bilinmektedir.

Sberbank Dünyanın İlk Blockchain ATM’lerini Oluşturuyor

ATM’lerin Bitcoin madenciliğine uygun hale gelmesi için 108.501.718,05 dolar bütçe ayrıldı. Bu da ATM başına 22.066,65 dolar harcama yapılacağı anlamına geliyor. Blockchain tabanlı ATM’lerin teknik gereksinimlerinden başında bir grafik kartı ile donatılmış olması gelmektedir. Rapora göre, grafik kartı, görüntü tanıma ve olası Blockchain çalışabilirliği için OS için Nvidia Cuda desteğiyle kurulacaktır. Bitcoin ATM’leri bir yenilik değildir. Ancak, Blockchain teknolojisine sahip normal banka ATM’leri şimdiye kadar duyulmadı. Bazıları, bir banka ATM’sinin neden bazı Blockchain işlemlerini gerçekleştirebilecek bir grafik kartına ihtiyaç duyduğunu sorgulamaktadır. Bu da akla ilk olarak ATM’lerin Bitcoin madenciliğinde kullanılacağı olasılığını getiriyor.

Rusya Bitcoin (BTC) ve Kripto Kullanımını Suç Saymaya Hazırlanıyor

Rusya Milletvekilleri, ülkedeki Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını suç sayan bir yasa tasarısı önerdiler. Önerilen yasalar öncelikle kripto para birimi işlemlerinde yer alan kuralların ihlali nedeniyle idari ve cezai sorumluluğa değinmektedir. Şu anda, Rusya’da kripto para birimlerinin yasal bir tanımı ve kripto endüstrisi etrafındaki düzenlemeleri tanımlayan belirli bir yasa yok. Yasa olarak kabul edilirse, herhangi bir kişi veya kuruluşun ülkedeki kripto para birimlerinde herhangi bir işlem yapması yasaklanacaktır. Daha önce, Rusya merkez bankası ülkede kripto kullanımını yasaklamayı amaçlayan herhangi bir yasayı destekleyeceklerini belirtmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner