Yükleniyor...

Dünyanın İlk Blockchain Tabanlı Sendikasyon Kredisi Verildi

İki Avrupa ve bir Japon bankası dünyanın ilk Blockchain tabanlı sendikasyon kredisi işlemleri tamamlandı.

Blockchain Tabanlı Sendikasyon Kredisi

İki Avrupa ve bir Japon bankası dünyanın ilk Blockchain tabanlı sendikasyon kredisi işlemleri tamamlandı. Fransa’nın BNP Paribas ve Japonya’nın Mitsubishi UFJ Financial Group’la birlikte, İspanya’nın bankacılık alanındaki devi BBVA, sistem operatörü Red Electrica’ya 150 milyon ABD Doları tutarında bir sendikasyon kredisi düzenleme konusunda özel bir Blockchain ağını kullandı.

Financial Times’ın haberine göre, başlangıçta hukuk müşavirlerine anlaşmanın bütün tarafları arasında anında bilgi alışverişine izin veren özel bir Blockchain ağına erişim izni verildi.

BBVA’ya göre, sendikasyon kredisi için pilot Blockchain teknolojisinin kullanımı iki haftadan 24 ila 48 saate kadar olan bekleme süresini kısaltıyor. Örneğin belgelerin işlenmesi ve sendikasyon kredilerinin imzalanması için harcanan zaman, birkaç saatten birkaç dakikaya iniyor. Ayrıca, müşteriler her şeyi otomatik olarak dijitalde kaydederek ofis masraflarını önemli ölçüde düşürüyorlar. Böylece işletim masrafları da önemli ölçüde azaltılmış oluyor.

Blockchain Teknolojisi ile Verilen 91 Milyon Dolarlık Kurumsal Kredi

Bu, BBVA’nın Blockchain teknolojisini ilk kez kullanmasını gösteren bir örnek değil. Bu yılın başlarında İspanya’nın ikinci en büyük kredi sağlayıcısı Blockchain teknolojisini kullanarak 91 milyon ABD Doları tutarında bir kurumsal kredi verdi. Tıpkı diğer ortak kredi kuruluşlarıyla ortaklaşa verilen sendikasyon kredisi gibi, Blockchain teknolojisi de İspanyol bankasına işlem süresini azaltma konusunda yardımcı oldu.

BBVA’nın CEO’su Carlos Torres Vila, dağıtılmış defter teknolojisinin finansal hizmetleri önemli ölçüde geliştireceği görüşünde. Vila’ya göre Blockchain, kurumsal kredi piyasasındaki tüm taraflar için verimlilik, şeffaflık ve güvenlik açısından üstün avantajlar sunabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner