Yükleniyor...

Dünyanın Konuştuğu Mueller Raporunda Çarpıcı Bitcoin Ayrıntısı

2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale edilip edilmediği konusunda merakla beklenen Mueller Raporu'nda Rus istihbaratının bilgisayar altyapısını hack'lemek adına bilgisayar altyapısı almak için Bitcoin'i kullandığını iddia ediyor.

Mueller Reporu Bitcoin

2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale edilip edilmediği konusunda merakla beklenen Mueller Raporu’nda Rus istihbaratının bilgisayar altyapısını hack’lemek adına bilgisayar altyapısı almak için Bitcoin’i kullandığını iddia ediyor. youtube haberleri

“2016 Başkanlık Seçimlerinde Rusya Müdehalesine İlişkin Soruşturma Raporu”nda Rusya’nın Donald Trump’ı desteklemek için Hilary Clinton’ın başkanlık kampanyasını hedefleyerek hack saldırısı yapıldığına dair kanıt bulunduğu öne sürülüyor. Ancak mevcut Başkan tarafından Ruslarla herhangi bir anlaşma yapılmadığı, yapıldığına dair herhangi bir bulgunun olmadığı belirtiliyor:

…”Siber izinsiz girişler (hack’leme) ve saldırıya uğramış materyallerin serbest bırakılması Clinton Kampanyasına zarar veriyordu”. ek olarak “Rus Ordusu Genelkurmay Başkanlığı (GRU)” olarak bilinen Rus istihbarat servisi bu operasyonları gerçekleştirdi.

Bitcoin Madenciliği Yapıldı

Rapor, GRU’yu Demokratik Ulusal Komite (DNC) ve Demokratik Kongre Kampanya Komitesi (DCCC) tarafından kullanılan bilgisayar donanımına girmekle suçluyor ve akabinde Clinton’un kampanyasına zarar veren e-posta sızıntıları yaşanıyor. Raporda yer alan ayrıntılara göre, GRU’nun iki askeri biriminden biri “hack operasyonlarında kullanılan bilgisayar altyapısını satın almak için Bitcoin’i kullandı” ve bunun için “Bitcoin madenciliği“ yapıldı.

Rapor, GRU’yu Demokratik Ulusal Komite (DNC) ve Demokratik Kongre Kampanya Komitesi (DCCC) tarafından kullanılan bilgisayar donanımlarına girmekle suçlayarak Clinton’un kampanyasına zarar veren e-posta sızıntılarına neden olduklarını öne sürüyor. GRU’nun iki askeri biriminden birinin raporda yer alan bilgilere göre, “bilgisayar korsanlığı işlemlerinde kullanılan bilgisayar altyapısını satın almak için kullanılan Bitcoin’ler için Bitcoin madenciliği operasyonu” gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Rapor, bir Rus BT biriminin Bitcoin’leri İngiltere kripto para bulut madenciliği hizmeti ve borsası CEX’de depoladığını gösteriyor ve 19 Nisan 2016 tarihinde “dcleaks.com” alan adını satın almak için madenciliği yapılan Bitcoin’lerin kullanıldığı bildiriliyor. Rus ajanları, Birleşik Krallık merkezli kripto para borsasının tüm kripto para borsalarında ortak olan KYC/AML politikasını atlatmada başarılı oldular.

Ocak 2018’de ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, bu tür bir faaliyetin geleneksel bankacılığın aksine kripto para aracılık şirketlerinin KYC düzenlemelerinin kaygı verici olduğunu söylemişti. Gözüken o ki KYC konusu Mueller raporundaki açıklamaları takiben inceleme altına alınacak ve düzenlemeler daha da sıkılaştırılacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner