Yükleniyor...

Ekonomik Krizle Boğuşan Venezuela’da Bitcoin Ticaret Hacmi Tavan Yaptı

Venezuela’daki aşırı yüksek enflasyon ve devam eden devlet başkanlığı krizinin ortasında ülkedeki Bitcoin (BTC) ticaret hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Venezuela Bitcoin Ticaret Hacmi

Venezuela’daki aşırı yüksek enflasyon ve devam eden devlet başkanlığı krizinin ortasında ülkedeki Bitcoin (BTC) ticaret hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in haftalık ticaret hacmi 2 Şubat’ta sona eren hafta boyunca eşler arası (P2P) borsası LocalBitcoins’te 2.000 BTC’nin (yaklaşık 6.8 milyon dolar) üzerine çıktı.

Son 9 Ayda Ülkedeki Bitcoin Ticaret Hacmi En Az 4 Kat Arttı

LocalBitcoins’te kaydedilen ticaret hacimleri, Venezuelalılar’a ait olduğu tahmin edilen toplam Bitcoin ticaret hacminin sadece bir kısmını gösteriyor. Ülke vatandaşları komşu ülkelerde bulunan Kolombiya ve Brezilya gibi merkezi borsalarda da büyük miktarda işlem gerçekleştiriyorlar. Mevcut durumda Venezuelalılar’ın Bitcoin ticaret hacminin toplam değerini tahmin etmek oldukça zor, çünkü Bitcoin alım satım işlemleri genellikle komşu ülkelerin yerel para birimleriyle yapılıyor. LocalBitcoins’teki alım satım hacimleri Kolombiya’da da yükselişe geçmiş durumda. Venezuela ve Kolombiya vatandaşlarının yaptıkları işlemler, Latin Amerika’daki P2P alım satım işlemlerinin yüzde 85’ini oluşturuyor. Teknoloji haberleri sitesi TrustNodes’a göre, Venezuela’daki LocalBitcoins’in ticaret hacmi 2018 yazından bu yana dört kattan fazla arttı, çünkü yerel fiat para birimi olan Venezuela Bolivar’ının enflasyonu bir milyona ulaştı. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2018’de öngördüğü gibi, Venezuela’da enflasyon oranı bu yıl yüzde 10 milyona ulaşabilir.

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olmasına rağmen Venezuela ekonomisi 2013 sonundan bu yana yüzde 47 kayıp verdi. Ülkedeki ekonomik durum 2017 yılında seçilen Nicolás Maduro sonrası ABD’nin yaptırımları ile daha da kötüleşti. ABD, geçtiğimiz ay ülkenin devlet petrol şirketi PDVSA’ya karşı ek yaptırımlarını uygulamaya koyduğunu duyurdu. Ülkedeki belirsizlik sonrası ana muhalefet liderinin Maduro’yu tanımayarak kendini devlet başkanı ilan etmesinden sonra daha da arttı. Ana muhalefet lideri Juan Guaido şu anda kendisini ülkenin develet başkanı olarak ilan etmiş durumda ve birçok yerel ve uluslararası lider tarafından destekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner