Yükleniyor...

El Salvador Devlet Başkanı Bukele, Bitcoin Şehri Kuracaklarını Açıkladı!

El Salvador, Bitcoin (BTC) tahvilleriyle desteklenen ilk Bitcoin şehrini planlıyor.

FEr TlZXMAEQ71g

El Salvador, Bitcoin (BTC) tahvilleriyle desteklenen ilk Bitcoin şehrini planlıyor.

El Salvador’da Başkan Nayib Bukele Cumartesi günü yaptığı açıklamada, El Salvador’un Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk “Bitcoin Şehri”ni kurmayı planladığını söyledi. Bir etkinlikte konuşan Bukele, La Union’ın doğu bölgesinde planlanan şehrin bir yanardağdan jeotermal güç alacağını ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi uygulamayacağını söyledi.

Mizata sahil beldesinde, tamamen beyazlar içinde konuşan Bukele, şu ifadeleri kullandı:

“Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar para kazanın. Bu, çalışan ve bir yanardağdan enerji alan tamamen ekolojik bir şehir.”

Bukele, alınan KDV’nin yarısının şehri inşa etmek için çıkarılan tahvilleri finanse etmek için kullanılacağını ve diğer yarısının çöp toplama gibi hizmetler için kullanılacağını söyledi ve kamu altyapısının yaklaşık 300.000 Bitcoin’e mal olacağını tahmin etti.

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu.

Planını Büyük İskender tarafından kurulan şehirlere benzeten Bukele, Bitcoin City’nin bir havaalanı, konut ve ticari alanlarla dairesel olacağını ve havadan bir Bitcoin sembolü gibi görünecek şekilde tasarlanmış merkezi bir plazaya sahip olacağını söyledi.

Eylül ayında Twitter’da kendisini şaka olarak El Salvador’un “diktatörü” olarak ilan eden 40 yaşındaki teknoloji meraklısı Bukele, “Bitcoin’in dünyaya yayılmasını istiyorsanız, biraz İskenderiye inşa etmeliyiz” dedi. Bu arada Bukele, Twitter’da biyografisini El Salvador’un CEO’su olarak değiştirdi.

Bukele, bunun için kullanılacak El Salvador’un ilk tahvilleri 2022’de ihraç etmeyi planladığını ve bunun 60 gün içinde olacağını öne sürdü. Blockchain teknolojisi sağlayıcısı Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, “volkan tahvili” olarak bilinen ilk 10 yıllık sayının toplanmasının 1 milyar dolar değerinde olacağını, Bitcoin tarafından destekleneceğini ve %6,5’lik bir kupon taşıyacağını söyledi. Yarısının ise Bitcoin satın almaya gideceğini söyledi.

FEr kkWQAASX3S

Mow, “Bu, El Salvador’u dünyanın finans merkezi yapacak” ifadelerini kullandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner