Yükleniyor...

El Salvador, Küçük İşletmelere Düşük Faizli Bitcoin Destekli Kredi Vermeyi Planlıyor

“El Salvador'un CEO'su” olarak adlandırılan Nayib Bukele, Bitcoin'i ülkesinde yasal para birimi ilan etmesinin ardından birçok yeni gelişmeleri de beraberinde getirdi.

bitcoin el salvador

“El Salvador’un CEO’su” olarak adlandırılan Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkesinde yasal para birimi ilan etmesinin ardından birçok yeni gelişmeleri de beraberinde getirdi. Salvador hükümeti, bu kez ülke çapındaki mikro ve küçük şirketler için Bitcoin destekli bir kredi ürünü geliştirmeye çalışıyor.

Sonuç olarak, küçük ve mikro işletmeler yakın gelecekte Bitcoin (BTC) ile güvence altına alınan düşük faizli kredilere hak kazanabilecekler.

El Salvador, Bitcoin Destekli Krediler Sağlayacak

El Salvador BTC 1

El Salvador hükümeti danışmanı Mónica Taher, “Daha düşük faiz oranlarıyla Bitcoin kredileri” başlıklı yakın tarihli Facebook Canlı Ses tartışmasında, El Salvador’un Bitcoin gündemindeki bir sonraki adımın, düşük faiz imkanı sağlamak için kripto para birimini kullanmak olduğunu belirtti.

Hükümet danışmanı Mónica Taher şunları söyledi:

“Bitcoin kredileri, banka hesabı olmayanlar için dijital paraya erişim sağlarken bir kredi geçmişi oluşturmalarına yardımcı olacak. El Salvador’un ekonomisi, küçük işletmelerini güçlendirerek güçlenecek.”

CONAMYPE (küçük ve mikro işletmeler için ulusal enstitü) başkanı Paul Steiner’e göre kredilerin yürütülmesi, hükümet tarafından oluşturulan El Chivo cüzdanı ile işleyecek. El Salvador Hükümeti’nin resmi Bitcoin ve USD cüzdanı El Chivo, kullanımda hızlı bir artış gördü.

Kuruluşundan bu yana dört aydan kısa bir süre içinde, ülkenin toplam nüfusunun %60’ından fazlası El Chivo cüzdanını kullanıyor. 6,5 milyonluk nüfusun (cüzdanı kullanamayan 18 yaş altı kişiler dahil) 4 milyonu cüzdanı kullanıyor.

Steiner sözlerine şu cümleleri ekledi;

“El Salvador’da ülkede yaklaşık 1,2 milyon işletme var. Kabaca %66’sı mikro işletmeler veya ‘geçimlik’ işletmelerdir. Mikro işletmelerin %90’ından fazlası, gayri resmi krediler veya tefeciler yoluyla kendi kendini finanse ediyor.”

Steiner, tefecilerin ve gayri resmi borç verenlerin 20 günde geri ödenecek 100 dolarlık bir kredi için günlük 15 dolara kadar faiz talep etmelerinin yaygın olduğunu söylüyor. Steiner, Bu girişimcilerin hayatı, finansman için bir giriş noktası olarak hizmet edecek Bitcoin destekli düşük faizli kredilerle önemli ölçüde iyileşeceğini dile getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner