Yükleniyor...

El Salvador Teknoloji Vergisi İndirimini Onayladı

El Salvador, yapay zeka ve diğer teknoloji şirketlerine uygulanan vergilerin 15 yıl süreyle kaldırılmasını onayladı.

el salvador 1

El Salvador, yapay zeka ve diğer teknoloji şirketlerine uygulanan vergilerin 15 yıl süreyle kaldırılmasını onayladı. 

El Salvador’un iktidar partisi milletvekilleri 18 Nisan Salı günü, ülkeyi daha cazip bir teknoloji merkezi haline getirmek amacıyla yapay zeka ve diğer bilgisayar programlama çalışmaları geliştiren şirketlere uygulanan vergilerin kaldırılmasını öngören yasa tasarısını onayladı. 

Gümrük Vergileri de Muafiyet Kapsamında Olacak

Onaylanan yasa tasarısı, uygun şirketleri gelir vergisi, sermaye kazancı ve yerel yönetim vergilerinin yanı sıra teknoloji işletmelerinin ihtiyaç duyduğu ithal mallar için gümrük vergisi ödemelerinden de muaf tutacak. 

Salı günü geç saatlerde tartışılan yasa tasarısı, 84’e 69 oyla meclisten geçti. Tasarının tartışıldığı sırada yorumda bulunan Yeni Fikirler milletvekili Rodrigo Ayala: “Bu muafiyetlerle ülkemizde teknoloji sektörünün gelişimini ve yeni bir endüstrinin ortaya çıkmasına yardımcı olacak üretimi kolaylaştırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Teknoloji sektörüne yönelik yeni vergi teşvikleri, Başkan Nayib Bukele tarafından da desteklendi. 

Onaylanan son yasa tasarısı, Orta Amerika ülkesinin inovasyon için yükselen bir merkez olma yolunda gerçekleştirdiği hamlelerden yalnızca biri. El Salvador 2021 yılında, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olarak dünya çapında ses getirmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner