Yükleniyor...

El Salvador, Yapay Zeka Vergilerini Ortadan Kaldırıyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yapay zeka, teknoloji ve yazılım alanlarındaki vergilerin kalkması için oluşturulan yasayı Kongre'ye sundu.

nayib bukele

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yapay zeka, teknoloji ve yazılım alanlarındaki vergilerin kalkması için oluşturulan yasayı Kongre’ye sundu.

Küresel çapta yaygınlaşan yapay zeka ve yazılım teknolojisi, kripto alanında da yeni gelişimleri ortaya çıkarıyor. Yeni ve dijitalleşen teknoloji çağında, birçok trendin ortaya çıkması bekleniliyor.

Daha önce Bitcoin (BTC) için yasal hamleler yapan El Salvador, yapay zeka ve diğer yazılım alanlarındaki vergileri ortadan kaldırıyor. Yasa, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele tarafından Kongre’ye sunuldu.

El Salvador, Bitcoin’den Sonra Yapay Zekaya da Kucak Açıyor

Geçtiğimiz günlerde, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yapay zeka ve diğer yazılım alanlarındaki vergilerin ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirtmişti. Twitter üzerinden duyuru yapan Bukele, El Salvador’un teknoloji merkezi olma yolundaki hamlelerine dikkat çekti.

Bukele’nin söz verdiği bu yasa tasarısı, bugün Kongre’ye sunuldu. El Salvador’da artık, yapay zeka alanında ve yazılım sektörüne yönelik girişimlerde vergi alınmayacak.

Kongre’ye sunulan resmi yasa tasarısında, “yazılım programlama, kodlama, uygulamalar ve yapay zeka geliştirmenin yanı sıra bilgi işlem ve iletişim donanımı üretimi gibi” teknolojik yeniliklerin üzerindeki tüm vergi yükümlülüğünün ortadan kaldırılması yer alıyor.

el salvador

Ayrıca, yasaya söz konusu olan girişimlerin desteklenmesi amacıyla, El Salvador’da bir Bitcoin ofisinin kurulması bekleniliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner