El Salvador'un Yeni Bitcoin (BTC) Cüzdanı, Western Union'u Zarara Sokabilir • Coinkolik
Yükleniyor...

El Salvador’un Yeni Bitcoin (BTC) Cüzdanı, Western Union’u Zarara Sokabilir

Jaime Garcia, El Salvador'a para gönderebilmek adına Western Union'u kullanmak zorunda kalmaktan memnun değil.

WU

Jaime Garcia, El Salvador’a para gönderebilmek adına Western Union’u kullanmak zorunda kalmaktan memnun değil.

“Günümüzde ve bu yaşımda, Western Union şubesine girmek zorunda olmam, onlara nakit para vermem ve daha sonra paramı göndermeden önce 25 dolarlık ücret ödemem son derece çılgınca.

Paranın teslimi de üç gün sürüyor”

Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde ikamet eden Garcia, isyancıların evini bombalamasının ardından 11 yaşındayken ülkeden kaçmak durumunda kaldı. Bu sebeple El Salvador’daki sevdiklerine para göndermek durumunda.

“Parayı almaları için otobüse binmeleri gerekiyor ve para alınan ofislerin etrafında birçok çete yer alıyor. İnsanların oraya neden gittiklerini biliyor ardından onları soyuyorlar”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Garcia vermiş olduğu demeçte, Western Union uygulamasıyla online ödeme yapıldığını ancak 100 dolarlık bir transfer için bile %12,5 oranında yüksek ücret talep edildiği söyledi.

Yurt dışında yaşayan 2.5 milyon El Salvadorlunun çoğu hala ailelerine ve arkadaşlarına para gönderiyor. Geçtiğimiz yıl ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %23’üne tekabül eden 6 milyar dolarlık transfer gerçekleşti.

Bitwise Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Havale konusu, geleneksel finans sistemindeki statükonun korkunç olduğu bir alandır. Olağanüstü yüksek ücretler talep edilir. Bitcoin bunu gerçekten düzeltiyor

Bu bir gecede olacak bir iş değil. Havalelerin %100’ü Chivo uygulamasına taşınmayacak. Bu işler zaman alır. İnsanlar doğal olarak parayla yeni şeyler denemekten endişe duyarlar.”

400 Milyonluk Kayıp

El Salvador Başkanı Bukele, ülke nüfusunun büyük ölçüde Bitcoin’i benimsemesi durumunda Western Union ve MoneyGram gibi şirketlerin komisyon ücretlerinde yılda 400 milyon dolar kaybedeceğini söylüyor. Ülkenin bu hamlesi, geleneksel finans sektöründe sıkıntıya neden olabilir.

Western Union ise konuyla ilgili endişelerinin bulunmadığını açıkladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x