Yükleniyor...

Elon Musk’ın Önerdiği Signal, Stellar (XLM) Tabanlı Kripto Para Deneyi Yapıyor

Özel mesajlaşma uygulaması Signal, diğer teknoloji devlerine benzer bir strateji izleyerek kendi dijital ödeme sistemi için araştırmalar yapmaya başladı.

elon muskin onerdigi signal stellar xlm tabanli kripto para birimi deneyi yapiyor

Özel mesajlaşma uygulaması Signal, diğer teknoloji devlerine benzer bir strateji izleyerek kendi dijital ödeme sistemi için araştırmalar yapmaya başladı.

Bir rapora göre Signal’in kendi dijital para birimi ile deney yaptığı bildiriliyor. Ancak firmanın CEO’su, böyle bir ödeme teklifinin basit bir süreç olmayacağını söyledi. Uygulama, WhatsApp’taki gizlilik sorunlarının ardından geçen ay kullanıcı tabanını ikiye katlamıştı.

Özel mesajlaşma uygulaması Signal’in, bugün erken saatlerde teknoloji bülteni Platformer tarafından yayınlanan bir rapora göre, kullanıcılar için bir kripto para birimi sistemi için deneyler yaptığı söyleniyor. Deney, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük on birinci kripto para birimi olan Stellar’a (XLM) dayanan bir gizlilik kripto para birimi MobileCoin’de gerçekleştirildi. Signal CEO’su Moxie Marlinspike, MobileCoin’e danışmanlık yaparak iki projenin nasıl örtüşebileceğinden bahsetti.

Gizlilik Ön Planda

Signal, açık kaynak gizlilik teknolojisine adanmış kar amacı gütmeyen Signal Foundation’ın en önemli uygulamasıdır. 40 milyon kullanıcısına uçtan uca şifreleme ile mesajlaşma imkanı sunar. Yani aktarılan tüm veriler yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabilir ve telefondaki başka hiçbir hizmet/uygulama ona erişemez veya deşifre edemez.

Platformer’a göre çalışanlar, firmanın platform içinde dijital para biriminin kullanımını “aktif olarak araştırdığını” söylüyor. Böyle bir sistem, Facebook’un kendi ödeme hizmetlerine ve Çin’in en büyük mesajlaşma uygulaması WeChat’te elektronik ödemelerin kullanımına uygun olacaktır.

Ancak dedikodulara rağmen, Marlinspike şimdiye kadar böyle bir şeyin en azından yakın gelecekte gerçekleşmesinin zor olduğunu söyledi. Firmanın Signal’e MobileCoin’i entegre etmekle uğraştığını, ancak bunun ötesinde bir şey olmadığını kabul etti.

Elon Musk Önermişti

WhatsApp konusundaki gizlilik endişeleri, kullanıcıları farklı mesajlaşma uygulaması aramaya itmişti. O sırada ünlü girişimci Elon Musk bir tweet atarak “Signal kullanın” önerisinde bulunmuştu. Uygulama o zamandan bu yana kullanıcı kitlesini katlayarak arttırmayı başardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner