Yükleniyor...

Elon Musk’ın Tesla’dan kayıp yaşayanlar için bir telafi fikri var

Elon Musk'ın, Tesla'nın özelleştirilmesi ile ilgili attığı bir Tweet sonrası borsada kayıp yaşayan kullanıcılar için telafisi olduğu iddia ediliyor.

elon musk

Elon Musk‘ın, Tesla’nın özelleştirilmesi ile ilgili attığı bir Tweet sonrası borsada kayıp yaşayan kullanıcılar için telafisi olduğu iddia ediliyor.

Elon Musk, federal menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamaları sebebiyle uğraş verdiği sırada attığı bir Tweet kullanıcılarına kayıp yaşattı. Bununla ilgili Musk’ın bir telafisi olduğu söyleniyor.

Elon Musk’tan kayıp yaşayan kullanıcılar için telafi önerisi

Elon Musk’ın federal menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamalarını çözdüğü sırada kurulan 42,3 milyon dolarlık fonun, Tesla’nın özelleştirilmesine ilişkin attığı tweet nedeniyle para kaybeden yatırımcılara yönelik bir telafi önlemi olduğu belirtildi.

Çarşamba günü yapılan mahkeme başvurusunda SEC Musk’un Tweet’i sonucunda zarar gören 3,350 davacının toplamda 41,53 milyon dolar alacağını duyurdu. Bu ödeme, kayıplarının yüzde 51,7’sini telafi edecektir. Geri kalan miktarlar, çeşitli ücretler, vergiler ve masraflar için ayrılacaktır.

Bu “Adil Fon”, Elon Musk‘ın 2018 Ağustos’unda yaptığı tweet’e dayalı bir anlaşmanın bir sonucudur. Musk, Tesla’nın prim karşılığında satın alınması için fon sağlandığını belirten bu tweet’i atmıştı. Ancak bu taahhüdünü yerine getirmedi ve birçok yatırımcı, Tesla hisselerindeki dalgalanmalar nedeniyle zarar etti.

Elon musk pepe

Başlangıçta 40 milyon dolar olan fon, Musk ve Tesla tarafından her biri 20 milyon dolar olmak üzere toplam 42,3 milyon dolara yükseltildi, faizler dahil.

Davanın yönetildiği Manhattan’daki ABD Bölge Yargıcı Lewis Liman, ödemeleri 1 Eylül’e kadar veya herhangi bir itiraz olmaksızın kısa bir süre sonra onaylamayı planladığını belirtti.

SEC anlaşması ayrıca, Musk’un Tesla’nın başkanlık görevinden istifa ettiği ve Tesla avukatının bazı Twitter paylaşımlarını onaylama yetkisine sahip olduğu bir rıza kararını içeriyordu.

Forbes dergisine göre dünyanın en zengin insanı olan Musk, geçen Ekim ayında Twitter’ı satın alarak adını “X” olarak değiştirdi. Ancak Musk, bu kararı ifade özgürlüğüne yönelik bir “kısıtlama” olarak nitelendirerek sonlandırmaya çalıştı. Ancak Manhattan’daki federal temyiz mahkemesi, bu kararnameyi geçersiz kılmayı reddetti.

Musk’ın bu karara karşı ABD Yüksek Mahkemesi’ne itiraz etmesi bekleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x