Yükleniyor...

Emin Gün Sirer Kimdir?

Emin Gün Sirer, Türk asıllı Amerikan Bilgisayar bilimcisidir.

Emin Gun Sirer Kimdir

Emin Gün Sirer, Türk asıllı Amerikan Bilgisayar bilimcisidir. Ava Labs’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Emin Gün Sirer Kimdir?

Kripto para ekosisteminin içerisinde yer alan yatırımcılar ya da kripto para sektörünü yakından takip edenlerin tanıdığı isim Emin Gün Sirer, Türk asıllı Amerikan bir Bilgisayar Bilimci’dir. ABD’de Princeton Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitimini almıştır. Washington Üniversitesinde yüksek lisans ile devam etmiş ve Doktora eğitimini 2002 yılında tamamlamıştır. Ardından Cornell Üniversitesi Bilgisayar Bilimi doçent profesörü olarak görev almıştır. Peer-to-peer, işletim sistemleri ve bilgisayar ağları konularındaki katkıları ile tanınan Sirer, Ava Labs’ın kurusu ve CEO’sudur. En çok işletim sistemlerine, dağıtık sistemlere ve kripto para araştırmalarına odaklanması ile tanınmaktadır.

Bir işletim sisteminin uygulanmasının ve arayüzünün çalışma zamanında tip güvenli uzantı kodu ile güvenli bir şekilde değiştirilebildiği SPIN’i geliştirmiştir. Ayrıca Sirer, Nexus OS çalışmasına da öncülük etmiştir. 2003 yılında Sirer, Bitcoin’den altı yıl önce, bir çalışma kanıtı protokolü olan Karma’ya dayanan ilk kripto para birimini tasarlamıştır. Ayrıca, bencil madencilik üzerine yaptığı araştırma, mevcut kripto para birimlerinin ölçeğini ve merkezileşmesini karakterize etmesi ve zincir içi ve zincir dışı ölçeklendirme için önde gelen protokolleri önermesiyle tanınmaktadır. 14 yıl Cornell Üniversitesi’nde Bilgisayar bilimi doçenti olarak görev almıştır. Aynı zamanda üniversitede Kripto Para Birimleri ve Akıllı Sözleşmeler Girişimi’nin eş direktörlüğünü yapmıştır. Ayrıca Cornell Üniversitesinde bulunduğu zaman içerisinde Ava Labs’ı kurmuştur.

Ava labs avalanche

Avalanche Projesi

Türkiye ve dünya genelinde seminerler vermekte olan Emin Gün Sirer, blockchain teknolojisini kendi bilgileri ile öğrencilere aktarmaktadır. Emin Gün Sirer, Bitcoin-NG ve Bitcoin Covenants gibi Bitcoin’in eksik yönlerini geliştirmeyi hedefleyen projelerde yer almıştır. Gizemli Team Rocket tarafından dünyaya tanıtılan bir konsensus mekanizmasının uygulayıcısı olan Avalanche altyapısının temsilcisi ve tanıtıcı olarak da görev almaktadır. Avalanche Projesi ilk olarak, Cornell Üniversitesi’nde Maofan Yin ve Kevin Sekniqi’nin destekleri ile Emin Gün Sirer tarafından yürütülen araştırmalar sırasında ortaya çıkmıştır.

Araştırmalar sonucunda, finans sektörü için alternatif bir blokzinciri teknolojisi geliştirmek amacıyla Ava Labs teknoloji şirketi kurulmuştur. 2020 yılında geliştirilen Avalanche ağı, ölçeklenebilir ve ayrıca güvenlikli bir yapı sunmaktadır. Avalanche, izin gerektiren ya da gerektirmeyen blokzincirlerin tek bir ağda çalışmasını sağlamaktadır. Klasik bir blokzinciri ile Avalanche arasındaki fark, tek bir zincir üzerinden hareket edilmemesidir.

Avalanche ağının resmi kripto para birimi AVAX’tır. AVAX, Avalanche blokzincirini güvence altına almak ve ağ genelinde işlem ücretlerini ödemek için kullanılmaktadır. Avalanche, Emin Gün Sirer ‘in dünyaya tanıtmaya çalıştığı yeni bir merkeziyetsiz altyapı olarak tanımlanmaktadır. Birçok kişi tarafından işletim sistemlerine ve bilgisayar ağlarına yaptığı katkılardan dolayı tanınan Sirer’in tanınması daha çok AVAX Coin sonrası olmuştur. Ayrıca farklı vakıf ve topluluklardan ödüller almıştır. Mevcut durumda Cornell Üniversites’nde Kripto Para Birimleri ve Akıll Sözleşmeler Girişimi’nin eş yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner