Yükleniyor...

PundiX (PUNDIX) Nedir?

PundiX, blok zinciri tabanlı satış noktası çözümü ile perakende işletmelerini dönüştürmek amacıyla blok zinciri ile çalışan cihazların lider geliştiricisidir.

PUNDIX

PundiX, blok zinciri tabanlı satış noktası çözümü ile perakende işletmelerini dönüştürmek amacıyla blok zinciri ile çalışan cihazların lider geliştiricisidir. Projenin yerel kripto para birimi PUNDIX coin’dir. 2017 yılında Jakarta’da Zac Cheah, Danny Lim ve Pitt Huang tarafından kurulup piyasaya sürülmüştür.

İlk başta Ethereum blok zinciri üzerine merkeziyetsiz bir uygulama olarak inşa edilen proje, gelişerek kendi blok zincirine geçmiştir. PundiX’in teknolojisi olan XPOS ise, mobil cüzdanlar, kartlar ve bankalar aracılığıyla kripto para işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

PUNDIX coin, blok zincirli perakende satış sistemleri geliştirme hedefi ile kullanıcılara çözümler sunmayı amaçlamaktadır. 2018’de ICO’yu dünyanın ilk satış noktası çözümü olarak başlatmıştır. PUNDIX, Bob adlı dünyanın ilk blockchain telefonunu başarıyla başlatmıştır. Merkezi Singapur’da bulunan şirket XPOS çözümünü ve cihazlarını ABD, İspanya, Kore, Arjantin, Kolombiya, Avustralya, İspanya ve Tayvan dahil pek çok ülkeye sevk etmiştir.

PUNDIX 1

Platformun sunduğu diğer bir hizmet ise Pundix kredi kartıdır. PUNDIX coin sahipleri, kredi kartı edinerek, anlaşmalı mağazalardan alışveriş yapabilmektedir. Pundix coinin kullanıcılar için birtakım avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde inceleyebiliriz:

Avantajları

  • PUNDIX coin sahipleri, PundiX’in kredi kartını edinerek, geçerli markalardan online veya POS cihazı yoluyla alışveriş yapabilmektedir.
  • Pundi X ağındaki para transferleri oldukça hızlı gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra, işlem ücretleri ise oldukça uygundur.
  • PUNDIX coin, stakeedilebilir bir yapıya sahiptir. Bu, kullanıcıların, varlıklarını belirli bir vadede kilitleyerek pasif gelir elde edebileceği anlamına gelmektedir.
  • XPOS cihaz sahipleri, yaptıkları işlemler karşılığında NPXS token’ları ile ödüllendirilir.
  • PundiX sistemi, geleneksel ödeme sistemlerinin altyapılarını destekleyecek şekilde evrilmiştir.

Dezavantajları

  • Bu tür platformların siber saldırıya uğrama riskleri bulunmaktadır. Bu tehlike, varlıkların çevrimiçi cüzdan yerine donanım cüzdanında tutulmasıyla aşılabilir.
  • Platform, daha çok kurumsal yatırımcılara ve markalara hitap etmektedir. Bireysel kullanıcılara, markalara tanınan geniş hizmetler sunulmamaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner