Yükleniyor...

En İyi 5 Yapay Zeka Coin’i

Yapay zeka coin projeleri özellikle OpenAI'nin ChatGPT uygulamasının ardından yeniden gündeme gelmiş durumda.

yapay zeka coin

Yapay zeka coin projeleri özellikle OpenAI’nin ChatGPT uygulamasının ardından yeniden gündeme gelmiş durumda. Benzer projelerdeki artış da yapay zeka ve blokzincir alanındaki ilişkiyi güçlendirdi. Yapay zeka ile alakalı tahminler önümüzdeki süreçte bu alanda yüz güldüren gelişmelerin olabileceğine işaret ediyor. Hayatın büyük bir kısmında çözümler sunan yapay zeka konusu sadece teknoloji alanında değil, blokzincir ve kripto paralar alanında da öne çıkıyor. Doğal zekaya oranla düşük eğitim maliyetleri ve süreleri ile öne çıkıyor.

Belirli konularda eğitilmiş yapay sinir ağları ile yüzde 99’un üzerinde başarı elde edilebiliyor. Kullanım alanları ise her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Hızlı ve yüksek doğrulukta cevaplar vermesi sebebiyle son dönemde sohbet robotları ön plana çıkıyor. Ancak bu alanda çok daha farklı kullanım alanları var.

Yapay zeka haberleri gündemdeki yerini gelecekte de sürdürecek gibi görünüyor. Blokzincir ve kripto para piyasasında ise bu alana yönelen ve yapay zeka çalışmaları sürdüren projeler mevcut. İşte yatırımcılara fikir verebilecek piyasa değeri açısından en iyi sıralamada olan 5 yapay zeka coin’i…

En İyi 5 Yapay Zeka Coinleri

Kripto para piyasasını izleyebileceğiniz birçok web sitesi mevcut. En çok bilinenlerinden biri ise CoinMarketCap. CMC, Yapay Zeka ve Büyük Veri (Big Data) konularında faaliyet gösteren varlıkları ayrı bir kategori olarak listeliyor. Piyasa değerine göre en iyi sıralamaya sahip yapay zeka projeleri şu şekilde listeleniyor:

1. The Graph (GRT)

İlk sırada yer alan The Graph, Ethereum ve IPFS gibi ağlarda veri sorgulamak için bir indeksleme protokolüdür. Sembolu GRT olan The Graph Coin, üç operatör ve tüketici arasındaki işi koordine etmek için gerekli olan ağın yerel token’ıdır. The Graph, doğrudan sorgulanması zor olan verileri sorgulamayı mümkün kılmaktadır. Bilgi erişimini kolaylaştırmak için çeşitli blokzincir uygulamalarından veri toplamak, işlemek ve depolamak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

graph

Dolaşımdaki güncel The Graph arzı 8.8 milyarken, toplamda 10 milyar adet arzı mevcuttur.

GRT Coin en yüksek ATH seviyesi 12 Şubat 2021’de 2,84 dolar olarak kaydedilmiştir.

GRT Coin en düşük ATL seviyesini 22 Kasım 2022 tarihinde 0,052 dolar olarak görmüştür.

The Graph’ı Binance, Coinbase, Gateio gibi borsalarda bulabilrsiniz. The Graph için piyasadaki popüler ticaret çiftleri arasında GRT/USD, GRT/CAD, GRT/AUD, GRT/GBP, GRT/INR ve GRT/PHP bulunur. Türk Lirası işlem çiftleri de bulunmaktadır. Türk Lirası çiftleri Paribu ve BtcTürk yerli borsalarında işlem görmektedir.

The Graph güncel fiyatı:

the-graph

The Graph (GRT)

0.272958 $

2. SingularityNET (AGIX)

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan SingularityNET, herkesin geniş ölçekte AI (Yapay Zeka) hizmetleri oluşturmasına, paylaşmasına ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan bir platformdur. Platform sayesinde kullanıcılar, hizmet sağlayıcılardan oluşan bir topluluk tarafından oluşturulan ve sürekli büyüyen yapay zeka algoritmaları kitaplığından arama yapabiliyor, bunları deneyebiliyor ve aralarından seçim yapabiliyor. Ayrıca kullanıcılar yapay zeka hizmetlerini kendi uygulamalarına entegre edebiliyor.

yapay zeka 1

Dolaşımda ve toplamda 1,2 milyar adet AGIX mevcuttur.

AGIX Coin en yüksek ATH seviyesi 28 Haziran 2018’de 0,95 USD olarak kaydedilmiştir.

AGIX en düşük ATL seviyesi ise 13 Mart 2020 tarihinde 0,0074 USD olarak görülmüştür.

Binance, KuCoin ve Nominex üzerinde SingularityNET alım satımı yapılabilmektedir. Piyasada SingularityNET için popüler işlem çiftleri arasında AGIX/USD, AGIX/TRY ve AGIX/EUR vardır. Birçok varlık gibi AGIX ile merkeziyetsiz borsalarda işlem yapmak da mümkündür. SundaeSwap, Uniswap gibi borsalarda likidite havuzlarına erişebilirsiniz.

SingularityNET güncel fiyatı:

singularitynet

SingularityNET (AGIX)

0.886095 $

3. Fetch.ai (FET)

Listenin üçüncü sırasındaki isim Fetch.ai, dünyayı değiştirebilecek inovatif bir projedir. Toplu öğrenmeyi sağlamak için IoT (Internet of Things ya da Nesnelerin İnterneti) cihazlarını ve algoritmaları birbirine bağlayan yenilikçi bir platformdur. Kendi kendine çalışan otonom yazılımların çalışma prensipleri için Toby Simpson, Humayun Sheikhj ve Thomas Hain tarafından kurulmuştur.

fetch

Dolaşımda ve toplamda 1 milyar adet FET Coin mevcuttur.

FET Coin en yüksek ATH seviyesi 8 Eylül 2021’de 1,17 dolar olarak kaydedilmiştir.

FET Coin en düşük ATL seviyesi 13 Mart 2020 tarihinde 0,008169593316 USD’dir.

Fetch.ai alım satımı için BingX, BtcTurk PRO ve Binance’te işlem yapılabilmektedir. Piyasada Fetch.ai için popüler ticaret çiftleri arasında FET/USD, FET/CAD, FET/AUD, FET/GBP, FET/INR ve FET/PHP bulunur. Türk Lirası ile işlemler için kullanıcılar FET Coin’i Paribu ve BtcTürk’te bulabilir.

Fetch.ai güncel fiyatı:

fetch-ai

Fetch.ai (FET)

2.21 $

4. Ocean Protokol (OCEAN)

Dört numaradaki OCEAN Coin, Ocean Protocol’ün yerel kripto para birimidir. ERC-20 akıllı sözleşmesi ile oluşturulmuştur. OCEAN Coin, platform içerisindeki çeşitli işlemlerde kullanılabilmektedir. Örneğin kullanıcılar; veri ticareti yapmak, paylaşmak, yapay zeka modelleri oluşturma işlemlerinde OCEAN Coin’i kullanabilmektedir. Ayrıca, DEX (merkeziyetsiz borsa) işlemleri gerçekleştirmek için ödenen ücretler OCEAN Coin ile ödenebilmektedir.

ocean

Dolaşımda güncel olarak 430 milyon OCEAN varken, toplamda ise 613 milyon adet OCEAN Coin mevcuttur.

OCEAN en yüksek ATH fiyatı 10 Nisan 2021 tarihinde ulaşılan 1,63 dolardır.

OCEAN en düşük ATL fiyatı 11 Ağustos 2019’da 0,012 dolar olarak kaydedilmiştir.

Ocean Protocol Binance, Coinbase, Kraken gibi birçok borsada takas edilebilmektedir. Piyasadaki Ocean Protocol için popüler ticaret çiftleri arasında OCEAN/USD, OCEAN/CAD, OCEAN/AUD, OCEAN/GBP, OCEAN/INR ve OCEAN/PHP yer alır.

Ocean Protocol güncel fiyatı:

ocean-protocol

Ocean Protocol (OCEAN)

0.922238 $

5. iExec RLC (RLC)

Beşinci sırada yer alan iExec, Amazon Web Services ve Microsoft Azure’a benzer çok çeşitli bulut bilişim hizmetleri sunan, ancak daha merkezi olmayan bir tarzda bir blok zinciri projesidir. iExec projesinin temel teklifleri, tokenize ödüllerle teşvik edilen kaynak sağlayıcılar tarafından sağlanan merkezi olmayan ağ üzerinden bilgi işlem gücüne, veri kümelerine ve uygulamalara isteğe bağlı erişim sağlar.

yapay zeka coin tahminleri

Dolaşımda 72 milyon RLC Coin varken, toplamda ise 86 milyon adet RLC mevcuttur.

RLC Coin en yüksek ATH fiyatı 10 Mayıs 2021’de 15,51 USD olarak kaydedilmiştir.

RLC Coin en düşük ATL fiyatı 15 Aralık 2018 tarihinde 0,153815 USD’dir.

Binance, Pionex ve Bitforex borsalarında iExec RLC alım satımı yapılabilmektedir. Piyasadaki iExec RLC için popüler ticaret çiftleri arasında RLC/USD, RLC/CAD, RLC/AUD, RLC/GBP, RLC/INR ve RLC/PHP bulunur.

iExec RLC güncel fiyatı:

iexec-rlc

iExec RLC (RLC)

2.90 $

Yapay Zeka Coin Tahminleri

Yapay zeka teknolojisi çeşitli uygulamalarla birlikte hayatımıza iyiden iyiye entegre oldu. Son günlerde gündemde çokça konuşulan ChatGPT uygulamasının da bu konuda rolü büyük. Sosyal medyada binlerce takipçiye sahip kripto yatırımcılarının ise yapay zeka coin tahminleri dikkat çekiyor.

2022’nin aralık ayında kripto fenomenlerinden Crypto Bitlord 235 bin takipçisiyle şöyle bir tweet paylaşmıştı:

“Şu anda yapay zeka ile bağlantılı olan tüm coinlere yatırım yapılabilir.”

Öte yandan yapay zeka coin yatırımlarını riskli bulanlar da yok değil. Özellikle bu alandaki yükselişin kısa vadede gerçekleşmeyeceği savunuluyor. Cevo isimli kripto fenomeni sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yapay zeka kriptolarının ‘bir anlam ifade etmesinin’ birkaç yıl alacağını ve yapay zekanın birçok kullanım durumu olsa da ve 2023’te talep artsa da, şu anda daha çok kar amacı güdüldüğünü belirtti.

Veriler ve kripto varlıklar CoinMarketCap’in ilgili kategorisindeki piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip olanlar arasından derlenmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner