Yükleniyor...

FET (Fetch.AI) Nedir? FET Coin Yorum ve Geleceği

FET, Fetch ağı üzerine inşa edilmiş olan yeni nesil güçlü uygulamalara olanak sağlamak için bir blok zinciri makine öğrenme ağının yerel kripto para birimidir.

fet coin

FET, Fetch ağı üzerine inşa edilmiş olan yeni nesil güçlü uygulamalara olanak sağlamak için bir blok zinciri makine öğrenme ağının yerel kripto para birimidir. Fetch.AI ağı, Otonom Ekonomik Ajanlar olarak da bilinen dijital ikizler aracılığıyla blokzinciri teknolojisi ile makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (AI) yeteneklerini birleştirir. 

Fetch.ai Nedir?

2017’de kurulan ve Mart 2019’da Binance’te IEO aracılığıyla başlatılan Fetch.AI, kripto ekonomisine sahip açık, izinsiz, merkezi olmayan bir makine öğrenimi ağı oluşturan bir yapay zeka (AI) laboratuvarıdır. Fetch.ai, küresel veri ağından yararlanan görevleri yürütmek için özerk AI kullanarak herkesin bağlanabileceği ve güvenli veri kümelerine erişebileceği izinsiz bir ağ ile AI teknolojisine erişimi mümkün kılar. Fetch.AI modeli, DeFi ticaret hizmetlerini optimize etme, ulaşım ağları (park etme, mikro mobilite), akıllı enerji şebekeleri ve seyahat gibi kullanım durumlarına dayanmaktadır.

FET Coin Nedir?

FET Coin Fetch.ai ağının kripto para birimidir. FET, 25 Şubat 2019 tarihinde piyasaya sürülmüş ve yaklaşık 15 dakika içinde tükenmiştir. FET, kullanıcılarına ağ içerisinde çeşitli yapay zeka, merkeziyetsiz ekonomi, DeFi ve makine öğrenimi araçlarının kullanılmasını sağlamaktadır. Ağdaki araçların dağıtılması için geliştiricilerin FET sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca FET coin, ağdaki işlemlerin doğrulanmasında ve işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır. FET coin’in staking özelliği ile, doğrulama işlemleri yapılabilmektedir. FET coin’e sahip olan kullanıcılar, varlıklarını belirli bir vadeyle kilitleyerek vade sonunda ek token ödülleri elde edebilmektedir. Ayrıca şirketler, aracıları oluşturmak, eğitmek gibi amaçlarla da kullanabilmektedir. Token sahibi olmak, ağ üzerinde merkeziyetsiz bir ekonomi geliştirmek için gereklidir.

Fetch.ai Protokol Yapısı

Fetch.ai blokzinciri, Cosmos-SDK’ya dayalı bir zincirler arası protokoldür ve zincir üzerinde gelişmiş şifreleme ve makine öğrenimi mantığının uygulanmasına izin vermek için Cosmwasm adlı yüksek performanslı WASM tabanlı akıllı sözleşme dilini kullanır. Bu katman, ağın fikir birliği yoluyla güvence altına alınmasından sorumludur. Ayrıca, dijital ikiz uygulamalarını destekleyen stake etme, yönetişim ve kimlik hizmetleri sağlar. Fetch.ai blok zinciri, ağın güvenliğini sağlamak için Cosmos protokolünün Tendermint Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasının değiştirilmiş bir versiyonuna dayanır. Fetch.ai blok zinciri Cosmos tabanlı olduğundan, blok zincirler arası iletişim (IBC) protokolü aracılığıyla Cosmos ekosistemindeki diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilir. 

fet

ERC-20 ve Yerel FET Tokeni 

Fetch.ai, bir yardımcı program tokeni ve platformdaki birincil değişim aracı olarak kendi yerel kripto para birimi FET’ten yararlanır. FET, ağ işlem ücretlerini ödemek, yapay zekayı dağıtmak ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılır. Kullanıcılar ayrıca, Proof-of-Stake konsensüs mekanizması aracılığıyla ağın güvence altına alınmasına katılmak için FET’i stake etmeyi ve doğrulayıcı düğümlere katkıda bulunma karşılığında ödüller kazanmayı seçebilirler. 

Hem Ethereum ekosisteminde kullanılabilen bir ERC-20 tokeni hem de Binance Akıllı Zincir Ağı boyunca kullanılabilen bir BEP-20 tokeni olarak yerel biçiminde var olan yaklaşık bir milyar FET’lik maksimum arz vardır. FET, gerektiğinde Fetch.ai blok zinciri ana ağı veya ERC-20 sürümü için 1:1 oranında bir token köprüsü aracılığıyla kolayca değiştirilebilir. Fetch.ai ana ağında bahis oynamak, kullanıcılar için önemli ölçüde daha düşük işlem ücretleri ile kullanıcılara yüksek ödüller kazandırabilir. 

Fetch.ai Ekosistemi

Fetch.ai, veri sistemlerine erişimi merkeziyetsizleştiren çok aracılı sistemleri kullanan teknoloji sağlıyor. Bu yardımcı program, bir dizi kullanım durumu ve sektör için geçerlidir. Fetch.ai organizasyonu tarafından bir dizi proje ve kullanım örneği oluşturulurken, Fetch.ai teknolojisi kullanılarak oluşturulan hızla büyüyen bir bağımsız proje yelpazesi de bulunmaktadır. Fetch.ai ekosisteminde DeFi, mobilite ve sağlık gibi sektörlerde ortaya çıkan araçlar, projeler ve platformlar bulunur: 

Mettalex: Merkezi olmayan bir kripto ve emtia türevleri ticaret platformu olan Mettalex, emtia piyasalarındaki önden koşma, zayıf likidite, fiyat manipülasyonu ve marj çağrıları şeklinde değer kaybı gibi sorunlu noktaları ele alıyor.

Mobix: Sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik eden merkezi olmayan bir mikro mobilite pazarı. 

Catena-X: Fetch.ai, otomotiv değer zinciri boyunca verimli ve güvenli bilgi alışverişi için açık bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan Catena-X Otomotiv Ağının bir parçasıdır. Bulut tabanlı ağ, küresel ortakları, kullanıcıları ve ekipman tedarikçileri ile birlikte Avrupa araç endüstrisindeki tüm şirketlere açılacaktır. 

Toplu Öğrenme: Fetch.AI toplu öğrenme modülü, dağıtılmış tarafların herhangi bir bireysel katılımcıyla temel verileri paylaşmadan makine öğrenimi modellerini eğitmek için birlikte çalışmasına olanak tanıyan bir araçtır. Blok zinciri teknolojisini ve AI öğrenme yeteneklerini kullanarak, özel verilere erişmeden özel verilerden öğrenmek için ağını destekler ve eğitir. 

COVID-19 tespiti: Sağlık sektöründen birden fazla katılımcı, göğüs röntgenlerinde COVID-19’u tespit etmek için Fetch.ai’nin Kolektif Öğrenimini kullanarak bir makine öğrenimi algoritması eğitti. Bu denemeler sırasında, eğitimli AI modeli, 1.434’ten fazla göğüs röntgeni görüntüsünden oluşan bir eğitim setinden COVID-19 vakalarını %90 doğrulukla doğru bir şekilde tanımladı.

Kanser hücresi tespiti: Toplu Öğrenme üzerine Poznan Süper Bilgi İşlem Ağı Merkezi (PSNC) ile ortaklaşa Fetch.ai ve PSNC, gelecekte hastaların kan veya doku biyopsilerinde dolaşan kanser hücrelerini belirlemek ve saptamak için dünya çapındaki hastaneler ve araştırma merkezleri için algoritmalar eğitecek. 

Bosch ve Fetch.ai – Öngörücü Bakım: Öngörücü bakım, makinelerde olası arızaları oluşmadan önce belirleyen bir süreçtir. Bosch, üretim makinelerinin olası arızalarını belirlemek için veri gizliliğini korurken Bosch’un makinelerindeki olası arızaları tahmin etmek için Fetch.ai’nin Toplu Öğrenme özelliğini kullanıyor.

Coearn PAINT: Bu, yaratıcı gruplarının Machine Learning kullanarak otomatik olarak NFT oluşturmasına olanak tanıyan bir sanat oluşturma platformudur. Her parça benzersizdir ve OpenSea’de müzayede yoluyla satılır.

fetchai

FET Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

FET’in yer aldığı borsalar şu şekilde listelenebilir:

 1. Binance
 2. Coinbase Exchange
 3. KuCoin
 4. Kraken
 5. Bitfinex
 6. Gemini
 7. Gate.io
 8. Bitget
 9. Crypto.com
 10. Exchange
 11. Binance.US
 12. LBank
 13. Bitrue
 14. CoinEx
 15. PancakeSwap (V2)

FET nasıl satın alınır? sorusunun yanıtı ise birkaç adımda yanıtlanabilir. FET satın almak isteyen yatırımcılar, öncelikle bu borsalardan birine üye olmalıdır. Hesap oluşturma ve kimlik doğrulama işlemleri gerçekleştirildikten sonra alım satım sayfası açılır. Açılan ekran üzerinden istenilen miktarda FET coin satın alınabilir. Satın alınan FET coin’ler, işlemlerde kullanılabilir ya da daha sonra kullanılmak üzere güvenli cüzdanlarda saklanabilir.

FET Coin Yorum ve Geleceği

Fetch.ai’nin kendi kullanım örnekleri arasında, kullanıcıların likidite havuzlarını ve diğer önemli unsurları yönetme sürecini otomatikleştirmek için Fetch.ai teknolojisini kullanarak kripto varlıklarını birden fazla zincirde yönetmelerine ve korumalarına olanak tanıyan Botswap.fi gibi dApp’ler bulunur. Fetch.ai ayrıca, kullanıcıların teslimat hizmetleriyle birçok merkezi paket hizmetinin sunabileceğinden daha uygun maliyetli ve özel olarak etkileşim kurmasını sağlayan bir Merkezi Olmayan Teslimat Ağı geliştiriyor. 

Fetch.ai’nin çok aracılı sistemlerinin merkezi olmayan bir dijital ekonomi oluşturmak için yararlanabileceği bir dizi kullanım durumu olduğu açıktır. Seyahat veya konser ekonomisi gibi hizmet sektörlerinden mobilite veya tedarik zinciri yönetimi gibi otomasyona ve makine öğrenimine dayanan sektörlere kadar, çok aracılı sistemler verilere erişimi merkezden uzaklaştırabilir ve mevcut veri tekellerini bozabilir. 

FET Coin Kaç TL

Kripto paraların fiyatı, birçok faktör tarafından etkilenir ve bu faktörlerin bir kombinasyonu fiyatı belirler. Örneğin, bir kripto para biriminin arz ve talep düzeyi fiyatını etkileyebilir. Eğer bir kripto para biriminin arzı az ve talep yüksekse, fiyatı yükselebilir. Aynı şekilde, bir kripto para biriminin fiyatı, onunla ilgili haberler ve piyasa koşulları tarafından da etkilenebilir. Örneğin, bir kripto para biriminin fiyatı, ilgili bir ülkenin para politikaları veya ekonomik koşulları gibi etkenler tarafından da etkilenebilir.

fetch-ai

Fetch.ai (FET)

47.80 TL

FET Coin Kaç Dolar?

Kripto paraların fiyatını etkileyen diğer faktörler arasında, kripto para biriminin teknik özellikleri, güvenilirliği, kullanım amacı ve benzeri faktörler de bulunur. Bu nedenle, kripto paraların fiyatı belirlemek için birçok faktörü dikkate almak gerekir ve bu faktörlerin bir kombinasyonu sonucunda oluşan fiyat, kripto para biriminin o anki değerini yansıtır.

FET Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 1,19 dolarla kaydetti. Bununla birlikte FET yılın en düşük seviyesini ise 0.1605 dolarla belirledi.

fetch-ai

Fetch.ai (FET)

1.46 $

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner