Yükleniyor...

Endonezya’daki İslami Kuruluş Kripto Para Fetvası Yayınladı

Endonezya'daki büyük İslami sivil toplum kuruluşu Muhammediye Cemiyeti, bir yatırım aracı ve bir değişim aracı olarak Bitcoin gibi kripto para birimleri için bir fetva yayınladı.

endonezya

Endonezya’daki büyük İslami sivil toplum kuruluşu Muhammediye Cemiyeti, bir yatırım aracı ve bir değişim aracı olarak Bitcoin gibi kripto para birimleri için bir fetva yayınladı.

Endonezya’nın ve dünyanın en büyük İslami kuruluşlarından biri, kripto para birimlerini Müslümanlar için haram veya yasak olarak ilan etti.

Muhammediye’nin resmi internet sitesinde yayınlanan fetvada, kripto paraların spekülatif doğası, şeriata göre haram olduğu yazıldı.

Muhammediye Tarjih Konseyi’nin fetvası, Muhammediye Cemiyeti’nin (Muhammadiyah) resmi web sitesinde şu ifadelerle yer aldı;

“Kripto para birimleri hem yatırım aracı hem de değişim aracı olarak yasa dışıdır.”

Cemiyet kripto paraları yasa dışı kabul etmesini iki gerekçeyle açıklıyor. İlk olarak, bir yatırım aracı olarak kripto paraların İslam hukukundan bakıldığında birçok eksiğinin olduğu düşüncesi. Bitcoin’in, doğal olmayan artışlar veya düşüşlerle değişken yapısının olması.

endonezya

İkincisi, bir değişim aracı olarak kripto paraların bir alışveriş aracı olması, her iki tarafın da eşit derecede mutlu olduğu, zarar vermediği ve geçerli kuralları ihlal etmediği sürece varlıklarını takas etmesi. Ancak kripto para kullanımında böyle bir durum yok. Bir taraf kazanırken diğer taraf kaybediyor.

Muhammediye Cemiyeti konuyla ilgili şunları aktardı;

 “Değişim aracı olarak kullanılan standart para biriminin iki koşulu karşılaması gerekir. Toplum tarafından kabul edilir ve merkez bankası gibi resmi bir makam tarafından temsil edilen devlet tarafından onaylanır olması gerekir.”

Cemiyet fetvanın devamında şunları ekledi;

“Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanılması, ülkemiz tarafından yasal hale getirilmediği gibi bundan sorumlu hiçbir resmi makam da bulunmamaktadır. Bitcoin kullanan tüketicilerin korunması gerektiğinden bahsetmiyorum bile.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner