Yükleniyor...

Escrow (Emanet) nedir?

Escrow, dijital ortamda yapılan alım-satım işlemlerinin doğru şekilde gerçekleştiği sonucu kesinleşene kadar varlığın saklandığı sistemdir.

el

Escrow, dijital ortamda yapılan alım-satım işlemlerinin doğru şekilde gerçekleştiği sonucu kesinleşene kadar varlığın saklandığı sistemdir.

Escrow Nedir, Ne Demek?

Escrow, Türkçe’de emanet anlamına gelmektedir. Yapılan alım-satım işlemlerinin doğru şekilde gerçekleşmesine kadar varlığın ya da paranın saklandığı sisteme Escrow (Emanet) denilmektedir.

Escrow, online alışveriş sitelerinin çalışmalarında kullanılır. Bir kişi almak istediği ürünü satıcıdan aldığında, teslim edilene kadar ürünün parası, Escrow yöntemi ile sistemde saklanır. Satıcıya ancak, ürün teslim alındıktan sonra parası ulaşır.

Escrow (Emanet), kripto para ekosisteminde de online alışveriş sitelerine benzer şekilde çalışır. Yatırımcıların, varlıkları soğuk cüzdan yerine işlem yapılan borsa da tutması Escrow yöntemidir. Yatırımcılar varlıklarını, işlem hacmi ve güvenliği yüksek borsaların sisteminde güvenle tutulabilmektedir. Pratik bir yöntem olan Escrow ile, yatırım işleri kolaylıkla sürdürülmektedir.

Escrow Sözleşmesi

Escrow Sözleşmesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1850’li yıllardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Escrow, ödemelerin üçüncü bir tarafa devredilerek güvence altına alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Ödemelerin güvence altına alınmasına olanak sağlaması sebebi ile Türkiye’de de tercih edilmektedir. Esrow Sözleşmesi’nde üç taraf bulunur; Alıcı, satıcı ve Escrow aracısı.

Alıcı, Escrow Sözleşmesi’nde belirtilen şartların yerine getirilmesi karşılığında ödemeyi nakit ya da başka varlık ile yapmayı kabul eder.

Satıcı, Escrow Sözleşmesi’ndeki tüm koşulların yerine getirilmesi halinde, ödemeyi ya da varlıkıları alma hakkına sahip olan kişidir.

Escrow aracısı, ilişkiye konu olan varlıkları ya da ödemeyi teslim almayı ve belirtilen şartların yerine getirilmesi halinde satıcıya iletmeyi taahhüt eden gerçek veya tüzel kişidir. Koşullar yerine getirilmediğinde, varlık ya da ödemeyi alıcıya iade etmekle yükümlüdür.

case

Escrow Hesap

Yapılan ticaretlerde, ödeme konusunda anlaşma ve güvence sağlanması büyük önem taşımaktadır. Alıcı için ürünün doğru şekilde ve belirtilen tarihte ulaşması önemlidir. Satıcı için ise, zamanında ve tam ödeme almak önem arz eden konulardandır. Anlaşmazlıkların çözülmesi ve tarafların ihtiyaçlarının karşılanması adına, Escrow güvenli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Escrow Hesap, Türkçe’de emanet anlamına gelir ve çalışma mantığı ile kefile benzetilmektedir. Finansal varlıkları, kontrol etmek ve korumak için güvenli bir ortamda saklar. Ödemeyi yapan taraf, talep ettiği mal ya da hizmeti alıncaya kadar finansal varlıkları Escrow tarafından güvenli ortamda tutulur. Fonlar veya finansal varlıklar işlem boyunca escrow hizmet sağlayıcısının muhafazası altındadır.

Talep edilen hizmet gerçekleştiğinde, hizmeti veren tarafa Escrow güvenliğinde muhafaza edilen varlıklar,ödemeler iletilir. Hizmet gerçekleşmediği takdirde Escrow tarafından alıcıya ya da hizmet bekleyen kişiye parası iade edilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner