Yükleniyor...

Eski Google Mühendisinden Gizlilik Coin’i GRIN’e Çok Ağır Darbe!

Geçtiğimiz hafta MimbleWimble üzerine kurulu bir tür gizlilik coin'i olan GRIN'in geliştirici ekibi, coin'in gelişimini desteklemekle ilgilenen 2010’a uzanan bir Bitcoin balinasından 50 BTC'lik bir bağış almışlardı.

Eski Google Mühendisi Gizlilik Coini GRINi Resmen Bitirdi

Geçtiğimiz hafta MimbleWimble üzerine kurulu bir tür gizlilik coin’i olan GRIN’in geliştirici ekibi, coin’in gelişimini desteklemekle ilgilenen 2010’a uzanan bir Bitcoin balinasından 50 BTC’lik bir bağış almışlardı. Balinayı teknolojiye inanarak yaptığı bağıştan dolayı pişman edecek bir gelişme yaşandı. Eski bir Google mühendisi ve bilgisayar bilimcisi Mimblewimble’ın gizlilik modelini kıran ve gizlilik coin’iyle ilişkili adreslerin yüzde 96’sını açığa çıkaran bir yöntem keşfetti.

Rus bilgisayar bilimcisi ve eski Google eski mühendisi olan Ivan Bogatyy, söz konusu yöntemini ayrıntılarıyla birlikte Medium hesabı üzerinden paylaştı. Bogatyy, Medium yazısında tüm GRIN işlemlerinin yüzde 96’sının göndericilerinin ve alıcılarının tam adreslerini gerçek olarak göstermesini sağlayan bir saldırı vektöründen bahsediyor.

Bilgisayar bilimcisi, GRIN’in protokolü Mimblewimble’ın temelde kusurlu ve kararsız” olduğunu, hatta Mimblewimble tabanlı kripto para biriminin artık gizlilik söz konusu olduğunda Zcash veya Monero’ya karşı geçerli bir alternatif olarak görülmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bogatyy, gizlilik coin’i GRIN’in adreslerini açığa çıkarmak için saldırıyı yapmak amacıyla Amazon Web Servisleri’ne haftalık yalnızca 60 dolar ödemiş. Bilgisayar bilimcisi GRIN’in işlem miktarlarını engellediği için Bitcoin’den veya diğer gizlilik dışı kripto paralardan daha güçlü bir gizlilik modeli sağlamasına rağmen Mimblewimble’ın sağlam gizlilik yapısında olmadığı için güvenilir olmadığını söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner