Anasayfa Kripto Para Haberleri Eski Google Mühendisinden Gizlilik Coin'i GRIN'e Çok Ağır Darbe!

Eski Google Mühendisinden Gizlilik Coin’i GRIN’e Çok Ağır Darbe!

ABONE OL:google-news

Geçtiğimiz hafta MimbleWimble üzerine kurulu bir tür gizlilik coin’i olan GRIN’in geliştirici ekibi, coin’in gelişimini desteklemekle ilgilenen 2010’a uzanan bir Bitcoin balinasından 50 BTC’lik bir bağış almışlardı. Balinayı teknolojiye inanarak yaptığı bağıştan dolayı pişman edecek bir gelişme yaşandı. Eski bir Google mühendisi ve bilgisayar bilimcisi Mimblewimble’ın gizlilik modelini kıran ve gizlilik coin’iyle ilişkili adreslerin yüzde 96’sını açığa çıkaran bir yöntem keşfetti.

Rus bilgisayar bilimcisi ve eski Google eski mühendisi olan Ivan Bogatyy, söz konusu yöntemini ayrıntılarıyla birlikte Medium hesabı üzerinden paylaştı. Bogatyy, Medium yazısında tüm GRIN işlemlerinin yüzde 96’sının göndericilerinin ve alıcılarının tam adreslerini gerçek olarak göstermesini sağlayan bir saldırı vektöründen bahsediyor.

Bilgisayar bilimcisi, GRIN’in protokolü Mimblewimble’ın temelde kusurlu ve kararsız” olduğunu, hatta Mimblewimble tabanlı kripto para biriminin artık gizlilik söz konusu olduğunda Zcash veya Monero’ya karşı geçerli bir alternatif olarak görülmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bogatyy, gizlilik coin’i GRIN’in adreslerini açığa çıkarmak için saldırıyı yapmak amacıyla Amazon Web Servisleri’ne haftalık yalnızca 60 dolar ödemiş. Bilgisayar bilimcisi GRIN’in işlem miktarlarını engellediği için Bitcoin’den veya diğer gizlilik dışı kripto paralardan daha güçlü bir gizlilik modeli sağlamasına rağmen Mimblewimble’ın sağlam gizlilik yapısında olmadığı için güvenilir olmadığını söylüyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,293TakipçilerTakip Et
560AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar