Yükleniyor...

Eski Google Mühendisinin “Ağı Çözdüm” İddiasına Grin Ekibinden Yanıt!

Gizlilik odaklı kripto para birimi Grin'in Mimblewimble protokolünün eski bir Google mühendisi tarafından çözüldüğü iddiasının ortaya çıkması sektörde büyük ses getirmiş.

Eski Google Mühendisinin 22Ağın Şifresini Kırdım22 İddiasına Grin Ekibinden Yanıt

Gizlilik odaklı kripto para birimi Grin’in Mimblewimble protokolünün eski bir Google mühendisi tarafından çözüldüğü iddiasının ortaya çıkması sektörde büyük ses getirmiş.

Ivan Bogatyy isimli bir bilgisayar bilimcisi, Grin’in ve Beam’in kullandığı Mimblewimble protokolünün şifresini çözmenin bir yöntemini bulduğunu ve bu yöntemle yapılan işlemlerin yüzde 96’sının alıcı ve gönderici bilgilerinin tespit edildiğini açıkladı.

İLGİLİ HABER: Eski Google Mühendisinden Gizlilik Coin’i GRIN’e Çok Ağır Darbe!

Ivan Bogatyy’nin Medium hesabı üzerinden yaptığı açıklama ve yöntemin ayrıntılarını paylaşması sonrası Grin geliştiricisi Daniel Lehnberg, olayın Bogatyy’nin iddia ettiği gibi olmadığını söyledi. Lehnberg, 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, bu şifre kırma yönteminin aslında zaten sunulan bilgilerin dışına çıkamadığını, yöntemle hiçbir işlemin bakiyesinin görülemediğini ifade etti.

Lehnberg açıklamasının devamında Mimblewimble protokolünün hiçbir cüzdan adresine veya halka açık anahtara (public key) sahip olmadığının altını çizerek, bunun yerine girdiler ve çıktılar üzerinden çalıştığını belirtti. Yatırımcıların herhangi bir transfer yapabilmek için özel bir kanal aracılığıyla alıcı ile iletişim kurmaları gerekiyor.

Lehnberg, Bogatyy’nin tek bir ağ düğümü (node) ile bütün ağı çözdüğünü ve bütün işlemleri görebildiğini iddiasını reddetti. Grin’in gizlilik modelinin hala aşılamaz durumda olduğunun altını çizen Lehnberg, Grin’in hiçbir adrese sahip olmadığını da vurgulayarak kimliğin veya göndericinin adresinin açığa çıkmasının imkansız olduğunu söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner