Yükleniyor...

ESMA, Avrupa Birliği Firmalarını Uyardı

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), kripto teklifleriyle tüketicileri yanıltmamaları konusunda Avrupa Birliği'ndeki firmaları uyardı.

ESMA kripto

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), kripto teklifleriyle tüketicileri yanıltmamaları konusunda Avrupa Birliği’ndeki firmaları uyardı.

Avrupa Birliği’nde netleşmeye başlayan kripto düzenlemeleri (MiCA), günden güne sektöre ışık tutmaya devam ediyor. Bu düzenlemeler neticesinde, otoriteler ve kuruluşlardan yeni hamleler geliyor. Kripto şirketleri Avrupa’ya akın ederken, düzenleyici kurumların tutumu dikkat çekiyor.

Son olarak ESMA, geleneksel finans ürünlerini sunmak için düzenleyici onayı alan kurumların kripto konusundaki hamleleri konusunda dikkatli olmalarını talep etti.

ESMA, Kripto Konusunda Dikkatli

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), müşterilerine kripto teklifi sunan kuruluşların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Avrupa’nın düzenleyici bir kurumu olan ESMA, geleneksel finans ürünü sunan şirketlere gönderme yaptı. ESMA, bu şirketlerin, kripto konusunda hizmet sunarken müşterilere yanlış güvenlik duygularını yüklememesi gerektiğini söyledi.

ESMA‘nın burada dikkat ettiği şey, kripto para birimlerinin riskli varlık sınıfında olması ve yüksek volatilite ile hareket ediyor olmasından kaynaklanıyor. ESMA’ya göre, geleneksel finans ürünleriyle ilgili hizmet sunan şirketlerin, kripto hizmeti sunmaları halinde yatırımcılarına dikkatli yanaşmaları gerekiyor.

Mevcut Avrupa Birliği kuralları, yatırım araçlarının müşterilere uygun bir şekilde sunulmasını sağlıyor. Ancak kripto henüz tam anlamıyla bu konuda netleşmiş durumda değil. MiCA‘nın da 18 ay içinde yürürlüğe girene kadar düzenleyici boşluklar bırakacağı konuşuluyor. Tüm bunlara dikkat çeken ESMA, kripto teklifiyle müşteri çekecek şirketlere uyarıda bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner