Yükleniyor...

Estonya Hükümeti Kripto Para Üzerindeki Baskısını Arttırdı!

Estonya Maliye Bakanlığı, kripto para sektörünün kara para aklama riskinin yüksek olduğu düşüncesi nedeniyle işi sıkı tutmaya başladı.

estonya kripto para baskisi

Estonya Maliye Bakanlığı, kripto para sektörünün kara para aklama riskinin yüksek olduğu düşüncesi nedeniyle işi sıkı tutmaya başladı.

Yerel haber kuruluşu Postimees’de yayınlanan bir rapora göre ülkenin Maliye Bakanlığı geçen hafta yaptığı açıklamada, merkezi Estonya’da bulunan 1000’den fazla kripto para girişiminin yasal lisanslarını 2020’de kaybettiğini söyledi. Maliye Bakanlığı Başkanı Veiko Tali, Hükümet Kara Para Aklamayla Mücadele Komisyonu üyeleri arasında yapılan bir toplantıda, kripto para işletmelerine “daha fazla dikkat” edilmesi gerektiğini belirtti.

Tali, hükümetin kripto para işleri için “inceleme ve müdahale araçlarının” daha önce sınırlı olduğunu, ancak 2020’de uygulamaya giren Estonya yasasında yapılan yeni değişikliklerin daha katı önlemler getirdiğini ekledi:

“Bu şirketlerin çoğunun Estonya ile bağlantısı asgari düzeydedir ve bazı şirketlerin müşterileri uzak ülkelerden gelmektedir.”

1000 firma lisansını kaybetse de hepsi işinden olmuş değil. Raporda, yeni düzenlemeler 1000 işletmeyi çökertmiş olsa da, 400’den fazla şirketin hala ülkede faaliyet gösterdiğini, her zamanki gibi işlerini sürdürdüğünü ve katı müşteri tanıma ve kara para aklamayı önleme yasalarına bağlı kaldığını belirtiyor.

Yasal Anlamda Zarar Gördüler

Kripto para şirketleri, endüstrinin büyümesine rağmen, işlerinin yasal yönlerinden ötürü tarihsel olarak zarar gördü. Çoğu ülke kripto para birimlerini yasal olarak tanımıyor ve büyük bankalar, kripto para işletmeleriyle ilgili olduğu tespit edilen hesapları bloke ederek sorunsuz operasyonlar için bir engel oluşturuyor.

Öte yandan Estonya’da bu yılın başlarında yayınlanan ayrı bir raporda ülkenin diğer milletlerden kişilere dijital kimlikler veren ve banka hesapları ve işletmeler açmalarına izin veren “e-ikamet” programının kripto para dolandırıcıları arasında popülaritesinin arttığını iddia etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner