Yükleniyor...

ETF Reddi Bitcoin’in Çökmesine Neden Olabilir

İyi tanınan kripto para teknik analisti Alex Krüger, Bakkt'ın 2018'de ve 2019'un ilk çeyreğinde Bitcoin'de toparlanmaya neden olacağını söylüyor.

Bitcoin ETF Red

İyi tanınan kripto para teknik analisti Alex Krüger, Bakkt’ın 2018’de ve 2019’un ilk çeyreğinde Bitcoin’de toparlanmaya neden olacağını söylüyor. Ancak Krüger’e göre VanEck, SolidX ve Chicago Board Options Exchange’in (CBOE) borsa yatırım fonunun (ETF) SEC tarafından reddedilmesinin Bitcoin’in çökmesine yol açabilir. Böyle bir durum için analistin kötü senaryosu ise 6 bin dolarlık destek seviyesinin yıkılması ve 4 bin dolar bölgesine kadar gerileme yaşanması.

New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) ana şirketi olan ICE tarafından geliştirilen ve sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir kripto para ticaret platformu olan Bakkt, hem perakende tüccarlarının hem de kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına yeterli yatırım yapabilmelerini sağlayan bir ekosistem kurma aşamasında. Bakkt, yatırımcı koruması ve ABD’de yerel düzenlemelere uygun bir şekilde geliştirildi.

Aralık ayında Bakkt’ın bir kripto para borsasını başlatması ve Bitcoin’in likiditesini artırması bekleniyor. Daha önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin vadeli işlem piyasasının bir ETF’yi ele almak için yeterli büyüklükte olmadığı gerekçesiyle dokuz Bitcoin ETF’sini reddetmişti.

Bakkt’ın kripto para borsası piyasasına girişi, Bitcoin vadeli piyasa operatörü CBOE’nin VanEck ETF’de yer alması ve VanEck’in SEC ile 200’den fazla başarılı ETF’yi onaylatmış olması VanEck-SolidX ETF’ye yönelik beklentilerin olumlu olmasına neden oldu.

Teknik analist Alex Krüger, önümüzdeki iki ila üç ay boyunca Bakkt’ın başlattığı pazara yönelik coşkuya vurgu yapıyor ve ekliyor; “VanEck ETF’sinin onaylanması durumunda Bitcoin’in fiyatının ana direnç seviyelerine geri dönmesine neden olacak”.

Ağustos ayından beri Bitcoin günlük işlem hacminin düşük olması nedeniyle 6 bin dolarlık bölgeyi kırmayı başaramadı ve küresel kripto para borsa piyasasında nispeten düşük ticaret faaliyetini gördü. Dolayısıyla, şu an itibariyle piyasada kısa süreli bir ralli ve yukarı doğru harekete geçmek için büyük bir katalizöre ihtiyaç var. Bu iki finansal kurum Bitcoin’in fiyatını artırabilen önemli bir faktör olabilir.

Bununla birlikte  Krüger, VanEck-SolidX Bitcoin ETF’nin onaylanmasının olasılığının SEC’in kripto para borsası piyasasının durumuna ilişkin kaygıları dikkate alındığında son derece düşük olduğunu belirtti.

Bakkt, türevleri veya Bitmex ve Bitfinex gibi marj ticareti sunan kripto para birimi borsa hacmini rahatça aşan bir seviyeyi göstermeye başlayabilirse SEC bir ETF’yi onaylamayı düşünebilir. Bu noktada ne yazık ki Bakkt’ın mevcut kripto para birimi borsa miktarını iki aylık bir süre içinde aşma olasılığı oldukça düşük.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner