Yükleniyor...

Nasıl Ethereum Alırım? Ethereum (ETH) Satın Alma Rehberi

Ethereum, herkes için tek seferlik Blockchain çözümü olmak için çalışıyor.

Nasıl Ethereum Alırım

Ethereum, herkes için tek seferlik Blockchain çözümü olmak için çalışıyor. Bu, günümüzde mevcut olan hizmetlerin belki de bir gününü değiştirecek merkezi olmayan bir dünya ağı anlamına geliyor.

Ağ, temel olarak herhangi birinin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve genellikle Ethereum’u kullandıkları sürece ağı kullanmasına olanak tanır. Ethereum, Etherchain’in Blockchain içindeki tüm işlemlerin yanı sıra güncellemelerini sağlayan yerel kripto para birimidir. Bu kılavuzda “nasıl Ethereum alırım“, “Ethereum satın alma“, “ETH satın alma“, “Ethereum nasıl satın alınır“, “Ethereum satın almak için neler gerekiyor” gibi sorunların cevabını vermeye çalıştık.

Ethereum Almak için Borsaları Kullanma

ETH Alma

Ethereum satın almanın en kolay ve belki de en popüler yolu bunu bir borsa yoluyla yapmaktır. Ethereum, Bitcoin’den sonraki en değerli ikinci, istikrarlı ve iyi bilinen bir kripto para birimi. Bu nedenle yetki alanınızda ve ticaret alanınızda faaliyet gösteren bir borsa bulmak ve Ethereum almak oldukça kolaydır.

Her şeyden önce bir borsaya kayıt olmanız gerekiyor. Bunu yapmadan önce, bulunduğunuz ülkede faaliyet gösteren bir borsayı seçmeniz gerekiyor. Çünkü Ethereum almak için ticaret yapmak istediğiniz para biriminin kabul ediliyor olması gerekiyor. Kayıt işlemi birkaç genel kişisel bilgi talebinin karşılanması ile kolayca yapılmaktadır.

Genel olarak borsalarda kimlik kontrolleri bulunmaktadır. Bunun için fotoğraf ve kimlik belgelerinin borsa ile paylaşılması ve gerekirse adres kanıtının sunulması gerekebiliyor. Bu Müşterinizi Tanıma (KYZ) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine uygun olarak yapılır.

Gereklilikleri sağladıktan sonra bir ödeme yöntemi seçmeniz gerekecektir. Belirli bir borsaya bağlı olarak, bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Banka havalesi, kredi ve banka kartı ödemeleri gibi. Tipik olarak her borsanın uyguladığı bir para yatırma ücreti bulunur. Bu ücret bilgileri borsanın “komisyonlar” bölümünde bulunabilir.

Yerli borsaların tamamı Türk Lirası kabul ederken, kripto para borsalarının mutlak çoğunluğu ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Rus Rublesi, Çin Yuanı, Japon Yeni’ni kabul etmektedir. Belirli bir borsa ve seçilen para yatırma yöntemine bağlı olarak, yatırdığınız paranın değişim hesabınızda görünmesi genellikle birkaç saati bulacaktır.

Borsa hesabınıza para yatırdıktan sonra ve parayı hesabınızda gördükten sonra işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sürecin kullanıcı dostu olması birçok borsanın mümkün olduğunda işlemleri kolaylaştırmak için gösterdikleri çabaya bağlıdır. Ethereum satın aldıktan sonra onu seçtiğiniz bir cüzdana çekmeniz önerilir. Rehberimizde Ethereum aldıktan sonra onu cüzdana çekebilmeniz için izleyeceğiniz yöntemlerde yer alıyor.

Türk Lirası ile Ethereum Alınabilecek Borsalar

Türkiye’de faaliyet gösteren ve Ethereum marketi bulunan birçok yerli borsa söz konusu. Bu borsalardan öne çıkanlar şunlar;

Ethereum Almak için Bir Borsaya Kayıt Olma

Rehberimizde, Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu referans alacağız. Öncelikle paribu.com’a gidelim. Paribu.com’a gittiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken şey internet tarayıcınızın URL alanına bakmak olmalı.

Ethereum Alma Paribu

Borsayı taklit eden, sahte bir web sayfasını açmadığınızdan emin olmak için URL alanında SSL simgesi bulunduğundan emin olun. SSL simgesinin detaylarına ulaşmak için bu kilit simgesine tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere SSL belgesi “Paribu Teknoloji A.Ş.” ait. Yani Paribu’nun resmi web sayfasındayız.

Ethereum Almak Paribu

Şimdi yapmamız gereken şey borsaya kayıt olmak. Bunun için borsanın ana sayfasındaki “Ücretsiz Bir Hesap Oluşturun” formunu kullanabilirsiniz. Formdaki “Ad Soyad”, “Cep Telefonu Numarası”, “Eposta Adresi”, “Şifre” alanlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Ethereum Almak Paribu Kayıt

İkinci adımda telefon numaranızı doğrulamanız için doğrulama kodunun yer aldığı bir SMS alacaksınız. Bu SMS’deki doğrulama kodunu ilgili alana girerek “Kaydı Tamamla” düğmesine tıklamanız yeterli.

Paribu Kayıt Ethereum Almak

İşte bu kadar. Kayıt işleminin ilk ve belkide en sancılı kısmı tamamlandı. Bu aşamada borsaya her giriş yaptığınızda (varsayılan olarak) size SMS ile güvenlik kodu gönderilecektir. Bu hesap güvenliği için olmazsa olmazdır.

Şimdi daha keyifli aşamaya geçebiliriz. Hesap bilgilerinizi kullanarak borsaya giriş yaptığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır.

Paribu Ehtereum Almak

Borsa Kimlik Onayı

Şu anda hesap tipimiz “Onaysız Hesap” hesap olarak geçiyor. Onaylı hesap türleri ve belirlenen limitler şu şekilde:

Hesap Onayı 24 Saatlik BTC 30 Günlük BTC 24 Saatlik TL 30 Günlük TL
Onaylanmış Hesap Limitsiz Limitsiz 100.000 TL 500.000 TL
İleri Düzey Hesap Limitsiz Limitsiz 200.000 TL 1.000.000 TL

Borsanın TL cinsinden minimum yatırma limiti 500 TL ve bu limit engeline takılmadan para yatırabilmek için hesabınızı onaylatmanız gerekiyor. Bunun için sağ üst köşede isminizin yer aldığı kutucuğa tıklayın ve “Hesap Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Paribu Hesap Onaylatma Ethereum Almak

Gelen pencereden “Kimlik Onayı” sekmesine tıklayın. Formdaki ilgili alana kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.

Paribu Kimlik Onayı Ethereum Almak

Kimlik onayı için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

 • Sayfadaki formu doldurarak kimlik bilgilerinizi onaylatabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz onaylandığında hesap limitleriniz yükseltilir ve avantajlı komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.
 • Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu online olarak kontrol edilecek, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmez ise hesap onayınız tamamlanacaktır.
 • Banka transferlerinde kaydettiğiniz bilgiler esas alınacağından, vereceğiniz bilgilerin eksik ya da hatalı olması durumunda banka transferleriniz gerçekleşmeyecektir.
 • Lütfen kimlik bilgilerinizi nüfus cüzdanınızda yer aldığı şekli ile ve Türkçe karakterler kullanarak doldurun.
 • Hesap onayından sonra bu formda yer alan bilgiler değiştirilemez.

Kimlik bilgilerimi neden paylaşıyorum sorusu aklınıza gelebilir. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için bir güvenlik prosedürüdür. Yerli ve yabancı tüm borsalar bu bilgileri talep etmektedir.

Kimliğinizin onaylanması dakikalar içerisinde gerçekleşecektir. Kimlik bilgilerinin doğruluğu elle yapıldığı için hesabınızın onaylanması birkaç saati de bulabilir.

Borsaya Para Yatırma

Borsaya kaydın yapılması ve kimlik onayının alınmasının ardından artık borsa hesabınıza TL cinsinden para yatırabilirsiniz. Bunun için üst menüdeki “Yatırma İşlemleri” sekmesine tıklamalısınız. Paribu’nun para yatırma işlemi için dikkat çektiği noktalar şu şekilde;

 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, TL hesaplardan gönderim yapılmalıdır. Farklı bir hesaptan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Minimum yatırma miktarı 500 TL’dir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Bildirim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde transferi gerçekleştirilmeyen bildirimler iptal edilir, bu süreden sonra gerçekleşen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
 • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Minimum yatırma miktarı ve diğer detayları dikkate alarak yatırmak istediğiniz miktarı girin ve “Yatırma Bildirimi Oluştur” düğmesine tıklayın.

Ethereum Almak TL Paribu

Şimdi aşağıdaki kurallara uygun şekilde Havale/EFT gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada hatırlatmak isteriz ki her yeni transfer öncesinde bu prosedürleri uygulamanız gerekecek.

 • ATM (Bankamatik) kullanılarak yapılan transferler kabul edilmez.
 • Açıklama kodu bulunmayan veya geçersiz ve kullanılmış kodlar ile yapılan transferler kabul edilmez.
 • Kredi kartı ile yapılan transferler kabul edilmez.
 • Farklı bir kişinin hesabından yapılan transferler kabul edilmez.
 • Şube veznelerinden yapılan transferler kabul edilmez.

Tüm bu kuralları okumalı ve her kuralın yanındaki kutucuğa tik işareti atmalısınız. Para yatırma bildiriminin oluşturulmasının ardından sizinle paylaşılan banka hesabına EFT/Havale yapabilirsiniz. Size özel oluşturulan “açıklama kodunu” muhakkak gönderim sırasında açıklama kısmına yazın. Para gönderimi yaparken alıcı kısmında “Paribu Teknoloji Anonim Şirketi” yazdığından emin olun.

Paribu Para Yatırma Ethereum Alma

Havale işlemleri 7/24 yapılabiliyorken, EFT işlemleri yalnızca hafta için mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Yanlış veya kurallara uygun olmadan yapılan havale/EFT’ler için 5 iş günü içerisinde geri gönderim yapılıyor ve gönderilen tutardan iade ücreti adı altında 5 TL düşülüyor.

Hesabımıza para yatırma işlemini başarıyla gerçekleştirdikten sonra Paribu ana sayfasına geri dönebilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinden yatırdığınız miktarı görüntülüyor olmalısınız.

Ethereum Alma Paribu Para Yatırma

Bakiyeyi görüntüleyemiyorsanız birkaç saat daha beklemelisiniz. Bir sorun olduğunu düşünüyorsanız da borsa desteği ile iletişime geçebilirsiniz.

Borsadan Ethereum Alma

Para yatırma işleminin gerçekleşmesinin ardından şimdi Ethereum alma işlemine geçebiliriz. Paribu anasayfasını açın ve sol yan taraftaki “Bitcoin”e tıklayın. Açılan sekmeden “Ethereum”a tıklayın.

Ethereum Alma Paribu

Bu rehberi hazırladığımız sırada Ethereum borsada 1.059,01 TL’den işlem görüyor. Bu işlem fiyatına göre alım gerçekleştireceğiz.

İlk alana Ethereum’un işlem gördüğü fiyatı yazıyoruz. Bu satın alım için baz alınacak fiyat oluyor. İkinci alandaki miktara herhangi bir giriş yapmıyoruz. üçüncü alandaki Toplam (TL) alanına hesap bakiyemiz dahilinde bir miktar yazıyoruz. Şu anda hesabımızda 500 TL var ve 500 TL’lik alım yapacağımız için biz 500 TL yazıyoruz. Baz fiyat ve hesap bakiyemiz dahilinde alabileceğimiz Ethereum miktarı “0.47214353 ETH”.

Ethereum Alma Paribu Fiyat

ETH al diyerek alım emrimizi giriyoruz ve alım işlemi gerçekleşiyor. Elbetteki borsa fiyatına göre alım emrinin gerçekleşmesi hızlı, yavaş veya çok yavaş gerçekleşebilir. Yani, ETH’ın o anki fiyatı 1.059,01 TL iken siz 1.059,01 veya 1.060 TL ile alım emri girerseniz hızlıca alım yapabiliriz. Daha düşükten alım yapmak istediğinizde -mesela 1.040 TL gibi- bu durumda işlem biraz daha geç gerçekleşebilir. Kısacası fiyatı siz belirlersiniz ve bunu yaparken “Bekleyen Alış Emirleri” tablosuna muhakkak göz atmanız gerekiyor.

Ethereum Almak için Ethereum ATM’lerini Kullanma

Ethereum ATM Alma

Ethereum satın almak için alternatif bir yol ise Ethereum ATM’leri. Küçük miktarlarda Ethereum almak isteyen kullanıcılar ve yatırımcılar için Ethereum ATM’leri belkide en iyi yoldur.

Kripto para ATM’lerinin büyük çoğunluğu, Müşterilerini Tanıma ve Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliklerine uymaya gerek kalmayacak şekilde işlemleri nispeten küçük miktarlarla sınırlandırır, yani tam kimlik doğrulamasına gerek yoktur.

Bir kripto para ATM’si kullanmadan önce bir cüzdan edinmeniz gerekecek. Farklı türlerde Ethereum cüzdanları bulunmaktadır.

Bir cüzdan edindikten sonra Ethereum satın alma işlemlerini kolaylaştıran en yakın ATM’nizi bulmanız gerekecek. Kapsamlı bir Ethereum ATM listesini sunan CoinATMRadar adlı kullanışlı bir hizmet var. Servis Bitcoin ATM’lerine odaklansa da, Ethereum ve diğer bazı önemli kripto para ATM’lerinin bulunmasını sağlıyor.

En yakınınızdaki ATM’yi bulduktan sonra cüzdanınızdaki QR kodu bulun ve onu taramak için makinenin kamerasına tutun. Daha sonra paranızı ATM’ye yerleştirin ve satın alma işleminizi tamamlamak için Ethereum miktarını onaylayın. Satın aldığınız Ethereum verilen cüzdan adresinize gönderilecektir. İşlem normalde yaklaşık 30 dakika sürer, ancak bazı durumlarda birkaç saat sürebilmektedir.

Ethereum Cüzdanları

Ethereum Alma Cüzdan

Ethereum satın almadan önce cüzdan yazılımı ve Ethereum işlemlerinin genel olarak nasıl çalıştığını iyi anlamak son derece önemli. Öncelikle birkaç farklı cüzdan türü bulunmaktadır. Bunlar; bir masaüstü uygulaması, bir mobil/web uygulaması, bir donanım cüzdanı ve borsa ile sağlanan bir cüzdan. Ethereum.org adresinde kullanabilmeniz için resmi Ethereum cüzdanları bulunmakta.

Cüzdan Uygulamaları

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir şey de, tüm Ethereum Blockchain’i (çok sayıda gigabayt boyutunda) veya tam bir Blockchain gerektirmeyen bir “light client”i indirmenizi gerektiren “tam düğüm” cüzdanını kullanmak isteyip istemediğinizdir. Eğer Ethereum’da yeniyseniz basit bir cüzdanı kullanmanız tercih edilesi bir seçenek olacaktır. MyEtherWallet, hafif istemci cüzdanları sağlar. Jaxx.io başka bir seçenektir ve aynı zamanda diğer kripto para birimlerini de destekliyor.

Borsa Cüzdanları

Ethereum’u bir borsadan satın alıyorsanız aynı platform tarafından sağlanan bir cüzdan kullanmak en kolay seçenektir, ancak paranızı saklamak için bu güvenli bir seçenek olmayabilir. Ne yazık ki kripto para dünyasında sık sık hack saldırıları görülmektedir. Bir borsanın hacklenmesi durumunda cüzdanınız boşaltılabilir ve borsanın müşterilerine geri ödeme yapma olasılığı son derece düşüktür.

Bir masaüstü, mobil veya çevrimiçi cüzdan kullanmak, kullanıcıların fonları üzerinde tam kontrol sağlamaları için son derece güvenli bir seçenektir. Elbetteki halen alınması gereken bazı güvenlik önlemleri bulunmaktadır. En önelisi cüzdanın şifresini yani “private key”i oldukça güvenli bir yerde sır gibi saklamanız gerekiyor. Bu cüzdan şifresini kaybeder ya da unutursanız cüzdanınıza bir daha erişemeyebilirsiniz ve fonlarınız kaybolur. Son olarak, cüzdanınıza erişmek için iki faktörlü bir kimlik doğrulamasını ayarlamanız iyi bir fikir olacaktır.

Donanım Cüzdanları

Çok miktarda Ethereum saklamak istiyorsanız bir donanım cüzdanına yatırım yapmanız önemli bir güvenlik önlemi olacaktır. Bu tür cihazlar internete bağlanmaz ve özel anahtarınızı (private key) oluşturup çevrimdışı olarak saklar. Bu durum dijital hırsızlık risklerini azaltmaktadır. Ayrıca, bir cüzdanın oluşturulmasıyla cihaz tarafından sağlanan bir kurtarma şifresi olacaktır ve cihazın kendisine erişmek için bir PIN kodu kullanılır.

Cüzdanınızın şifresinden başka, ona erişmeniz ve işlemleri imzalamanız için ihtiyacınız olacak olan özel bir anahtarın dışında, Ethereum cüzdanınız “public keys” olarak bilinen birkaç alıcı adresi üretecektir. Bu adresler hırsızlık riski olmadan güvenle paylaşılabilir. Size biraz Ethereum göndermek isteyen kişiler bunun için bu adreslerden biri kullanabilirler.

Ethereum işlemlerinin gerçekleşmesi yaklaşık 20 saniye sürer. Bir işlem gerçekleştirildiğinde ve işlem geçerli olarak sayıldığında bu işlem herkes tarafından görülebileceği Blockchain’e eklenir. Bununla birlikte, burada saklanan işlemle ilgili tek bilgi alıcının adresi ve gönderilen Ethereum miktarıdır.

Ethereum’a Yatırım Yapmak için Çok mu Geç Kaldım?

Ethereum Satın Alma Yatırım

Bir proje olarak Ethereum hala geliştirme aşamasında. Geliştiricilerin ulaşmaya çalıştığı şey başarılacak olursa o zaman Ethereum’a yatırım yapmak için geç kalınmadığı çok açık.

Ethereum, en güvenilir, sağlam ve güçlü ikinci kripto para birimi olarak kripto para dünyasında yer bulmuş durumda. Platform geliştikçe ve geliştirciler geliştirmeye devam ettikçe Ethereum’un değeri sadece yükselecektir. Bazı insanlar platformun hedeflerine ulaştığı öngörülebilir gelecekte fiyatın istikrar kazanıp büyümeyi durdurabileceğini düşünüyor.  Ancak, herhangi bir kripto para biriminde olduğu gibi uzun vadeli değeri tahmini yapmak çok zor. 10 yıl içinde Ethereum’da hiçbir şey değişmeyebilir ya da hayal edilemeyecek şeyler olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner