Yükleniyor...

ETH 2.0 Sonrasında Token Arzı Azalacak

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum 2.

ethereum eth 2.0 token arzını azaltacak

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 ile birlikte token arzının büyük ölçüde azalacağını dile getirdi. POV Crypto ile “Internet Money” adlı bir podcast röportajında ​​Ethereum 2.0 güncellemesine ilişkin düzenleme hakkında konuşan Buterin, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) arasındaki bazı farklardan bahsederek ekibin neden Proof of Stake (Hisse İspatı) mekanizmasını tercih ettiğini açıkladı. Buterik şu ifadeleri kullandı:

“Proof of Stake’i seçmemizin nedenlerinden biri coin üretimini azaltmak. Bu yüzden ETH 2.0 ile beraber ETH çıkarma miktarının yılda 2  milyon olacağını düşünüyorum.”

Buterin, mevcut test ağı katılımının yılda 100.000 ETH’yi gördüğünü söyledi. Mevcut Ethereum ağı yılda yaklaşık 4,7 milyon ETH üretiyor. Bu arada Ethereum 2.0 ile beraber üreyimin 100.000 ila 2 milyon arasında olması bekleniyor. En olası senaryoda 2 milyondan daha az üretim gerçekleşecek.

Buterin ayrıca dolaşımdaki toplam arzın coin yakılması işlemiyle düşürüleceğini ifade etti.

Blok Boyutu Değişken

Ethereum ağında yapılan bir başka önemli yükseltme, ağ etkinliğine yanıt olarak ücretler yerine blok boyutlarının ayarlanmasıdır. Buterin, “İşlem ücretlerinde oynaklık yerine, blok boyutunda oynaklığımız var” dedi. Bu, bir işlemin optimum ücret tutarını tahmin etmede zorluk ve aşırı işlem süreleri gibi, kullanıcıların şu anda karşılaştığı sorunların bir kısmını azaltmaya yardımcı olacaktır.

ETH 2.0 Desteği Büyüyor

Test ağı için OKEx tarafından işletilen büyük bir madencilik havuzunun doğrulayıcı olarak ETH 2.0 testnet Topaz’a katılacağı haberi düşmüştü. Test ağı şu anda 24 bin aktif doğrulayıcıya sahip. Sadece dört günde 20 binden fazla doğrulayıcı test ağına katılım sağladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner