Yükleniyor...

ETH 2 Geleceğimiz Ama Yarınımız Değil

Ethereum 2.

ETH 2 Geleceğimiz Ama Yarınımız Değil

Ethereum 2.0 (ETH 2), kripto topluluğunda çok fazla merak uyandırdı. Geliştirilmiş ölçeklenebilirlik ve gizlilik vaat eden bu yükseltmenin Ethereum’un ekosisteminin çalışma biçiminde devrim yaratması bekleniyor. Yakın tarihli bir podcast’te Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’ın ETH ekosisteminin kuruluşundan bu yana uğraştığı tüm sorunları ele alacağını iddia etti.

Bununla birlikte, 2017 yılında, CryptoKitties uygulamasının Ethereum ağını tıkadığı bir olay yaşandı. Buterin’e Ethereum 2.0 güncellemesinin bu gibi durumlarda nasıl yardımcı olacağı soruldu. Bu soruya cevap olarak Buterin, şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut Ethereum zinciri saniyede 36 işlem yapabilir. İyimser bir yuvarlama ile bu sayı 2 bin 500’e kadar çıkar. Sadece sharding (yatay bölümleme) yaparsanız, belki 2000 ve 10.000’e kadar yükselir ve sharding’de yuvarlama yaparsanız rakam saniyede yüz bin ila 1 milyona çıkar.”

Son bir başka röportajda Buterin, Ethereum 2.0’ın ölçeklendirme, gizlilik özellikleri ve daha fazlası yoluyla kullanıcılara ek kapasite sağlayacağını belirtti. Yeni sürüme geçişin, kullanıcıların bu etkinliklerin içeriğini göstermeye gerek kalmadan özel işlemlerin ve sözleşmelerin yapılmasına izin vereceğini de sözlerine ekledi. Gelişmiş gizliliği kolaylaştıran Ethereum 2.0 ile ilgili daha fazla yorum yapan Buterin, Zk-Rollup ve Optimistic Rollup gibi fonksiyonları ele aldı; bu fonksiyonlara göre bir kişi hesaplamaları yürütüyor ve blockchain’i sahtekarlıklara karşı koruyor. Buterin, bu iki tekniğin de “gelecek yıl boyunca çok büyük bir fark” yaratacağını söyledi.

ETH 2 Harikadır

Buterin son olarak şu ifadeleri kullandı:

“ETH 2 radikaldir, harikadır. ETH 2 potansiyel olarak 100 ila 1000 faktör ölçeklendirme artışı sağlayacaktır. ETH geleceğimizdir ancak aynı zamanda tam anlamıyla yarınımız diyemeyiz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner