Yükleniyor...

Ether, BTC’ye karşı düşüşünü sürdürüyor ancak ETF’ler bunu tersine çevirebilir

Kripto araştırma şirketi K33 Research'ün verilerine göre Ether, Bitcoin karşısında yılın en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

btc eth

Kripto araştırma şirketi K33 Research’ün verilerine göre Ether, Bitcoin karşısında yılın en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

Düşüş trendi ilk olarak, The Merge’ün gerçekleştiği Eylül 2022’de başladı. Ether, şu anda 0,06 BTC civarında işlem görüyor.

K33 Kıdemli Analisti Vetle Lunde ve Başkan Yardımcısı Anders Helseth, hazırlamış oldukları raporda şu ifadeleri kullandı:

“Ether, DeFi ve NFT faaliyetlerinin azalması gerekçesiyle yıl boyunca istikrarlı bir düşüş eğilimi yaşadı”

Analist, CME türev trader’larının da Ether ile ilgili olarak düşüş yönlü bir görünüm sergilediğini ve spot fiyatla kıyaslandığında açık pozisyonlarda ağustos ayından bu yana %60’lık bir artış yaşanmasına karşın Bitcoin’e kıyasla önemli ölçüde düşük bir seviyede yer aldığını ifade etti.

Lunde ve Helseth, buna sebep olarak CME’deki Ether yatırımcılarının, önümüzdeki haftalarda Ether vadeli ETF’leri ile ilgili bir onay beklentisinin düşük olmasını gösterdi.

Ekim ayı önemli olabilir

Ortaya konan düşüş tablosuna karşın analistler, önümüzdeki haftalarda Ether ETF’lerinin onaylanması halinde bu eğilimin tersine dönebileceğini düşünüyor. Bu sebeple yıl sonuna doğru Ether’e yönelmenin mantıklı bir hamle olabileceğini tekrarladılar.

Grayscale, Ark Invest, Valkyrie ve ProShares gibi şirketler son dönemlerde Ethereum vadeli işlem ETF’leri için başvuru gerçekleştirdi. SEC’in bu ETF tekliflerine onay verebileceği düşünülüyor.

Katalizör arayışı

Fed’in faiz oranlarını sabit tutması, kripto para piyasalarının hareketlenmesi için yeterli olmadı. Fiyatlar, düşük hacim ve volatilitenin ortasında dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor.

Lunde ve Helseth, türev piyasalarının karışık ve düşüş yönünde bir görünüme sahip olduğunu ve CME ile offshore türev trader’ları arasında uzun süredir devam eden bir tutarsızlık olduğuna dikkat çekti.

Analistler, kısa vadeli yatırımcıların yaklaşan potansiyel fiyat hareketinin bir göstergesi olarak CME yatırımcılarının saldırganlık işaretlerini takip etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Analistler, geçtiğimiz hafta Binance’in eylül ayında piyasalardaki Bitcoin spot hacminde yaşanan düşüşe öncelik ettiğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner