Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Nedir? Piyasalara Nasıl Bir Etkisi Olur?

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, az önce haberini verdiğimiz gibi Ethereum 2.

Ethereum 2.0 Nedir Piyasalara Nasil Bir Etkisi Olur

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, az önce haberini verdiğimiz gibi Ethereum 2.0’ın lansmanının 1 Aralık 2020’de gerçekleşeceğini duyurdu. Uzun zamandır beklenen ağdaki bu güncellemeyle ilgili duyuru kripto para topluluğunda heyecan uyandırdı.

Peki nedir Ethereum 2.0? Kripto para piyasasına nasıl bir etkisi olur? Kısaca beraber bir göz atalım.

Ethereum 2.0 Nedir?

ETH 2.0, Ethereum ağında yapılması uzun süredir planlanan bir yükseltmedir ve ona tüm insanlığa hizmet etmesi için ihtiyaç duyduğu ölçeklenebilirliği ve güvenliği sağlar. ETH 2, enerji tüketimini azaltacak, ağın daha fazla işlemi işlemesine izin verecek ve güvenliği artıracaktır. Teknik olarak konuşursak, Ethereum bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri olacak ve parça zincirleri (shard chains) tanıtacak. Bu, Ethereum’un çalışma biçiminde çok büyük bir değişiklik ve eşit derecede büyük faydalar sağlayabilir.

Ancak bu yalnızca Ethereum’un altyapısındaki bir değişiklik. Zaten bir ETH sahibi, dapp kullanıcısı veya dapp geliştiriciyseniz, hiçbir şey yapmanıza gerek yok çünkü ETH 2.0 bugün kullandığınız ana Ethereum ağıyla uyumlu olacaktır. Bugün sahip olduğunuz ETH’yi Eth2’de de kullanabileceksiniz. Bu konuda herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmayacak.

Neden ETH 2.0?

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana dünyanın en çok kullanılan programlanabilir blok zinciri haline geldi. Açık, izinsiz sistemler milyarlarca dolar değer yarattı ve tamamen yeni türden yazılım uygulamalarını mümkün kıldı. Ancak Ethereum’un potansiyelini gerçekleştirmek için hala ölçeklenmesi gerekiyor.

Başlangıçta Serenity olarak bilinen ETH yükseltmesi her zaman uzun vadeli bir vizyondu. Ethereum’a ölçeklenebilir bir Proof of Stake fikir birliği getirmek her zaman yol haritasındaydı.

Mevcut blok zinciri sürümünde, zincire eklenen tüm verilerin tüm katılan düğümler tarafından doğrulanması gerekir. Bu, tüm sistemin işlem hızının en yavaş katılımcısının hızıyla sınırlı olduğu anlamına gelir. İşlem maliyetlerini artıran ve verimi azaltan bir darboğaz yaratır. Ethereum 2.0, karışıma sharing ekleyerek, kaynak kullanımının verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Yeni sistem bunu, veri doğrulama görevlerini düğüm kümeleri arasında bölerek gerçekleştirecek ve her biri yalnızca aldığı verileri doğrulamaktan sorumlu olacak. Bu, tüm blok zincirinin paralel işlemeyi kullanmasına izin verir ve bu da toplam kapasiteyi birkaç kat artırabilir. Yeni Ethereum blok zinciri, bu eklenmiş teknik ile öncekinden çok daha hızlı ve daha verimli olmalıdır.

ETH Fiyatına ve Piyasalara Etkisi Ne Olur?

Bazı analistlere göre Ethereum 2.0 protokol güncellemesi, önümüzdeki aylarda ve yıllarda ETH fiyatını olumlu yönde etkileyebilir. Güncelleme, artan hızlar, düşen maliyetler ve daha fazla fayda nedeniyle Ethereum işlemlerine olan talebi artırabilir. İşlemleri gerçekleştirmek için ETH gereklidir, bu nedenle işlemler arttıkça kripto paraya olan talebin de artması gerekir.

ETH ağını kullanmak için ne kadar talep varsa, fiyat o kadar yükselebilir, çünkü kullanıcı için yaratılan gerçek bir temel değer vardır. EIP 1559, işlem ücretlerinin değişkenliğini azaltacağı için fiyat artışını da destekleyebilir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, EIP-1559 ve ETH2’nin mevcut işlem seviyelerinde uygulanması halinde, ETH arzının aslında büyümeyi durduracağını söyledi. ETH’nin piyasa arzındaki düşüş, durgunluk ve/veya artan bir taleple birlikte fiyatı artırabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner