Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Testnet 1 Milyon ETH Sayısını Aştı

Ethereum 2.

ethereum 2 0 testnet 1milyon eth ye ulasti

Ethereum 2.0 güncellemesinin Kasım ayı içerisinde yayınlanması bekleniyor. Tabi ki bu süreçte de Ethereum 2.0’ın testleri de devam ediyor.

Ethereum 2.0 ile birlikte gelecek en büyük güncelleme Proof of Work (İş İspatı) algoritmasının, Proof of Stake (Hisse İspatı) olarak değiştirilmesi olacak. Şu anda yeni Proof of Stake (PoS) blockchain’de doğrulanan 1 milyondan fazla Testnet ETH bulunuyor.

32 ETH sahibi her kullanıcı potansiyel olarak Ethereum 2.0 ağında doğrulayıcı (validator) olma hakkını elde ediyor. Şu anda da 32 ETH sahibi olan ve doğrulayıcı olma tercihi yapan kullanıcı sayısı 35.000’in üzerine çıktı.

Resmi açıklamaya göre, her 6.4 dakikada bir yeni bir blok onayı gerçekleşecek ve bloğu onaylayacak doğrulayıcı ise yazılım tarafından rastgele seçilecek. Katılımcıların 2 haftada 1 blok oluşturacak şekilde seçilmesi, Ethereum 2.0’ın planları arasında yer alıyor.

Ethereum tarafından paylaşılan haberlere göre, Testnet bir süredir iyi çalışıyor. Şu an için Testnet, %75 güvenli olarak tanımlanıyor. Dünya’nın dört bir tarafından doğrulayıcıların katılımları ile gerçekleşen yeni Proof of Stake ağında, doğrulayıcıların muhtemelen yılda %15′ civarı gelir elde etmeleri bekleniyor.

Stake (Staking Havuzu) Nedir?

Staking havuzları, birçok kullanıcının tek bir havuzda toplanarak, tek bir doğrulayıcı gibi hareket etmelerine verilen ad. Staking havuzlarının en büyük avantajı, verilen ödüllerden pay alma şansınızın yüksek olması diyebiliriz. Eksilerine bakacak olursak, bildiğiniz üzere kripto para piyasası oldukça hareketli günler geçirebiliyor. Bu yüzden elinizdeki varlığın aniden yükselmesi sonucunda satmak isteyebilirsiniz. Ancak bir staking havuzuna varlığınızı kitlemişseniz, taahhüt ettiğiniz süre bitene kadar, varlığınızı geri çekemezsiniz.

Ethereum 2.0’da da Stake olarak varlıklarını kitleyen kullanıcılar, şu an için varlıklarını geri çekemiyor. Ayrıca, testnet’in normal bir ağa göre bazı riskleri de mevcut. Yeni olan her şeyde olabileceği, yeni Proof of Stake ağında da bazı hatalar olabilir. Testnet’in genel amacı da bu hataları tespit edip, tüm kullanıcılara açılmadan önce bu hataları düzeltmek. Bu yüzden Ethereum 2.0 için varlıklarını stake etmek isterseniz, kademli olarak yapmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde mevcut riskleri azaltabilir ve varlıklarınızı koruyabilirsiniz.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner