Yükleniyor...

Ethereum, Amazon Web Services Kesintisinden Etkilenmedi

Amazon Web Services’ın (AWS) yaşadığı kesinti, büyük ölçüde Amazon’un hosting hizmetine bağlı olan Ethereum ağ düğümlerini etkilemedi.

amazon web services

Amazon Web Services’ın (AWS) yaşadığı kesinti, büyük ölçüde Amazon’un hosting hizmetine bağlı olan Ethereum ağ düğümlerini etkilemedi.

Bulut hizmet sağlayıcısı Amazon Web Services, 13 Haziran’da yaklaşık üç saat süreyle geçici olarak devre dışı kaldı. Şirket, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde artan hata oranlarını ve gecikmeleri araştırdığını bildirdi. Büyük ölçüde Amazon’un hosting ağına bağlı olan Ethereum ağ düğümleri ise kesintiden etkilenmeden çalışmaya devam etti. 

Ethereum Ağının Yüzde 64,5’i Amazon’un Sağlayıcılarına Bağlı Durumda

Bu süreçte, Associated Press gibi birçok ana akım haber kuruluşu bu durumdan etkilendi ve makalelerini yayınlayamadı.

Ethereum savunucusu Evan Van Ness, kesintiyi gözlemlediğini ve Ethereum ağının bu kesintiden etkilenmediğini belirtti. Van Ness, kesinti Avrupa’da olsaydı, şu anda yaklaşık 7,1 milyon veya toplamın yüzde 35’i olan Lido’ya yatırılan Ethereum miktarı nedeniyle etkinin daha önemli olabileceğini sözlerine ekledi. 

Ethernodes’a göre, Ethereum ağının yüzde 64,5’i Amazon’un hosting sağlayıcılarına bağlı durumda. 

Ethereum, şirketlere ve kuruluşlara ağ düğümleri sağlayan altyapı şirketi Infura’ya olan bağımlılığı nedeniyle daha önce merkezileşme konusunda eleştirilmişti. Bu şirketlerin çoğu ve likit stake platformu Lido, şu anda bulut barındırma hizmetleri için büyük ölçüde AWS’ye güveniyor. 

Sorunun keşfedilmesinden yaklaşık 20 dakika sonra AWS, sorunun temel nedeninin müşterilerin farklı uygulama türleri için kod çalıştırmasına olanak tanıyan AWS Lambda adlı bir hizmetle bağlantılı olduğunu söyledi. 

AWS’nin çökmesinden üç saat sonra şirket, sorunun çözüldüğünü ve tüm AWS hizmetlerinin normal şekilde çalıştığını bildirdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner