Anasayfa Altcoinler Ethereum Classic (ETC) Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Ethereum Classic (ETC) Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Ethereum Classic (ETC), halka açık ve merkezi olmayan bir Blockcahin olarak tanımlanabilir. Kripto para dünyasında Bitcoin’e alternatif olan altcoin grubundandır.

Ethereum Classic Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Ethereum Classic, çatallanma (hard fork) olayı sonucunda Ethereum’dan (ETH) ayrılarak ortaya çıkmış bir kripto paradır.

Çatallanmanın nasıl yaşandığına gelirsek; 2016 yılında Ethereum Vakfı öncülüğünde DAO adı verilen bir fon oluşturularak akıllı kontrat sistemi geliştirildi. Bu sistem, iki tarafın eş zamanlı eyleme geçmediği sürece alış-satış işlemlerini gerçekleştirememesi anlamına geliyordu. Bu özellik her kripto parada olmadığı için Ethereum’un değerini arttırmaya yardımcı oldu. Fakat yine 2016 yılında bu sistemde bir güvenlik açığı olduğu iddiası ortaya atıldı ve bunun ardından bazı kullanıcıların paraları yer değiştirdi. Yani, iddialar doğru çıktı ve yaklaşık 50 milyon dolar değerinde bir zarar doğdu.

Bu olayların ardından çatallanmanın gerçekleştirilmesi için bir oylama yapıldı. Topluluğun büyük kısmı, çatallaşmanın değişmezlik zincirine uymayan bir durum olduğunu ileri sürerek karşı çıktılar. Bu anlaşmazlık sonucunda Ethereum yönetim grubu gibi paralar da ikiye ayrıldı: Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC).

Ethereum Classic Değerli Bir Varlık mı?

Ethereum Classic ilk dönemlerinde hızlı bir yükseliş yaşadı fakat sonraları değer kaybına uğramaya başladı. Bazı uzmanlara göre bunun sebebi, Ethereum Classic’in Ethereum kadar bilinirliğe sahip olmamasıdır. Bu teori doğru olacak ki, şimdilerde iki para arasında azımsanamayacak kadar fark var.

Ethereum Classic Değerli mi

Ethereum (ETH), kripto para piyasasının en değerli ikinci kripto para birimiyken; Ethereum Classic (ETC) ise 24. sırada yer alıyor.

Ethereum Classic Fiyatı

Yukarıdaki tablolar, bu yazının yazıldığı dönemdeki sıralamayı gösterir. Olası değişiklikleri görmek için CoinMarketCap‘i yakından takip etmenizde fayda var.

Ethereum Classic Nasıl Satın Alınır?

Ülkemizde Ethereum Classic’i satın alınabilecek yerli bir platform bulunmuyor. Altcoin satın almak için Binance gibi global bir sitede hesap açıp, yerli bir kripto para borsasından aldığınız Bitcoin’leri oraya transfer etmeniz gerekiyor.

Şimdi nasıl yapılacağını anlatalım:

İlk olarak, Paribu hesabınıza giriş yapın ve Kolay Alış – Satış bölümündeki Kolay Al kısmından BTC satın alma işlemini gerçekleştirin.

Ethereum Classic Nasıl Satın Alınır?

BTC satın alma işlemini tamamladıktan sonra Binance hesabınıza girin. Eğer hesabınız yoksa, “Create a free account” / “Ücretsiz hesap oluştur” kısmına bilgilerinizi girip, mailinize gelen linki tıklayın ve hesabınızı aktifleştirin.

Binance Hesap Oluşturma

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Deposit/Withdrawals bölümüne gelin ve karşınıza çıkan arama kısmına BTC yazın. Aşağıdaki tabloda görünen “Bu link kopyalanacak” yazısının olduğu yerde çıkan linki kopyalayın.

Binance Para Yatırma

Paribu hesabınıza geri dönün ve Çekim İşlemleri bölümünden BTC’yi seçin. Cüzdan Adresi yazan kısma, kopyaladığınız linki yapıştırıp Bitcoin Çek butonuna tıklayın. Cep telefonunuza gelen SMS üzerinden yönlendirmeleri takip ederek Bitcoin’in transfer işlemini başlatabilirsiniz. Aşağıdaki görselde yer alan İşlem Geçmişi bölümünden transfer sürecini takip edebilirsiniz.

Paribu Para Çekme

Binance hesabınıza dönün ve Deposits History bölümüne girin. Eğer “Completed” yazısını gördüyseniz transfer işlemi tamamlanmıştır.

Binance Para Transferi

Şimdi satın alma işleminin son adımına geldik: Arama kısmına ETC yazın ve ETC/BTC seçeneğine tıklayın. Almak istediğiniz ETC miktarını yazıp, transfer ettiğiniz Bitcoin’leri kullanarak işlemi tamamlayın. Bu yöntemi kullanarak istediğiniz tüm altcoin’leri satın alabilirsiniz.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

Yorum Yapın, Görüşlerinizi Paylaşın

Bizi Takip Edin

725BeğenenlerBeğen
111TakipçilerTakip Et
10,591TakipçilerTakip Et
36AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar