Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin’in (BTC) Aktif Adres Sayısındaki Büyüme Neredeyse Durdu!

Bitcoin’in (BTC) Aktif Adres Sayısındaki Büyüme Neredeyse Durdu!

ABONE OL:google-news

Bitcoin ağı durmaksızın büyümeye devam ettiği belirtilir ancak bu eğilim tersine dönmeye başlamış olabilir. LongHash, Coin Metrics’in verilerini baz alarak 10 Ocak 2009 – 1 Aralık 2019 arasındaki Bitcoin’in günlük aktif adres sayısını inceledi ve çarpıcı bilgiler paylaştı.

Bitcoin’in günlük aktif adres sayısındaki genel eğilim yukarı yönlü ve özellikle 2012’den 2018’e kadarki aktif adres sayısındaki artış belirgin bir şekilde görülüyor.

Bitcoin’in (BTC) Günlük Aktif Adres Sayısı

Ancak 2018’den bu yana, yaklaşık iki yıllık süreçte aktif adres sayısının daha az arttığı görülüyor. 2018 ve 2019’da günlük aktif adres verilerini gösteren bir grafik:

Bitcoin’in (BTC) Günlük Aktif Adres Sayısı 2

Grafiğe bakıldığında yukarı yönlü eğilimin neredeyse sona erdiği ve düşüşün önemli bir kısmının 2018’in başlarındaki Bitcoin fiyatındaki çöküşten kaynaklandığı söylenebilir. Çünkü o zamandan bu yana günlük aktif adres sayısının çok fazla değişmeden kaldığı görülüyor.

Coin Metrics verileri ayrıca Bitcoin’in aktif adres sayısının fiyat trendlerine benzer bir yörüngeyi takip ettiğini ortaya koyuyor. Bu iki faktörün analizi (günlük aktif adres sayısı ve USD cinsinden günlük fiyat) yapıldığında 0,76’lık bir pearson korelasyon katsayısı elde ediliyor ve bu güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu gösteriyor. İki faktör arasındaki bu korelasyon, gelecekte Bitcoin fiyatının yeniden keskin bir şekilde yükselmesi durumunda aktif adres ayısının da artacağının bir işareti.

Bitcoin Günlük Aktif Adres Sayısı ve Fiyatı

Tüm Bunlar Yatırımcılar için Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin’in white paper’ında da belirtildiği gibi, Bitcoin’in bir ödeme şekli olması gerekiyorsa aktif adres sayısı son derece önemlidir. Fakat eğer ki Bitcoin birçok savunucunun iddia ettiği şekilde altın gibi bir değer saklama aracı ise o zaman aktif adres sayısı daha az önemlidir. Ne de olsa Bitcoin’e derinden değer veren birçok kullanıcı aktif olarak işlem yapmayabilir ve Bitcoin altın gibi bir değer deposuysa bu durum onun değerini düşürmemeli.

Her şeye rağmen aktif adres sayısı ile fiyat arasındaki korelasyon son derece açık ve Bitcoin’in bir ödeme şekli veya bir değer deposu olup olmadığından ziyade herkes fiyatının yükselmesini ister. Korelasyon, her zaman nedensellik belirtmez ancak veriler aktif adres sayısısının artması durumunda Bitcoin fiyatının da yükseleceğini gösteriyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

957BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
23,560TakipçilerTakip Et
871AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar