Yükleniyor...

Ethereum Constantinople Güncellemesi Ertelendi

Ethereum Core Developers ve Ethereum Security Community tarafından yapılan açıklama ile Constantinople güncellemesinin ertelendiği duyuruldu

Ethereum Constantinople Güncellemesi

Ethereum Core Developers ve Ethereum Security Community tarafından yapılan açıklama ile Constantinople güncellemesinin ertelendiği duyuruldu. Ertelemenin potansiyel bir güvenlik açığından kaynaklandığı aktarıldı.

Güncellemenin Ne Zaman Gerçekleşeceği Şimdilik Belirsiz

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ChainSecurity ve TrailOfBits gibi güvenlik araştırmacılarının Ethereum ağında yapılacak olan yazılım yükseltmesinde potansiyel bir güvenlik açığını tespit etmelerinden dolayı güncelleme ertelenmiş durumda. Açıklamada güncellemenin ertelenmesine neden olan güvenlik açığının ciddi bir açık olmadığı, ancak bazı akıllı sözleşmeleri etkileyebileceği riskinden söz ediliyor. Riskin olmadığından ve güvenliğin sağlandığından emin olunana kadar planlanan Constantinople yükseltmenin ileri bir tarihe alındığını ve bu tarihin şimdilik belirsiz olduğunu söyleyelim.

Yapılan açıklamada olası güvenlik açığının SSTORE işlemleri için daha uygun gas maliyeti sunan EIP-1283’den kaynaklandığı bilgisine yer verilmiş. Güvenlik araştırmacıları, güncelleme sonrası EIP-1283’ün etkinleştirilerek bazı akıllı sözleşmelerin yeniden çalıştırma saldırılarına maruz kalınabileceğini aktarıyorlar. ChainSecurity, güncelik açığına ilişkin ayrıntılı bir açıklama da yaptı. Güncellemenin ertelemesi sonrası kripto para borsalarının, madencilerin ve düğüm operatörlerinin Ethereum yazılım istemcilerinin acil durum sürümüne yükseltmeleri ya da planlanan güncelleme öncesi sürümü geçiş yapmaları gerekiyor. Aksi durumda yazılım uyum sorunlarının oluşması ve Ethereum ağı ile bağlantının kesilmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Çoğu Ethereum kullanıcısının ise herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Özellikle Ethereum cüzdanlarının ertelenen güncellemeden etkilenmeyeceklerinin altını çizelim.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x