Yükleniyor...

Ethereum’un (ETH) Nisan Ayındaki Berlin Güncellemesine 4 EIP Dahil Olacak

Ethereum son günlerde ağı güçlendiren güncellemeleriyle ön plana çıkıyor.

Ethereum berlin

Ethereum son günlerde ağı güçlendiren güncellemeleriyle ön plana çıkıyor. Kısa süre önce, Berlin güncellemesinin nihayet konuşlandırılmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Ethereum’un baş geliştiricisi Tim Beiko yakın tarihli bir duyuruda, Berlin’in yaklaşık dört EIP ile hayata geçirileceğini bildirdi.

Aralık 2019’da gerçekleşen İstanbul hard fork’u ile Ocak 2020’deki Muir Glacier yükseltmesiyle beraber uzun bir duraklamadan sonra, Berlin’in 14 Nisan 2021’de Ethereum ana ağında 12.244.000 blokta planlandığı bildirildi. Gönderide Beiko, Berlin güncellemesinden önceki ilk test ağının Ropsten olacağını ve 10 Mart 2021’de yayına girmesinin beklendiğini belirtti. Bunu daha sonra Goerli ve Rinkeby takip edecek.

Ekran Resmi 2021 03 09 17.31.20

En son yükseltmeye yaklaşık dört EIP dahil. Bunlar:

  • EIP-2565: ModExp Gas Maliyetini düşürecektir
  • EIP-2718: Birden çok işlem türü için daha kolay destek sağlamak adına bir ortak zarf şeklinde yeni bir işlem türü sunar.
  • EIP-2929: Belirli gas maliyetlerini artırabilir
  • EIP-2930: İsteğe bağlı erişim listelerine odaklanır. Bu, EIP-2929 tarafından getirilen bazı gas maliyetlerindeki artışı azaltabilir.

Dahası, yaklaşan hard fork ile geliştirici, ağın düğüm operatörlerini, eğer bir parçası olmayı amaçlıyorlarsa, gerçek fork’tan önce düğümlerini yükseltmeye çağırdı. Bunu, yükseltmeden birkaç gün önce yapmak, blok süresindeki değişkenlik nedeniyle faydalı olabilir. İstemci sürümlerinin yükseltilmesi, düğüm operatörlerinin Berlin yükseltmesiyle uyumlu olması için de önemli. Bu yükseltmenin istemciler kısmı go-ethereum [geth], OpenEthereum [f.k.a Parity], Nethermind ve Besu idi.

Gas ücretlerini kontrol altında tutan EIP-1559 tüm kripto para topluluğu tarafından beklerken, bunun Londra hardfork’u sırasında gerçekleşeceği söyleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner