Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Gas Fee, Son 8 Ayın En Düşük Seviyesinde Yer Alıyor

Ethereum ağındaki gas fee, Ağustos 2021'den bu yana en düşük seviyelerde yer alıyor.

eth

Ethereum ağındaki gas fee, Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyelerde yer alıyor.

DeFi ve NFT etkinliğindeki düşüş sebebiyle Ethereum gas fee önemli ölçüde düştü ve onay için şu anda 20-24 Gwei civarında seyrediyor.

Kripto veri toplayıcı Cryptorank’e göre Ethereum ağındaki işlemler için gas fee, Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyede yer alıyor.

Gas fee, bu yılın başından beri istikrarlı bir biçimde düşüyor. En son istatistikler, yaklaşık 6 dakika 45 saniyelik düşük hızlı bir onayın 20 Gwei, yaklaşık 2 dakikalık bir orta hız onayının 22 Gwei ve yaklaşık 45 saniyelik yüksek hızlı bir onayın 24 Gwei gerektireceğini gösteriyor. Gas fee, son üç ay içerisinde neredeyse %90 civarında azalmış durumda.

DeFi TVL Düşüşte

Ethereum’un DeFi’ındaki TVL (kilitli toplam değer) tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşmış durumda. DeFi Llama’nın verilerine göre Ethereum’un DeFi TVL’deki payı son haftalarda %55’in altına düştü. Yazı kaleme alındığı sırada TVL rakamı 109 milyar dolar civarında yer alıyor. Bu da DeFi piyasa değerinin %54.5’lik bir paya sahip olduğunu gösteriyor.

Protokoller Ethereum’dan ayrılıyor. Ethereum her ne kadar lider konumda olmaya devam etse de, Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Binance Smart Chain (BSC), Fantom (FTM) gibi diğer ağlar, yüksek işlem ücretleri gibi sıkıntıları ortadan kaldırarak, kullanıcılar için oldukça uygun olduğunu kanıtlamış durumda.

NFT satışlarında da düşüş yaşanmaya başladı. NonFungible’a göre, bir NFT’nin ortalama satış fiyatı 6.800 doların üzerindeyken, şimdi yaklaşık 1000 dolar civarında yer alıyor.

Dünyanın en büyük NFT pazaryerlerinden olan OpenSea’deki faaliyetler de azalmış durumda. Platformdaki günlük işlemler, Şubat ayının ilk haftasında yaklaşık 360 milyon dolarlık bir ATH’ye ulaşsa da o zamandan beri düşüş yaşamayı sürdürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner