Yükleniyor...

Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Düşüşe Geçti

Geçtiğimiz yaz artan ve popülerleşen DeFi (merkezi olmayan finans) projelerinden dolayı Ethereum işlem ücretlerinde inanılmaz artışlar yaşanmıştı.

ethereum islem ucretleri dususe gecti

Geçtiğimiz yaz artan ve popülerleşen DeFi (merkezi olmayan finans) projelerinden dolayı Ethereum işlem ücretlerinde inanılmaz artışlar yaşanmıştı. Ethereum ağının tıkanması ve artan talep doğrultusunda yaşanan bu yükseliş, son günlerde düşüşe geçti. Bu düşüşün temel sebebi olarak Ethereum blockchain’de, geçtiğimiz yaza göre çok daha az hareketliliğin olması gösteriliyor.

Metrik sitesi BitInfoCharts’tan sağlanan verilere göre Cumartesi günü, bir Ethereum işlemi için ortalama 1.029 dolar ödeme yapılıyorken, bu fiyat Pazar günü 0.905 dolar seviyesine düştü. Eylül başında tek bir işlem için 14.583 dolara varan yüksek seviyeler düşünüldüğünde, oldukça sert bir düşüşün yaşandığı görülüyor.

Ethereum işlemleri için ödenen ücretler, işlemleri işlemek için hesaplama gücü harcayan Ethereum madencileri tarafından alınır. Madencilerin hesaplama gücüne arzdan daha fazla talep olduğunda, doğal olarak Ethereum işlem ücretleri de artış gösterir.

Ağ faaliyet dalgası altında zorlandığında, işlemleri aynı anda birçok kişi gerçekleştirir ve madenciler de en yüksek fiyat teklifi veren kişilerin işlemlerine öncelik verir. Bir an önce işlemlerinin gerçekleşmesini talep eden kullanıcıların daha fazla ödeme yapması ile bu miktar sürekli artar. Ağ daha az meşgul olduğunda veya tedarikle başa çıkmak için yeterli madenci olduğunda ücretler de düşüş gösterir. Ethereum blockhain’de hash oranı Temmuz ayından bu yana arttı, ancak yükselişi sabit kaldı. Ethereum blockchain’de ödenen ücretler anlık olarak değişiklik göstermekte.

Ethereum işlem ücretlerinin Temmuz ayından bu yana görülmemiş seviyelere düşmesi, merkezi olmayan finans projelerine olan talebin azalmasını da gösteriyor. Son aylarda birçok DeFi projesinde patlama yaşandı ancak düşüşleri de sert oldu. Bu yüzden birçok yatırımcı milyonlarca dolar zarara uğradı.

DeFi Pulse tarafından yapılan açıklamaya göre, şu an için yatırımcılar tarafından DeFi protokollerine 11 milyar dolarlık kripto para kilitlendi. Bu miktarın yeni projeler ile birlikte artış göstermesi bekleniyor. Ancak oldukça değişken fiyat hareketleri gözlemlendiğinden dolayı, yatırımcıların olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamaları adına çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner