Yükleniyor...

Ethereum geçiş sağlayıcısı ortalığı karıştırdı: Merkeziyetsizlik?

Ethereum geçiş sağlayıcısı bloXroute, ABD yaptırım listesindeki adreslerin blok işlemlerini reddedeceğini açıkladı.

ethereum gizlilik merkeziyetsizlik

Ethereum geçiş sağlayıcısı bloXroute, ABD yaptırım listesindeki adreslerin blok işlemlerini reddedeceğini açıkladı.

Kripto piyasasının boğa beklentileriyle ilerlediği bugünlerde, yatırımcıların kripto projelerine ilgi ve alakası artmış durumda. Birçok yeni yatırımcı sektöre dahil olmaya başladı. Kripto projeleri yeni yatırımcıları bünyesine çekmek ve tutmak için çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı. Sektörün hareketli ilerlediği bugünlerde Ethereum blokzincirinin merkeziyetsizliği sorgulandı.

Ethereum geçiş sağlayıcısı bloXroute, geçtiğimiz günlerde ortalığı karıştıran bir duyuru yayımladı. X platformu üzerinden paylaşımda bulunan bloXroute, ABD’nin yaptırım listesine aldığı cüzdanların blok işlemlerine izin vermeyeceğini belirtti.

Ethereum’un merkeziyetsizlik algısı gözden düştü mü?

Ethereum geçiş sağlayıcısı bloXroute, kripto yatırımcıların tepkisini üzerine çeken bir hamle yaptı. ABD yaptırımlarına uğrayan cüzdanların işlemlerini kısıtlayan bloXroute, merkeziyetsizlik algısıyla ters düştü. Diğer taraftan bloXroute, bu hamlenin yasal süreçlerle uyumluluk kapsamında yapıldığını ve merkeziyetsizlik ilkesine sadık kalacaklarını ifade etti.

Bir X kullanıcısı, bloXroute’nin paylaşımına sert bir yorumda bulundu. Kullanıcı, “Sansür mü uyguluyorsunuz yoksa ABD hükümeti mi kapınızı çaldı?” yorumunda bulundu.

Bazı kullanıcılar ise MEV botlarını yapılandırmalarında bloXroute’yi kullanmayacaklarını ifade etti. Kullanıcılar blok işlemlerini yasaklama hamlesinin hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi.

Ethereum’un doğrulayıcısının yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Yasal yargı yetkimize uygunluğu sürdürürken, ETH’nin merkeziyetsiz ve izne ihtiyaç duymayan yapısını desteklemeye kararlıyız. Ethereum durdurulamaz, izne ihtiyaç duymaz ve kırılmaya karşı dayanıklıdır çünkü merkeziyetsiz ve küresel olarak dağıtılmış bir yapıya sahiptir.”

Ethereum’un geçtiğimiz yılda proof-of-work (PoW) konsensusundan proof-of-stake (PoS) yapısına geçişi, merkeziyetsizliğe dair eleştirilerin fitili ateşleyen ilk gelişmeydi. PoS mekanizmasına geçen Ethereum’da yatırımcılar merkeziyetsizlik algısının zarar gördüğünü ve yeterli ETH stake edenlerin proje gidişatı hakkında karar verebileceğini ifade etti.

Diğer taraftan Ethereum ölçeklenebilirliği henüz çözmüş değil. Yüksek işlem ücretleri ve yavaş transferler de yatırımcıların eleştirilerinin gündeminde yer alıyor.

Coinkolik olarak 9 Haziran 2023 tarihinde yaptığımız bir haberde, Vitalik Buterin’in Ethereum geleceğine yönelik açıklamalarına yer vermiştik. Bu haberde Buterin, Ethereum’un başarılı olabilmesi için üç ana geçişin sağlanması gerektiğini belirtmişti. Bunlardan birisi ise gizlilik algısıydı. Buterin, Katman-2, gizlilik ve güvenlik unsurlarının sağlanmaması halinde Ethereum’un başarısız olacağını ifade etmişti.

Buterin’in açıklamalarından kısa süre sonra bloXroute’in yaptığı hamle, gizlilik algısının ne denli zarar gördüğünü gündeme getirdi. Ethereum’daki geçiş sağlayıcıları, istedikleri cüzdanların işlemlerini iptal edebiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner