Yükleniyor...

Ethereum’da Gizlilik: Aztec Protokolü Mainnet Üzerindeki Yerini Aldı

Aztec gizlilik ağı 1 Şubat itibari ile Ethereum blok zincirindeki yerini aldı.

Ethereum Gizlilik Aztec

Aztec gizlilik ağı 1 Şubat itibari ile Ethereum blok zincirindeki yerini aldı. Zcash tabanlı teknolojiyi kullanan ağda verileri kriptografik olarak gizlenen token’lar sunuluyor.

Ağ, başlangıçta yalnızca Maker’ın stabilcoin’in özel bir sürümü olan zkDai’yi desteklediği için sınırlı dağıtımda. Şirket, diğer gizlilik token’larının önümüzdeki haftalarda piyasaya sürüleceğini, ancak özel token oluşturmaya tam erişim iki ay gibi bir süre içinde verilecek.

Aztec protokolü, tıpkı Zcash’de (ZEC) olduğu gibi, kriptografik olarak yapılan işlemleri doğrulamak için Zk-SNARK altyapısını kullanıyor.

Sistemdeki işlemler Aztec’in Kriptografi Motoru akıllı sözleşmesine bağlı ve bu motor üzerinden doğrulanıyor. Sözleşme, genellikle girdi ve çıktıların Bitcoin benzeri bir yapısında kullanılan bir “notes” sistemine dayanıyor. Zcash’in aksine, Aztec şu anda gönderici ve alıcı bilgilerini gizlemiyor.

Aztec’in şimdiki amacı, Ethereum blok zincirinde tamamen gizlenebilen ve “Üç Kanatlı Gizlilik” (Triptych of privacy) olarak adlandırılan bir bölüm oluşturmak. Üç Kanatlı Gizlilik ile gönderici ve alıcı bilgilerini gizlemek ve sözleşmelerin tamamen gizli hale getirilmesi hedefleniyor.

Aztec CEO’su Thomas Walton Pocock, Cointelegraph’a verdiği röportajda en büyük hedeflerinin, Triptych of privacy’i bu yıl sonuna kadar oluşturmak olduğunu ve 2020 yılı içerisinde borsalarda yer almanın yanısıra Zac Williomsan ve Aztec’in mimarları arasında yer alan Ariel Gabizon tarafından geliştirilen gizli akıllı sözleşmelerin tek bir güvenilir kurumla yürütülmesine izin veren süper hızlı Universal SNARK’da yer almak olduğunu belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner