Yükleniyor...

Ethereum Name Service (ENS) nedir?

Ethereum Name Service (ENS); cüzdan adresleri ve hash'ler için okunması zor verileri kolayca okunabilir adreslere çeviren bir alan adı hizmetidir.

ens

Ethereum Name Service (ENS); cüzdan adresleri ve hash’ler için okunması zor verileri kolayca okunabilir adreslere çeviren bir alan adı hizmetidir.

Ethereum Name Service Nedir?

Ethereum Name Service, blokzincir tabanlı, dağıtık ve genişletilebilir yapıda olan ağ adlandırma hizmetidir. 2016 yılında Ethereum Vakfı’nda geliştirici mühendis Nick Johnson tarafından yaratılmıştır. Geliştiricilerin onayı ile 4 Mayıs 2017’de piyasaya sürülen Ethereum Name Service’in token’ının adı ENS’dir.

Ödemelerde kullanılan cüzdan adresleri kullanımda zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabilmektedir. On altılık sayı dizilerini okumak, bilgisayarlar için kolay olsa da kullanıcıları zorlamaktadır. Ethereum Name Service (ENS), kullanılması daha kolay, basit adresler yaratmasına imkan tanıyarak bu sorunu çözmeyi amaçlamıştır.

Ethereum Name Service (ENS) projesi, kullanıcıların herkese açık olan uzun Ethereum adreslerini basitleştirilmiş, metin tabanlı bir şekilde görüntülemesini sağlar. Bu sayede adresleri ve diğer verileri paylaşmak, kullanmak ve hatırlamak daha kolay bir hale gelmektedir.

ens111

ENS İle Ne Yapılabilir?

Ethereum Name Service (ENS), kullanıcıların uzun sayıları hatırlanması kolay kelimelere çevirmesini sağlar. ENS, telefon numarası kayıt edilirken, kişinin isminin altına kaydetmeye benzer şekilde işlemektedir. Ethereum Name Service, ağ üzerindeki ad, adres, farklı kripto para birimi adresleri ve meta veriler gibi makinenin okuyabildiği tanımlayıcılarla eşleşir. Bu sayede hata yapma riski azalırken, işlemler kolaylaşmaktadır.

Sistemin kuralları, akıllı sözleşmeler ile koruma altına alınır. Kullanıcılar bu kurallar çerçevesinde bir alan adı alabilir ve içine cüzdan ya da internet adresi ekleyebilmektedir.

ENS Nasıl Çalışır?

ENS, internet ağındaki alan adı hizmeti olan DNS ile benzer yapıda olup Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır. Ethereum Name Service (ENS), oluşumunda etkili iki temel bileşen; Kayıt Defteri ve çözümleyicilerdir.

Kayıt defteri, tüm alan ve adlarının bir listesini tutar. Her biri hakkında üç bilgi depolayan kayıt defteri, akıllı bir sözleşmeden oluşmaktadır.

Çözümleyiciler, isimlerin adreslere çevrilmesinden sorumludur. Kayıt defterinden, söz konusu alan ile ilgili bilgileri toplar. Kayıt defteri ve çözümleyicilerin ortak çalışması sonucunda, ENS ile kullanılması daha kolay, basit adreslerin oluşumu, kullanıcıların işlemlerini zorlanmadan sürdürmesine olanak sağlamıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner