Yükleniyor...

Ethereum Name Services’in Arkasındaki Şirket, GoDaddy’e Dava Açtı

Ethereum Name Services'in (ENS) arkasındaki şirket, bir web alan adının satışı sebebiyle GoDaddy'ye dava açtı.

ethereum name services

Ethereum Name Services‘in (ENS) arkasındaki şirket, bir web alan adının satışı sebebiyle GoDaddy’ye dava açtı.

True Names Ltd. tarafından açılan davaya göre GoDaddy, eth.link alan adını yanlışlıkla üçüncü bir tarafa sattı. Bu yılın başlarında verilen mahkumiyet kararının ardından hapis cezası çeken Virgil Griffith, bunun sözleşmenin bir ihlali olduğunu söyledi.

Ethereum Name Services’in Arkasındaki Şirketten Dava

Şikayet, ABD Arizona Bölge Mahkemesi’ne sunuldu. Şikayet içerisinde GoDaddy ile birlikte Dynadot ve Manifold Finance de yer aldı. Davada True Names Ltd., hukuk firması Crowell & Moring LLP tarafından temsil ediliyor.

ENS hizmeti, Ethereum cüzdan adreslerinin yerini alabilecek çeşitli adlar sunar. Şirket, web tarayıcılarında kripto para adreslerinin kullanımına izin vermek için eth.link adresini kullanıyor. Bu ENS’nin GoDaddy’ye kaydettirmiş olduğu alan ismiydi.

Şirket operasyonlarını yürütmek için eth.link alan adını kullanırken, yapılan şikayette bu adresin ilk kez 2018 yılında eski çalışan Griffith tarafından kaydettirildiği belirtildi.

Griffith, daha sonra Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal etmesi sebebiyle manşetlerde kendisine yer buldu. Olayın ardından 63 ay hapis cezasına çarptırıldı.

True Names, Griffith’in hapiste olması sebebiyle ilk etapta alan adını 2022 yılının Temmuz ayında yenilemediğini ifade etti. Ancak alan adının tescil süresinin sona ermesinden sonraki ek süre boyunca True Names adına easyDNS adlı bir hizmet tarafından yeniden kayıt yapıldığı vurgulandı.

Şirket daha sonra GoDaddy’nin 3 Eylül’de kendilerini bilgilendirmeden alan adını Dynadot’a sattığını belirtti. Bu olayın ardından GoDaddy’e ulaşmak isteyen davacılar taleplerine yanıt alamadıklarını ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner