Yükleniyor...

Ethereum’da Merge İçin Beklenen Tarih Açıklandı, Merge Nedir? Ethereum, Bitcoin Fiyat Analizi

Ethereum geliştiricileri düzenledikleri bir toplantıda merakla beklenen Merge için kesin olmasa da bir tarih belirledi.

Ethereum geliştiricileri düzenledikleri bir toplantıda merakla beklenen Merge için kesin olmasa da bir tarih belirledi. Geliştiriciler güncelleme için 19 Eylül tarihini işaret etti ve bunun üzerine lider altcoinde %12’lik bir artış yaşandı. Peki nedir bu Merge birlikte bir göz atalım. 

Merge Nedir?

Bildiğiniz üzere Ethereum blok zincir ağı Bitcoin’de de olduğu gibi Proof of Work konsensüs mekanizmasına yani iş kanıtı mekanizmasına sahip. Fakat bu yapı her ne kadar kararlılık sunsa da günümüzde çok verimli bir yöntem olarak kabul edilmiyor. Çünkü bu mekanizmada gas ücretleri ve yüksek işlem süreleri gibi sıkıntılar karşımıza çıkıyor ve bu durumlar da ağ kullanıcılarını bi nevi bunaltıyor diyebiliriz. Bundan dolayı Ethereum, Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake mekanizmasına yani hisse kanıtı mekanizmasına geçiş yapmayı uzunca bir süredir planlıyor. Ethereum Merge de aslında bizlere Ethereum ana ağının hisse kanıtı sistemine geçişini ifade ediyor. Bu geçişle ya da buna birleşme de diyebiliriz bu birleşme ile birlikte Ethereum 1.0’dan Ethereum 2.0’a geçiş olacak. Bu sayede Ethereum 2.0, Ethereum 1.0’dan %99,95 daha az enerji kullanacak. Uzmanlara göre, Ethereum Merge yükseltmesi ile birlikte, merkeziyetsiz uygulamaların daha yüksek kullanımı, yüksek ölçeklenebilirlik ve hızlı işlem gerçekleştirme gibi etkiler karşımıza çıkacak. Tüm bunlarla birlikte Ethereum ağındaki güvenlik seviyesi de artacak ve bu durunun da kurumsal yatırımcıların ilgisini çekeceği düşünülmekte. The Merge yükseltmesini Ethereum 2.0’a geçiş sürecinde bir ara dönem olarak düşünebiliriz. Geliştiriciler Ethereum 2.0 için bir yol haritası oluşturmuştu ve bu yol haritasında yer alan aşamalardan biri de Merge yükseltmesiydi. Bu geçiş aşamasının ilk adımı ise 2020 yılında Beacon Chain olarak bilinen Faz 0 ile gerçekleşen bir dizi adımdı. Çok kısa bir şekilde açıklayacak olursak, The Merge Ethereum için yeni bir çağın başlangıcı anlamına geliyor diyebiliriz. 

Ethereum Fiyat Analizi

Lider altcoin Ethereum’un fiyat grafiğine baktığımızda son 24 saatlik verilere göre %6,50’lik bir yükseliş gerçekleştirerek 1456 dolar seviyesinden fiyatlandığını görüyoruz. Ethereum fiyatındaki bu iyileşmenin arkasında Merge güncellemesinin olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum’da en yakın destek noktamız olarak 1340 dolar seviyesini görüyoruz. 1340 dolardan aşağı doğru yaşanacak herhangi bir düşüşte ilk olarak bizi 1280 dolar ardından 1150 dolar destek seviyeleri bekliyor olacak. Eğer güncelleme haberinin de verdiği motivasyonla Ethereum yükselişine devam ederse karşımızda 1500 direnci var aslında bu direnç noktası psikolojik direnç diyebiliriz. Bu direnç noktasının aşılmasının ardından da karşımıza 1650 dolar direnci ve ardından 1770 dolar direnci çıkabilir. 

Bitcoin Fiyat Analizi

Son 24 saatlik verilere göre %4,52 yükseliş yaşayan lider kripto para birimi 22 bin 223 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. Burada bize en yakın konumda bulunan direnç noktası hemen 22 bin 400 dolar seviyesinde yani mevcut fiyatın civarında karşımıza çıkıyor. 22 bin 400 dolar direncinin aşılması durumunda ise 23 bin 900 ve 24 bin 200 dolar seviyesi karşılaşacağımız direnç noktaları gözüküyor. Destek noktalarına bakacak olursak 20 bin 800 dolar ilk destek noktamız oradan yaşancak herhangi olumsuz bir fiyat hareketinde 19 bin 600 dolar ve 18 bin 500 dolar seviyeleri de diğer destek noktaları olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner