Yükleniyor...

Ethereum’un (ETH) Kurucusu Yeni Ücret Modeline Destek Veriyor

Ethereum'un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum'un yüksek ücretler nedeniyle daha az güvenli hale gelebileceği konusunda uyarıyor.

ethereum vitalik buterin

Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum’un yüksek ücretler nedeniyle daha az güvenli hale gelebileceği konusunda uyarıyor. Buterin, ağın mevcut ücret modelini yenilemeyi amaçlayan Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) 1559’a bir kez daha destek verdi. Buterin’e göre, Ethereum’un işlem ücretlerini artırması bunun önemli olmasının nedenlerinden birisi.

“Son Bulmaca”

Ethereum geliştiricisi Eric Conner tarafından Nisan 2019’da tanıtılan teklif, her işlem ücretinde ETH’nin büyük bir kısmını yakacaktı. Bu, işlemlerin maliyetini ağ tıkanıklığı düzeyine göre ayarlayan “BASEFEE” adlı minimum bir ücret getirilerek gerçekleştirilebilir.

Cüzdanlar artık gas ücretlerini tahmin etmek zorunda kalmayacak, ancak kullanıcıların işlemlerini daha hızlı doğrulamaları için madencilere “bahşiş” ödemesi için hala bir seçenek olacak.

RealT Platform COO’su David Hoffman, EIP 1559’u geçen yılki blog yazısında kripto para biriminin para politikasının “son bulmacası” olarak nitelendirdi. Teklif uygulanırsa Hoffman, Ethereum’un daha güvenli olmasını bekler.

“Bugün Ethereum kıtlığına ek olarak, yarın Ethereum’un güvenliği güvence altına alındı.”

Skyrocketing Ethereum Ücretleri

Ethereum’un işlem ücretleri, Nisan ayından bu yana geçen hafta 50 Gwei’yi aşarak beş kat artış gösterdi. Şimdi Ethereum’un blok ödül gelirinin yüzde 50’sine yaklaşıyorlar. Bu, Princeton araştırmacıları tarafından yayınlanan bir makaleye göre, EIP 1559’a yeşil ışık verilmediği sürece ağın güvenliğini zayıflatabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner